Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 157
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: chong » sob kwie 25, 2009 4:11 pm

Podążając szlakiem czerwonym z Płocka w kierunku Cierszewa, w lasach brwileńskich, napotka się miejsce pamięci narodowej.
Mogiła upamiętnia miejsce egzekucji ponad 300 osób z Płocka i okolic, rozstrzelanych przez hitlerowców w styczniu 1940 roku oraz 16 i 17 stycznia 1945 roku.
Na tablicy widnieje napis: "Tu spoczywają zwłoki bohaterów poległych z rąk hitlerowskich za wiarę i ojczyznę. Nie bój się tych, którzy ciała zabijają, lecz ducha zabić nie mogą."
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » sob sie 29, 2009 10:41 am

Na tej mogile bywam bardzo często. Moja ciotka pamięta jak prawdopodobnie zimą 1945 roku niemieckie ciężarówki wjeżdżały do lasu a potem było słychać strzały. Z tym lasem wiąże się wiele ciekawych aczkolwiek smutnych i tragicznych historii, ale opisze je w przyszłości.
Mało kto wie, że w tym lesie jest jeszcze inna mogiła- zamordowanych jeńców wojennych.(2-3 osób). Szczerze powiedziawszy daty za bardo nie mogę określić, bo spotkałem się z juz kilkoma różnymi wersjami.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » ndz sie 30, 2009 8:09 pm

W tym lesie jest jeszcze kilka mogił- te dwie (mogiła i ten grób), grób zamordowanego żołnierza polskiego przez patrol niemiecki, grób kilku Ukraińców rozstrzelanych przez Rosjan (walczyli po stronie niemieckiej) oraz podobno grób dwojga dzieci zmarłych na jakąś chorobę zakaźną z XIX wieku.
Co do grobu Ukraińców i żołnierza polskiego to już mam przybliżone namiary, co do dzieci jestem w trakcie.
Opis grobu jeńców zamieszczę już jutro.
UBOOT
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » ndz lut 21, 2010 5:50 pm

Wspomnienia spisane w dniu 18.02.2010 roku. Rozmowa z małżeństwem mieszkającym w przy lesie od lata 1939 roku.
Gospodarz
,, Polacy mieli ciężko, mogli tylko zmielić małe ilości mąki- taki mieli limit. Myśmy pomyśleli z bratem, że musimy to obejść i kiedy wracaliśmy z młyna z mąką, to zmienialiśmy wóz i z bratem się przesiadaliśmy i odnowa jechaliśmy przez las do Młyna do Gedego. On dobrze wiedział jak to robimy, ale się nie czepiał. Tak było również wtedy. Wróciłem z młyna a brat pojechał. Kiedy był w lesie zobaczył jak jadą jakieś ciężarówki niemieckie i kogoś wiozą. Brat wjechał w boczną przecinkę i przeczekał. Potem ruszył do Młyna. Kiedy wracał zatrzymało go Gestapo i zapytali co tu robi. Brat opowiedział, że jedzie z młyna, okazał papier na mąkę. Gestapowiec zadał jedno pytanie- Widziałeś jakieś ciężarówki tu w lesie? Brat odpowiedział, że nie, nic nie widział bo jechał inną drogą. Kiedy wrócił do domu usłyszał, że było coś nie tak, bo było w lesie wiele strzałów. Brat wiedział, że jakby powiedział Gestapowcom, że widział ciężarówki to by go zabili "

Gospodyni
,, Ja czułam co zrobili Niemcy, tak bardzo się bałam o swoją rodzinę, że wrócą po nas. Byłam tam i widziałam ten zasypany dół. Kiedy bolszewicy przyszli, byłam tam jak wyciągali naszych z tego doła. Robili to stare Niemczaki z koloni gołymi rękoma. Ruskie i nasi kazali im wyjmować ciała i szukać dokumentów. Ciała leżały jeden przy drugim a było ich tak wiele. W miejscu tym panował niesamowity odór rozkładających się ciał. Pamiętam wyjęli księży, było ich trzech, w sutannach, dwóch poznała rodzina a jednego nie. Potem wszystkich, których bliscy nie poznali wkładali równo do dołu jedno ciało na drugie, tylko przekładali ciała gałęziami jałowców. Potem zasypali i postawili krzyż. Takie to były czasy mój drogi Panie".
Maksym
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 31, 2010 7:16 pm

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: Maksym » ndz kwie 18, 2010 10:01 pm

Część zidentyfikowanych przez rodziny pomordowanych przeniesiono z tej mogiły na parafialne cmentarze.W Rokiciu po lewej stronie drogi między kościołem a cmentarzem jest symboliczny grób z nazwiskami pomordowanych w Brwilnie. Na cmentarzu w Rokiciu w wspólnym grobie spoczywają trzej pomordowani.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła - Las Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz sty 02, 2011 9:13 pm

Pierwsze tygodnie 1940 roku przyniosły także krwawe akcje eksterminacyjne, których ofiarą padli przedstawiciele różnych grup zawodowych. W tym czasie okupant podjął akcję wyniszczenia ludzi chorych i kalek. Przykładem takiego postępowanie była głośna akcja uśmiercenia około 100 pensjonariuszy Domu Starców i Zakładu św. Józefa w Płocku. Akcję przeprowadził 13 Batalion Policji niemieckiej w dniach 6-7 stycznia 1940 roku w lesie brwileńskim.
,, We wrześniu 1940 roku, hitlerowcy załadowali na samochody ciężarowe 42 pensjonariuszy żydowskiego domu starców. Prawdopodobnie zostali oni wywiezieni do Brwilna i tam zamordowani. Kilka dni potem gestapo zażądało od Judenratu dostarczenia listy psychicznie chorych mieszkańców getta.Po otrzymaniu tego rejestru hitlerowcy wywieźli chorych do lasu i tam rozstrzelali".
żródło:
Dzieje Płocka tom 2
M Grynberg ,,żydzi w..."

Informacje te rzucają nowe światło na temat tej mogiły. Jeśli spoczywają tam również płoccy żydzi to wypadało zaproponować władzom gminy oraz Żydowską Gminą Wyznaniowe postawienie postawienie żydowskich symboli religijnych.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Zbrodnie Niemców w lesie Brwilno pod Płockiem

Postautor: Majsterek » ndz lis 04, 2018 12:20 pm

Las brwileński był miejscem wielu zbrodni niemieckich, dotychczas tu niewspominanych, zapomnianych gdzieś w mrocznej historii XXw. Może się okazać, że trasę naszego corocznego rajdu będzie trzeba wydłużyć i uzupełnić. Mogiła jest bowiem miejscem największych ilościowo zbrodni, ale nie jedynym. Ustalenia dotąd prowadzone na forum Tradytora okazują się zupełnie niewystarczające, w świetle dokumentów IPN - Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Obszar z którego zwożono tu Polaków (i nie tylko) oraz skala niemieckich mordów sytuuje Brwilno w szeregu miejsc, gdzie polska krew lała się na miarę ludobójstwa. Podobnie jak w przypadku zbrodni w lasach pod Toruniem, Gniewkowem, Skrwilnem, Chojnicam o czym już była u nas mowa.
Na pewno przy mogile brakuje stosownej tablicy informującej o tym. W brew pozorom, nazwiska wielu ofiar zostały ustalone w toku powojennych śledztw - na pewno będzie to bardzo istotne gdy polski wymiar sprawiedliwości zacznie w końcu poważnie traktować pomoc prawną przy pozwach indywidualnych o odszkodowania od Niemiec za poległych członków rodzin, co w każdym szanującym się kraju jest normą. Wymaga jednak zmian w strukturze kluczowych aktów prawnych i egzekwowania prawa międzynarodowego, co ktoś skutecznie u nas blokuje.
DSC_0034.JPG
Brwilno - zbiorowa mogiła w lesie
DSC_0034.JPG (236.02 KiB) Przejrzano 18363 razy
Aby uzupełnić temat o brakujące dane o pomordowanych tutaj, należy wspomnieć o przetrzymywanych w murach płockiego więzienia. Niemcy tuż przed wkroczeniem sowietów wpadli na pomysł przenoszenia więźniów ze swoich katowni w głąb rzeszy. Tak samo stało się w Płocku. Tyle że akcja masowych transportów w bałaganie odwrotu nie mogła już dojść do skutku. Oznaczało to wyrok okrutnej śmierci dla wielu. Źródła podają liczbę 202-210 rozstrzelanych w lesie brwileńskim pod Płockiem przez gestapo 19 stycznia 1945. (za: Irena Nowak, Jan Nowak Z dziejów Armii Krajowej w inspektoracie płocko - sierpeckim - dane GKBZH)
Zbrodnia w kamienicy na Sienkiewicza 28, do której Niemcy zapędzili Polaków, rozstrzelali a następnie podpalili dotyczy właśnie więźniów. Trzeba przypomnieć że przetrzymywanymi w więzieniach byli głównie Ci, którzy podjęli walkę z Niemcami, organizatorzy konspiracji i osoby zaangażowane w działalność SZP, ZWZ a później AK. Jest to poniekąd odpowiedź na pytanie, dla czego w pierwszej chwili osoby te były jeszcze Niemcom potrzebne - stanowić miały źródło informacji o strukturach polskich podziemnych związków taktycznych.
Śmierć przez rozstrzelanie, a później spalenie spotkała także więźniów z Sierpca.

Reasumując, brwileńska, leśna mogiła to także pomnik poległych rozpoznanych przez rodziny i przeniesionych na inne cmentarze. Mamy tu kolejno ofiary niemieckich mordów:
  • 36 pensjonariuszy Zakładu Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Pasjonistek w Płocku, w tym 9 Żydów - 7 stycznia 1940*
  • 80-100* pensjonariuszy (osoby stare, kaleki i niedołężni) z Domu Starców i Zakładu św. Józefa w Płocku ((Miejskiego Zakładu Opiekuńczego, potrzebne sprawdzenie nazw tych instytucji) - zbrodnia 13 Batalionu Policji niemieckiej (gestapo) z Płocka, Selbstschutzu (miejscowi Niemcy, tzw. "koloniści", zorganizowani w tzw. "samoobronie") oraz Sonderkomando - 6-7 stycznia 1940
  • 40* (lub 42) mieszkańców żydowskiego domu starców im Małżonków Flatau (*za: Dariusz Kaliński Bilans Krzywd)
  • nieznaną liczbę psychicznie chorych Żydów z Getta - wrzesień 1940
  • 210 rozstrzelanych walecznych Polaków - głównie związanych z organizacjami podziemnymi, więźniów więzienia w Płocku, ustalono nazwiska 133 - zbrodnia gestapo - 18 i 19 styczeń 1945 (prawdopodobnie egzekucja trwała dwa dni)
    Abramowaka Irena
    Babiński Stanisław, l.ok.21, Woźniki Paklewy
    Bąbalicki Władyaław, l.40, s. Staniaława i Wiktorii, Brudzeń Duży
    Bobiński Stanisław, l.39, Czerniewo
    Bońkowski Waclaw, l.31(37?), s. Stanisława i Anny z Krzywkowskich, zam. w Myślinie (gm. Bieżuń), aresztowany podczas obławy 29.10.1944 i osadzony w więzieniu w Płocku, zwłoki ekshumowano na cementarz w Bieżuniu*
    Brazis Kazimierz, l.40, s. Władysława 1 Bronisławy
    Braciszewski Jan, l.20, Ciółkowo
    Budnicki Jan, l.25
    Bukowski Bolesław, l. ok. 60, ur. Dźwierzno, zam. Myślin (gm. Bieżuń), aresztowany 29.10.1944, osadzony w więzieniu w Płocku, rozstrzelany 18.01.1945, spoczywa w mogile w lesie Brwilno*
    Bukowski Wacław, l.34, s. Bronisława i Marianny z Figurskich, ur. Dźwierzno, rolnik, zam. Siedliska (gm. Bieżuń) aresztowany 29.10.1944, osadz. w więzieniu w Płocku, rozstrzelany 19.01.1945, ekshumowany w marcu 1945 na cmentarz w Bieżuniu*
    Bułka Czesław
    Bułka Jan
    Bułka Józef, l.51, s. Michała i Julianny z Niewiadomskich, ur. Okunin, zam. Dźwierzno, robotnik, żołnierz AL, aresztowany 10.12.1944, osadz. w więzieniu w Płocku, rozstrzelany 18.01.1945, zwłoki ekshumowano w marcu 1945 do Bieżunia
    Bułka Zygmunt, ur. 05.01.1923 w Dźwierznie, s. Józefa i Kazimiery ze Zdzięborskich, zam. Dźwierzno, żołnierz AL, dalej j.w.
    Cecalski Eugeniusz, l.20, s. Teofila i Marianny
    Cecelski Teofil, l.48, s. Jakuba 1 Michaliny
    Chabowski Onufry, l.24, s. Jana i Stefanii
    Chabowski Onufry, l.44, s. Franciszka i Franciszki, Bielany
    Chądzyński Zdzisław, l.21, s. Norberta i Stanisławy
    Chmielewski Andrzej, l.55, s. Szczepana i Wiktorii
    Chonewska Irena, l.19
    Chyżyński Bolesław, l.30, s. Stanisława i Weroniki, Stanisławowo
    Ciaślak Jézef, l.34, s. Andrzeja i Marianny, Płock
    Cieśliński Stanisław, l.28
    Dobrosielski Jan, Siedlisko
    Dobrosielski Szczepan, Stanisławów
    Fidelis Tadeusz, l.40, s. Józefa i Knnstancji
    Fijałkowski Kazimierz, Siedliska
    Filarski Teofil, l.36, s. Franciszka i Marianny
    Garnek Jan, l.37, s. Jakuba i Katarzyny
    Giszczak Jan, l.34, s. Jana i Józefy
    Grabowski Kazimierz, l.35, s. Bronisława i Józefy
    Guzowski Ksawery, l.27, s. Juliana
    Hmorski ?
    Jarzyński ?, l.ok.40, Mrówczewo
    Józefowicz Leon, l.35, Budy Koziebrodzkie
    Karski Ryszard, Bielawy
    Kawałek Jan, l.31; s. Jana i Małgorzaty
    Klimek Stanisław, l.22, s. Jana Marianny
    Kłosiński Józef, Węgrzynowo
    Kołodziński Zygmunt, s. Aleksandra i Marianny, Bieżuń
    Kopańska Maria, l.21, Jaroszewo
    Koper Zygmunt, l.19
    Konweraki Stanisław
    Kowal Helena, l.24, c. Wacłana i Marianny
    Kowalewski Ireneusz, 1.30, s. Antoniego, Myślin
    Kowalewski Mieczysław, l.36, s. Antoniegu i Leokadii
    Krajewska Irena, l.24, c. Stanisława i Władysławy, Budy Koziebrodzkie
    Krajewski Aleksander, l.31, s. Antoniego i Władysławy
    Krajawski Stanisław, l.35, s. Jana i Franciszki
    Krześ Czesław
    Krześ Zenobiusz
    Kurkiewicz Józef, l.32, s. Kazimierza i Pelagii, Siedliska
    Kurkiewicz Leon, l.38, s. Kazimierza i Pelagii, Siedliska
    Kwaśniewski?Kraśniewski Bolesław, l.25
    Kwaśniewski?Kraśniweski Stanisław, l.41, s. Józefa i Heleny, Ciółkowo
    Lampkowski Gabriel, l.20, s. Władyslawa i Feliksy
    Lemański Ignacy, ur. 8 V 1911, s. Władysława 1 Barbary
    Lempkowski Gabriel, Stanisławowo
    Lempkowski Władysław, l.42, s. Józefa i Józefy, Stanisławowo
    Lendzion Stefan, l.41, s. Michała 1 Stanisławy, Gorzechowo
    Lewicki Jan l.50 s. Kazimierza i Antoniny
    Liszewski Mieczysław, l.19, s. Staniaławy i Katarzyny, Bielawy
    Liszewski Tadausz, l.23, s. Stanisławy i Katarzyny
    Liszewski Władysław, l.55, s. Adama i Marianny, Myślin
    Luks Stefan, l.44, s. Marcelego i Marianny, Strzegowo
    Małecki Władysław, l.22. s. Stanislawa i Leokadii
    Marynowski Antonii
    Michalski Bolesław, l.56, s. Mikolaja i Bronisławy
    Michalski Wacław, 1.28 s. Wincentego 1 Walerii
    Michalski Zygmunt, l.36, s. Wincentego 1 Walerii
    Michałowska Genowefa
    Milewska Leokadia, l.18 _
    Molski Stanisław, l.32, s. Franciszka i Heleny
    Mostowski vel. Kleniewski Józef, l.42, a. Jana i Franciszki
    Napierski Czesław, l.22, s. Walentego i Anny
    Niewiadomski Benedykt
    Niewiadomski Izydor
    Nowakowska Zofia, l.20
    Nowakowski Stanisław, l,26, s. Władysława i Zofii
    Oziemkiewicz Franciszek, Brudzeń
Mogiła ekshumowanych ofiar wymienionych powyżej, pochodzących z okolic Bieżunia, znajduje się na Bieżuńskim cmentarzu - stan jej zachowania jest opłakany:
1-IMG_20190629_043216.jpg
1-IMG_20190629_043216.jpg (113.98 KiB) Przejrzano 15025 razy
Oprócz tego w samym Brwilnie włączając w to las, w większości prawdopodobnie w tym samym miejscu, Niemcy dopuścili się mordów na następujących osobach:
  • Naczelny redaktor "Głosu Mazowieckiego" Michał Numnir, rozstrzelany w lesie - luty 1940
  • 5 osób chorych i kalek zamordowanych w lesie - lipiec 1940
    Krajewska Apolonia, l.59, robotnica
    Krakwa Zofia, l.47, robotnica
    Moczarek ? Moczarzak Maria, l.58, robotnica
    Przedpełski Stanisław, l.32, robotnik
    Sulkowski Ryszard, l.12
  • 2 młodych mężczyzn, rozstrzelali w lesie żandarmi - 1941
  • 15 Polaków rozstrzelanych w lesie, m.in.:
    Cnotka Stanisław, rolnik
    Jarzyński Wincenty, rolni
    Kłos Edward, rolnik
    Kościński Tadeusz, nauczyciel
    Łukasik Józef, rolnik
    Nowakowaki Jézef, rolnik
    Nowakowski Wacław, rolnik
    Paszychowski Ludwik, kowal
    Rostkowski Tadeusz, Stolarz
    Sawicki Stefan, rolnik
    Skarżyński Bolesław, ks. proboszcz
    Staniszewski Antoni, rolnik
  • Władysław Lewandowski, l.56, syn Józefa i Agaty, rozstrzelany w lesie - 9 sierpień 1944
  • 20 starców zamordowanych w lesie - jesień 1944
  • 8 osób, w tym 1 kobieta, po ekschumacji pochowanych w Staroźrebach - październik 1944, m.in.:
    Brazis Kazimierz, l.38
    Chmielewski ?
    Kamiński Józef, l.40
    Kawałek Jan, l.39
    Trzciński Wincenty, l.40
    Witkowski Szczepan, ur. 1919, rolnik
    Witkowski ?
  • 3 osoby -20 październik 1944
    Agaciński Edmund
    Agaciński ?
    Tomczyk Kazimierz
  • 27 Polaków z Brudzenia Dużego lub Małego - 1944
  • 34 Mieszkańców wsi Zagroba, pojmanych w łapance w styczniu 1944 - 1944
  • Czesław Piotrowski
    Ogrodowicz ?
    - 1944
  • 4 Polaków, m.in. brat Haliny-Pełkowskiej, Bromierzyk Pieńki, zwłoki zakopano w miejscu egzekucji - styczeń 1945
  • Chmielewski Andrzej, ur. 1908, rolnik
    Kamiński Józef
    - styczeń 1945
  • Eugeniusz Dąbrowski, aresztowany w Woźnikach, rozstrzelany w lesie - styczeń 1945
  • 5 Polaków rozstrzelanych przez SS na ulicy, pochowani na cmentarzu w Brwilnie
  • Polak rozstrzelany w lesie
  • Antoni Turbak, l. 24, Juryszewo - Jesień 1944


Informacje tu zebrane pochodzą z Akt Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, Ankiet Sądów Grodzkich oraz innych dokumentów w zbiorach IPN
*Słownik strat osobowych gminy Bieżuń w latach 1939-1947: polegli, pomordowani, zabici, zaginieni, Bieżuńskie Zeszyty Historyczne 4, 3-100, 1994
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz lis 04, 2018 6:28 pm

Z przekazów ustnych znane misą jeszcze inne egzekucje.

- Powieszono kilku mieszkańców Maszewa Dużego na skraju lasu.
- Rozstrzelano kilkoro upośledzonych mieszkańców okolicznych wiosek w tym jednego 12 chłopca (w pobliżu dzisiejszej tablicy myśliwych).
- Moja ciotka podczas zbierania grzybów w 1945 wpadła w szkielet człowieka zasypany w pobliskich okopach.
- Z przekazów mojego dziadka wiem, że w lesie została rozstrzelana kobieta wraz z dzieckiem.


W marcu 1945 roku, przeprowadzono ekshumację pomordowanych więźniów. W tym celu, zebrano wszystkich Niemców z pobliskiej kolonii, którzy nie zdołali, lub nie chcieli uciec, wraz z wycofującą się armia niemiecką i nakazano im, odkopywać ciała, a następnie kłaść, na wcześniej przygotowanej polanie. Według sprawozdania, przesłanego 21 marca 1945 roku, przez Wójta Gminy Biała, do Starostwa w Płocku, możemy przeczytać, iż w grobie znalazło się 200 osób (?), z czego 190 mężczyzn oraz 10 kobiet. Zidentyfikowano i zabrano 121 ciał, natomiast 79 niezidentyfikowanych, pochowano ponownie w mogile.
Podczas poszukiwań materiałów na temat naszego lasu, natchnąłem się również, na bardzo ciekawą informację. Michał Grynberg, w książce ,,Żydzi rejencji ciechanowskiej 1939-45”, pisze, iż Niemcy, po likwidacji Żydowskiego Domu Starców, zażądali od Rady Żydowskiej w Płocku, listy osób starych, kalekich i niedołężnych, które przebywały w getcie. Po otrzymaniu takowego spisu, wszystkie wymienionej w nim osoby (brak ilości), zostały prawdopodobnie, wywiezione do lasu Brwilno, a następnie zamordowane.
Za każdym razem, pisząc na temat martyrologii naszego lasu, zastanawiam się, nad skalą okrucieństwa i bestialstwa niemieckiego okupanta. Zastanawiam się również nad tym, czy w naszym lesie, znajdują się jeszcze inne, nieznane nam mogiły. Sumując wszystkie egzekucje, opisane przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej, Michała Grymberga oraz Mirosława Krajewskiego, należy stwierdzić, iż w brwileńskiej ostoi, zginęło około 400 Polaków. Nawet jeśli część z nich, została ekshumowana i pochowana w innych miejscach, w mogile powinno znajdować się, co najmniej 300 ciał. W dokumentach więziennych z tamtego okresu, mówi się o 208 osobowej grupie więźniów, zamordowanych styczniu 1945 roku. Wszystkie źródła historyczne, podają właśnie taką liczbę, rozstrzelanych Polaków. Natomiast sama ekshumacja, przeprowadzona bardzo wnikliwie i starannie (łącznie ze spisem imiennym), wykazała, iż w grobie znajduje się 200 ciał, wyłącznie z ostatniej egzekucji. Fakt, Mirosław Krajewski, w książce ,,Płock w okresie okupacji 1939-1945” pisze, na temat ekshumacji starców i kalek, jednak prawdopodobnie wspomina on o akcji, z marca 1945 roku. Za poparciem tej tezy, przemawia fakt, iż żaden z mieszkańców oraz urzędników państwowych, jak i żaden z dokumentów, nie wspomina tego wydarzenia. W związku tym, rodzi się pytanie, czy brwileńska ostoja, w sowich zakątkach, nie kryje jeszcze innych miejsc kaźni, a zarazem spoczynku naszych rodaków?

Ps. co do Michała Numnira to jest chyba błąd, bo on chyba zginął w Łącku?
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » ndz lis 04, 2018 8:08 pm

Uzupełniłem spis z poprzedniego posta o brakujące wydarzenia, oraz o miejsce egzekucji. Faktycznie, większość dotyczy lasu, ale są też z Brwilna. Można dopasować coś do tego o czym pisze UBOOT:
UBOOT pisze:Rozstrzelano kilkoro upośledzonych mieszkańców okolicznych wiosek w tym jednego 12 chłopca (w pobliżu dzisiejszej tablicy myśliwych).
Majsterek pisze:5 osób chorych i kalek zamordowanych w lesie - lipiec 1940:
Krajewska Apolonia, l.59, robotnica
Krakwa Zofia, l.47, robotnica
Moczarek ? Moczarzak Maria, l.58, robotnica
Przedpełski Stanisław, l.32, robotnik
Sulkowski Ryszard, l.12
Co do Michała Niemira rozstrzelanego w Łącku, trzeba będzie to sprawdzić.
Awatar użytkownika
RafalS
Posty: 29
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 1:34 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: RafalS » śr lis 28, 2018 10:25 pm

Skąd taka informacja, że w lesie brwileńskim w 1944 roku rozstrzelano 27 mieszkańców Brudzenia Małego i Dużego? Czy jest to potwierdzone w jakichś źródłach? Pytam bo pochodzę z tych stron i nigdy nie słyszałem o takiej skali rozstrzelań osób z tych miejscowości.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » czw lis 29, 2018 10:17 am

RafalS pisze:
śr lis 28, 2018 10:25 pm
Skąd taka informacja, że w lesie brwileńskim w 1944 roku rozstrzelano 27 mieszkańców Brudzenia Małego i Dużego? Czy jest to potwierdzone w jakichś źródłach?
Śpieszę z odpowiedzią.
Jak napisałem w stopce tamtego posta, dokumentacja znajduje się w IPN. W tym przypadku wzmianka w Rejestrze Miejsc i Faktów Zbrodni (...) opatrzona jest przypisem:
Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni hitlerowskich w Polsce, Ankieta Okręgowej Komisji Warszawa "Egzekucje" Brwilno, pow. Płock
Nie będę tych wszystkich powołań przepisywał, bo za dużo z tym roboty. Jeśli będą konkretne pytania to tak jak tu, uzupełnię.

Jeśli będę w najbliższym czasie w Warszawie, wystąpię o dostęp do tych akt.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw lis 29, 2018 6:49 pm

Rafał mogę zrobić Ci ksero całego spisu.

Ps. Tak się nieśmiało przypominam, że miałeś mi dać info dotyczącą miejsca pochówku Gedego.
Załączniki
2011.05.27 020.jpg
2011.05.27 020.jpg (35.9 KiB) Przejrzano 17936 razy
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (298.37 KiB) Przejrzano 17936 razy
Awatar użytkownika
RafalS
Posty: 29
Rejestracja: wt kwie 24, 2012 1:34 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: RafalS » czw lis 29, 2018 7:48 pm

Dziękuję za odpowiedź. Byłem tego ciekaw bo mieszkam w pobliżu i nigdy nie słyszałem o tak dużej ilości rozstrzelanych osób z Brudzenia ale może rzeczywiście tak było. Co do właściciela myła w Biskupicach to szczerze mówiąc nie pamiętam, że miałem dać informacje co do ms.c jego pochowania a jeżeli tak pisałem to znaczy się, że jestem chwalipięta :)...byłem blisko posiadania tej informacji z tego względu, że dawno, dawno temu zgłosił się do mnie Pan, który powiedział, że jest z Cierszewa i opowiedział mi tą historię, jak on to nazwał "zatłuczenie kijami" tego młynarza po jego nieudanej ucieczce w kierunku Prus i miejscu jego pochowania. Niestety nie znając wcześniej tej historii popełniłem duży błąd bo sobie pomyślałem "jakiś wariat" i zlekceważyłem tą informację. Gdy się zorientowałem, że to cenna wiadomość, nie udało mi się odnaleźć tego Pana :(.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw lis 29, 2018 9:15 pm

Faktycznie mówiłeś mi o tym człowieku i skończyliśmy rozmowę na tym, że złapiesz faceta i dowiesz się gdzie to jest. Potrzebna mi ta informacja bo chciałem potwierdzić moją pewną hipotezę na temat Brwilna. Co do Gedego, to na pewno został ekshumowany i zabrany do Niemiec w latach 60.tych XX wieku.
Awatar użytkownika
Maszewiak
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 11:15 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Maszewiak » pn sty 28, 2019 12:42 pm

Ubot przy drodze do lasu którą dowieziono więźniów stoi jeden dom właściwie gospodarrstwo a nie żadna lepianka której tam nigdy nie było i była własnością mojego wuja który był jednym z pierwszych dowódców AK na tym terenie aresztowany w październiku 1944r. Ciotkę obudzili Niemcy i kazali zaprowadzić się do lasu przed samą egzekucją schowała się w krzakach przy pomocy jakiegoś polskojęzycznego Niemca. Były 3 Maszewa: Maszewo Duże sami Niemcy, Maszewo Polskie sami Polacy i Maszewo Małe przez niektórych nazywane Maszewo Kolonia gdzie mieszkało 2 Polaków mój dziadek i mój stryj. O tym co kto pisze zwlaszcza IPN nie będę dyskutował. Ostatnio HISTERYK Pawłowicz napisał książkę o obozie NKWD na Winiarach tak tajnym obozie, że o jego istnieniu nie wiedział gen Sierow ale i sam Stalin. Moja rodzina mieszka tu od pokoleń prawie 300 lat i też czytałem dużo i trochę studiowałem historię nie tak jak wspomnany Pawłowicz który jest dyrektorem w IPN a naukę historii zakończył w 2 klasie Technikum Elektrycznego. Taki to wolny kraj że każdy pisze co chce a stanowiska jak za PRL przydziela Partia - BMW bierny mierny ale wierny. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maszewiak
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 11:15 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Maszewiak » wt sty 29, 2019 12:46 am

W okresie międzywojennym na Wycinkach w pobliżu Twojej ciotki mieszkali też moi pradziadkowie
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: UBOOT » wt sty 29, 2019 6:22 am

Znam co najmniej trzy historie na temat tych wydarzeń od różnych ludzi i każda mniej lub bardziej się różni. Jak to bywa ze starszymi ludźmi. Już kilka razy miałem okazję pytać się o tą samą rzecz po pewnym czasie i słyszeć różniące się opowieści. Wracając tematu, ja dowiedziałem, się że Twoją ciotkę uratował niemiecki żołnierz mówiący trochę po polsku, który ruchem ręki pokazał żeby uciekała do lasu, reszta zgodna z twoim opisem. Kończąc dywagacje, prośba abyś opisał historię swojej ciotki, jak kontynuacja tego tematu.
Awatar użytkownika
Maszewiak
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 11:15 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Maszewiak » wt sty 29, 2019 2:15 pm

Kiedyś wyczytałem, że Płockie Gestapo ewakuowało swoje archiwa przed wkroczeniem Rosjan do Płocka. Wyczytałem, że za Wisłą w potyczce czołówka Rosjan zdobyła 2 ciężarówki z dokumentami między innymi Płockiego Gestapo i po przejrzeniu przekazała je stronie polskiej. Dokumenty te znajdowały się w archiwum MSW, które nie bardzo kwapiło się do ich tłumaczenia i opracowania. Po zmianie ustroju pewnie trafiły do IPN. Minęło już 30 lat wolnej Polski i też nikogo one nie obchodzą. Bardziej interesujące dla różnych Żarynów , Pawłowiczów i Cenckiewiczów są teczki agentów Solidarności niż agentów Gestapo, bo te pierwsze można wykorzystać do walki o władzę. Skoro macie dostęp jak piszecie do warszawskich archiwów to może użyjecie swoich wpływów do przejrzenia tych dokumentów a najlepiej na ich opublikowanie. Pozwoliłoby to na ustalenie wielu faktów jak choćby miejsca straceń członków AK Inspektoratu Płockiego aresztowanych w ostatnich miesiącach okupacji po likwidacji fortu w Pomiechówku, okoliczności śmierci leśniczego Lewandowskiego w sprawie tej zarówno Niemcy jak i AK prowadzili śledztwo , donosu i dekonspirację tzw bunkra w lesie Brwileńskim i wiele wiele innych. Mnie dawno temu oleli, może teraz Wam coś się uda. Życzę powodzenia
Ostatnio zmieniony ndz lut 10, 2019 12:50 am przez Maszewiak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: UBOOT » wt sty 29, 2019 6:13 pm

OK, to czekam na termin. Chętnie opiszę historię twojej rodziny.
Awatar użytkownika
kefas
Posty: 1
Rejestracja: pn lis 04, 2019 9:55 pm

Re: Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: kefas » pn lis 04, 2019 10:41 pm

Dzień dobry,
Poszukuję informacji na temat pradziadka:

Cieśliński Stanisław ur. 11.08.1917 r. w Budach Milewskich, s. Marian­ny, zamieszkały w Pozdze, rolnik; aresztowany podczas obławy w dniu 29.10.1944 r. i osadzony w więzieniu w Płocku. 18.01.1945 r. rozstrzelany w masowej egzekucji w lesie brwileńskim i pochowany na miejscu w zbioro­wej mogile. W marcu 1945 roku zwłoki ekshumowano i złożono we wspólnym grobie na cmentarzu w Bieżuniu.
Relacja Jana i Marianny Wiśniewskich z Pozgi.
Akt zgonu Nr 120/1945.
T. Fijałkowski, ibid., s. 184; R. Juszkiewicz, ibid, s. 285.

Będę bardzo wdzięczny za okazane wsparcie.

Być może ktoś posiada jakieś informacje.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości