Kościół św. Jadwigi Królowej - Maszewo Duże (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Kościół św. Jadwigi Królowej - Maszewo Duże (pow. płocki)

Postautor: Thomas » ndz gru 20, 2009 2:06 pm

Obecny kościół jest współczesny, ale ja mam inną sprawę.

Być może temat w złym miejscu, jak tak to proszę coś z nim zrobić.
Mam problem, a mianowicie.
Mam nieodparte wrażenie że jeszcze kilkanaście lat temu jeżdżąc do Płocka przez Sikórz w Maszewie Dużym stał drewniany kościół. Mam taką migawkę sprzed lat, którą pamiętam zza szyby samochodu.
Wujek google mi nie pomógł. Wiem, że obecnie stoi nowy murowany kościół. Co ciekawe, mnie zaintrygowała droga, która wiedzie obok kościoła (zainteresowani wiedzą o co chodzi).
Wiecie coś na temat starego kościoła?? Czy był? Jak wyglądał? I co się z nim stało??
Załączniki
normal_HPIM3579-1.JPG
Nowy kościół w Maszewie
normal_HPIM3579-1.JPG (32.92 KiB) Przejrzano 9400 razy
Ostatnio zmieniony ndz sie 01, 2010 11:30 am przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: UBOOT » ndz gru 20, 2009 2:18 pm

To nie był stary kościół tylko barak funkcjonujący jako kościół. Kiedy oddano nowy kościół do użytku barak najzwyczajniej rozebrano. Przed wojną kościoła katolickiego na Maszewie nie było, ponieważ całą okolice (kolonie Biała, Maszewo, Chełpowo, Powsin) zamieszkiwali Niemcy. Na dzisiejszym cmentarzu przykościelnym znajduje się jeszcze kilka nagrobków
http://upstreamvistula.org/Cemeteries/C ... select=one
zastawiam mnie tylko czy przed wojną był na Maszewie kościół ewangelicki.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: Thomas » ndz gru 20, 2009 2:36 pm

A to dlatego google nic nie znajduje.
Te parę lat temu mogło mi się wydawać że to jakiś zabytkowy kościół, bo tak jak pisałem to były tylko takie migawki zza szyby auta.
Cmentarz ewangelicki znam. Właśnie pisałem o drodze biegnącej przy kościele w stronę cmentarza.
Co do kościoła ewangelickiego. Takowego nie było. Z informacji zawartych w Roczniku Ewangelickim z 1925 roku w Maszewie (zapisanym jako Marzewo) były aż dwie ewangelickie szkoły podstawowe (!) co jest ewenementem na Mazowszu. Nauczycielami było małżeństwo - Albert i Melida Drung. Rocznik wspomina jeszcze istniejący w Maszewie Dozór Szkolny którego kierownikiem był nauczyciel Rennert. W szkołach w Maszewie uczono po niemiecku nauk początkowych i religii.
Istniał prywatny chór kościelny opłacany ze składek kościelnych.
Wszystko wskazuje że musiała istnieć kaplica ewangelicka (chociażby w budynku którejś szkoły). Maszewo było dość prężnym ośrodkiem ewangelicyzmu wśród otaczających je wiosek.
A mnie ostatnio nerw wziął jak zobaczyłem że nadal w uliczce powtykane są fragmenty płyt. Możesz powiedzieć czy taki stan rzeczy jest nadal? Nikomu to nie przeszkadza??

PS. Ma ktoś fotki tego drewnianego baraku??
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: Thomas » ndz gru 20, 2009 2:44 pm

edit.
kaplica istniała. w necie jest zdjęcie wnętrza
Obrazek

A tu zdjęcie szkoły:
Obrazek

Chór puzonistów (czyli orkiestra dęta):
Obrazek

Wspominany chór kościelny:
Obrazek

A tu fragmenty zabudowań niemieckich (Maszewo i Biała):
Obrazek
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: UBOOT » ndz gru 20, 2009 3:03 pm

Szkoła stała do początku lat 90tych. Na Maszewie stał jeszcze wiatrak (gdzieś na wysokości myjni). Popytam rodzinki, o tą kaplicę. Ciotka mojej żony spędzała dużo czasu z ,,niemczakami" (tak mówili o nich Polacy) na zabawie i wiele z tamtych czasów pamięta.
Załączniki
mapa_1914.jpg
mapa_1914.jpg (141.6 KiB) Przejrzano 9390 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: UBOOT » ndz gru 20, 2009 10:07 pm

Dziś opowiadał mi kolega o tym, że stary kościół (barak) był zbudowany w kilka dni. Powstawał nocą, na placu budowy pojawiało się co noc wielu mężczyzn z Maszewa. Kościół był symbolem sprzeciwu po wprowadzeniu stanu wojennego. Po rozebraniu, starego baraku, powstał pomysł, wybudowania pomnika upamiętniającego ten zryw mieszkańców Maszewa. Jednak, proboszcz nie jest zainteresowany.
Dalsze informację będę zabierał i sukcesywnie zamieszczał.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: UBOOT » sob gru 26, 2009 8:21 pm

Dziś rozmawiałem z rodziną, która pamięta kaplicę niemiecką. Znajdowała się on w miejscu dawnego baraku (kościoła) w pobliżu dzisiejszego. Z przekazów wynika, że była to kaplica przycmentarna i miała nie więcej niż 20-30m/2. Stała jeszcze w latach 50tych kiedy to na Maszewie był wyłącznie cmentarz ewangelicki. Kiedy teren przejęli katolicy kaplicę rozebrano a groby...
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: UBOOT » ndz gru 27, 2009 1:24 am

kazet-kz pisze:
UBOOT pisze:Kiedy teren przejęli katolicy kaplicę rozebrano a groby...
Czyżby chodziło o to, że tablice nagrobne z cmentarza ewangelickiego zostały wykorzystane jako chodnik do obecnego kościoła???
to już był efekt końcowy, tego co działo się z nimi.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: Thomas » ndz gru 27, 2009 11:13 am

A cmentarz znajdował się konkretnie w miejscu obecnego katolickiego? Czy jakoś w pobliżu??

A to co z grobami - to szkoda gadać. To jest po prostu porażka. Jak księża katoliccy dawali przyzwolenia na takie działania? Żyjemy w wielokulturowej Europie, mamy XXI wiek, a tu aż wstyd mówić co się dzieje w naszej Polsce. Wymagamy od innych opieki nad naszymi mogiłami na wschodzie, a sami nie potrafimy o nic zadbać.
Ostatnio zmieniony pn sie 02, 2010 8:58 am przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie

Postautor: UBOOT » pn lut 08, 2010 8:56 pm

Witam, zebrałem bardzo dużo nowych wiadomości na temat kaplic i kościoła luterańskiego w Maszewie. Ukarzą się one niebawem w mojej oddzielnej publikacji na temat kolonistów niemiecki z moich okolic. Teraz przedstawiam kilka pamiątkowych zdjęć starego kościoła katolickiego oraz budowy nowego (aktualnego).
Załączniki
skanuj0005.jpg
skanuj0005.jpg (194.61 KiB) Przejrzano 9353 razy
skanuj0006.jpg
skanuj0006.jpg (62.69 KiB) Przejrzano 9353 razy
skanuj0009.jpg
skanuj0009.jpg (182.14 KiB) Przejrzano 9353 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Stary kościół w Maszewie (?)

Postautor: Thomas » pn lut 08, 2010 9:07 pm

Dzięki Ci wielkie człowieku!
Czekam na twój oddzielny temat.
Rzecz jasna służę również pomocą. :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Kościół św. Jadwigi Królowej - Maszewo Duże (pow. płocki

Postautor: Jacek&Agatka » ndz sie 01, 2010 10:29 pm

osobisty dziadek z Tłuchowa opowiadał mi dwa dni temu, że pamięta czasy, gdy jeździł traktem z tłuchowa do Płocka wozem zaprzężonym w konie. W Maszewie zawsze mijał po prawej stronie drewniany kościółek oraz cmentarz niemiecki. Mówi, że w miejscu drewnianego postawiono murowany. Ile w tym prawdy? Nie wiem.
AGATA
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół św. Jadwigi Królowej - Maszewo Duże (pow. płocki

Postautor: UBOOT » ndz sie 01, 2010 10:33 pm

Jacek&Agatka pisze:osobisty dziadek z Tłuchowa opowiadał mi dwa dni temu, że pamięta czasy, gdy jeździł traktem z tłuchowa do Płocka wozem zaprzężonym w konie. W Maszewie zawsze mijał po prawej stronie drewniany kościółek oraz cmentarz niemiecki. Mówi, że w miejscu drewnianego postawiono murowany. Ile w tym prawdy? Nie wiem.
Na Maszewie były dwa domy modlitewne i kaplica cmentarna. Na pewno myślałem o niej.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kościół św. Jadwigi Królowej - Maszewo Duże (pow. płocki

Postautor: bobola » wt paź 05, 2010 4:47 pm

Brak zdjęcia wnętrza, to dodaję. Generalnie ten kościół nie jest ładny, ale to ascetyczne wnętrze ma swój urok.
Załączniki
HPIM3584-tr.Maszewo.jpg
HPIM3584-tr.Maszewo.jpg (67.69 KiB) Przejrzano 9305 razy

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości