Zamek Cisy - Cieszów (pow. wałbrzyski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Zamek Cisy - Cieszów (pow. wałbrzyski)

Postautor: bobola » sob maja 01, 2010 6:33 pm

W okolicy Wałbrzycha znajdziemy średniowieczny zamek Cisy a konkretnie jego ruiny. Dołączam dwa zdjęcia: baszty i bramy. Tak wyglądały ruiny w 1972 r.
Załączniki
slide1972-tr.Zamek Cisy.jpg
slide1972-tr.Zamek Cisy.jpg (81.08 KiB) Przejrzano 3723 razy
slide1972-tr.Cisy.jpg
slide1972-tr.Cisy.jpg (87.8 KiB) Przejrzano 3723 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Zamek Cisy

Postautor: UBOOT » sob maja 01, 2010 6:54 pm

Bobola, napisz zawsze coś więcej w swoich tematach, bo piszesz o ciekawych rzeczach ale w telegraficznym skrócie :(
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zamek Cisy

Postautor: bobola » ndz maja 02, 2010 10:40 am

He, he, he, zmuszasz starego człowieka do wysiłku i to nie tylko intelektualnego :? Muszę się wspinać do pawlacza po pudełka z przezroczami, schylać do dolnej półki biblioteki, by wydobyć księgę Bohdana Guerquin'a "Zamki w Polsce".Uff! Grzebanie w pomięci by brzypomnieć sobie gdzie się włóczyłem blisko 40 lat temu, też nie jest lekkie :mruga: i gdyby nie te fotki, to raczej bym o tym skutecznie zapomniał. A i tak mylę się - pomyłkę w poście o Rybnicy Leśnej, muszę wyprostować.
Teraz na życzenie publiczności więcej o zamku Cisy a właściwie Cisów, bo tak go nazywa autor ww. książki o zamkach.

"Ruiny zamku książęcego, położone na wzgórzu o skalistym urwisku od strony pólnocnej. Zbudowany z kamienia zapewne na przełomie w. XIII i XIV, na planie czworobocznym, z narożnymi skarpami. W narożniku południowo-wschodnim stanęła wieża na planie koła. Przy murze północnym znajdował się dom mieszkalny. Następnie zamek został otoczony zewnjętrznym murem, a od strony północno-zachodniej dobudowano dwa dziedzińce również otoczone murami. Fortyfikacje ziemne powstały najwcześniej w końcu XV w. Około r. 1800 został opuszczony i popadł w ruinę."

Wędrując na zamek Cisy spotkałem łady widok na pobliski zamek Książ. Moja zawodna pamięć nie pozwala mi na jednoznaczne stwierdzenie, czy załączone zdjęcie zrobiłem z dziedzińca zamkowego, czy wcześniej a może później.
Załączniki
slide1972-tr.Cisy-Książ.jpg
slide1972-tr.Cisy-Książ.jpg (79.96 KiB) Przejrzano 3712 razy
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zamek Cisy

Postautor: tete » ndz maja 02, 2010 11:16 am

UBOOT próbuje zafundować Ci wycieczkę sentymentalną przy każdym napisanym poście a Ty marudzisz :devil: :hurra:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zamek Cisy

Postautor: bobola » ndz maja 02, 2010 11:55 am

No to w czynie majowym (tak kiedyś się robiło) przestaję marudzić a będę bajdurzył :mruga: Tak jak ten stary z ponad stuletniej ilustracji Arhura Rackhama do nieznanej w Polsce książki "Rip Van Winkle", napisanej przez Irvinga Washingtona.
Załączniki
rip-tr.Arthur Rackham.jpg
rip-tr.Arthur Rackham.jpg (63.13 KiB) Przejrzano 3708 razy
Ostatnio zmieniony ndz maja 02, 2010 11:58 am przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości