Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Legendy suserskie - Milczący kamień

Awatar użytkownika
pawel78w
Posty: 16
Rejestracja: wt lut 09, 2010 12:31 am
Lokalizacja: okolice Suserza

Legendy suserskie - Milczący kamień

Postautor: pawel78w » ndz mar 21, 2010 1:04 am

Przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie, nie do końca zapewne autentyczna, ale zawierająca choć ziarno prawdy. Bez różnicy czy zwać ją będziemy legendą czy też podaniem to i tak opowie nam historię już zamierzchłą, poniekąd zapomnianą, która do dzisiejszego dnia stanowi zagadkę. W tym artykule nie będę się starał odpowiedzieć na pytanie odnośnie jej autentyczności i przekażę to co zostało w tej sprawie powiedziane. Liczę na to, iż dzięki temu przekazowi uda się szerszej grupie osób poznać dzieje suserskiego kamienia i wspólnie za pośrednictwem stron Stowarzyszenia TRADYTOR podjąć próbę historycznego aspektu tego zagadnienia.

Zacznijmy jednak od początku...

Ta legenda znana jest chyba każdemu mieszkańcowi naszej okolicy, a bynajmniej wszystkim, którym przyszło mieszkać w obrębie byłego majątku ziemskiego Słup (powiat Gostynin). Ja usłyszałem ją od swoich rodziców, a może dziadków, dziś już nie pamiętam, ale na pewno zaraz po jej zasłyszeniu pobiegłem zobaczyć kamień, który był świadectwem wydarzeń rozgrywających się w naszej okolicy.

Wydarzenia te, które przedstawiam dotyczyły sporu o granicę terytorialną, a rozegrały się pomiędzy właścicielami majątków Słup i Suserz. Owy spór o tę miedzę toczył się zapewne od wielu lat, ale żadne rozstrzygnięcia nie satysfakcjonowały zwaśnionych stron. Krzepcy dziedzice postanowili rozstrzygnąć kwestię między sobą; wziąć sprawy w swoje ręce. Ustalono zasady według, których każdy miał ciągnąć lub jak też niektórzy uważają nieść ogromny kamień w spornym terenie. Pierwszy z nich, właściciel Suserza, podobno bardziej zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy na swoją stronę, przeciągnął kamień kilkadziesiąt metrów. Sądził zapewne, że to wystarczy lub też z przyczyn fizycznych musiał ustąpić ogromnemu głazowi. Widząc to jego przeciwnik, właściciel Słupa zasugerował, że uciągnie owy głaz od "serca" swojego majątku czyli od dworu aż po sporny teren i w ten sposób ostatecznie przypieczętuje ustalenie granic. I właśnie ten mocarz nad mocarze okazał się godnym przeciwnikiem zarówno dla swojego sąsiada, jak i dla owego kamienia. Ciągnąc uporczywie głaz minął granicę niezgody i z powodzeniem wszedł na włości swojego sąsiada. Ten widząc swą porażkę postanowił zareagować, aby zapobiec utracie swego majątku. Podbiegł do przeciwnika i przeciął sznury, za które był przeciągany kamień. Strudzony wysiłkiem dziedzic ze Słupa upadł na ziemię, ale chcąc nieuczciwość sąsiada ukarać, w ostatniej chwili chwycił go za rękę wyrywająć ją z barku.

Miało to miejsce w roku 1731, a na pamiątkę tych wydarzeń wyrzeźbiono na owym kamieniu datę zdarzenia, sztylet podcinający sznury i skrzyżowane w walce ręce.

Milczący kamień jest świadectwem tych dni, tych wydarzeń i zmagań. Monumentalny jego charakter zmusza do zadumy i refleksji. Czy jednak podanie to niesie za sobą autentyczną historię? Na dzień dzisiejszy trudno mi to oceniać...
kamień1731.2.jpg
kamień1731.2.jpg (155.3 KiB) Przejrzano 3834 razy
Kruki trzymają się razem, orzeł szybuje sam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Legendy suserskie - Milczący kamień.

Postautor: bobola » ndz mar 21, 2010 3:34 pm

Ciekawa legenda, pierwszy raz się z nią zetknąłem. Proszę jeszcze o zdjęcie pokazujące kamień w szerszym kontekście - czy blisko drogi, zabudowań, lasu itd.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1364
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Legendy suserskie - Milczący kamień.

Postautor: UBOOT » ndz mar 21, 2010 4:04 pm

Byłem z Kazetem wczoraj na twoich terenach, w kwietniu lub maju wrócę na dłużej.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Legendy suserskie - Milczący kamień.

Postautor: trobal » ndz mar 21, 2010 8:41 pm

Legendy nie znałem ale miałem okazję wcześniej zobaczyć fotkę kamienia. Poszukiwania jednoznacznie wskazały, że znajduje się na nim herb franciszkański. Na górze krzyż na dole skrzyżowane ręce ze stygmatami. Z prawej wychodzi odziana ręka św. Franciszka, z lewej, na wierzchu ręka Jezusa. Ale legenda jest legendą i mi się podoba.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
pawel78w
Posty: 16
Rejestracja: wt lut 09, 2010 12:31 am
Lokalizacja: okolice Suserza

Re: Legendy suserskie - Milczący kamień.

Postautor: pawel78w » ndz mar 21, 2010 10:17 pm

bobola pisze:Ciekawa legenda, pierwszy raz się z nią zetknąłem. Proszę jeszcze o zdjęcie pokazujące kamień w szerszym kontekście - czy blisko drogi, zabudowań, lasu itd.
Otóż obecnie, od ponad roku kamień jest na prywatnej posesji, mówiąc kolokfialnie jako ozdoba ogródka,i co ciekawe, to przemieszczenie też nie obyło się bez walki dwóch sąsiadów... ale odkąd tylko pamiętają najstarsi leżał on niepozornie w Suserzu przy drodze do Słupa na granicy tych miejscowości.
Kruki trzymają się razem, orzeł szybuje sam

Wróć do „Legendy, mity, opowieści”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości