Macewy przy kościele św. Jakuba - Słupia (pow. sierpecki).

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Macewy przy kościele św. Jakuba - Słupia (pow. sierpecki).

Postautor: Thomas » pt gru 18, 2009 8:17 pm

Wątek podzielony i przeniesiony.
UBOOT pisze:Na obrzeżach kościoła, znajduje się mały park lub cmentarz na którego terenie znajdują się dziwne budowle:
dwa kopce , być może kurhany lub pozostałości ziemi z fundamentów kościoła, mała rzeźba lub mogiła składająca się z żaren młyńskich oraz kamienny krąg. Pytałem się swojego taty, który powiedział, że od kiedy pamięta to miejsce tak samo wyglądało, mój dziadek (urodzony jeszcze w XIX wiek), też twierdził że nie wie skąd się wzięły te dziwne ,,budowle".
1.JPG
1.JPG (168.26 KiB) Przejrzano 8440 razy
2.JPG
2.JPG (152.22 KiB) Przejrzano 8440 razy
4.JPG
4.JPG (160.8 KiB) Przejrzano 8440 razy

A to ciekawe...
Skłaniałbym się ku pozostałościom po cmentarzu przykościelnym - ale z tego co piszesz - nie znajduje się to konkretnie w obrębie muru kościelnego, ale poza, tak?? Więc sprawa się komplikuje.
Ostatnio zmieniony czw sie 05, 2010 9:45 am przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » czw maja 06, 2010 9:35 pm

Kopce na jesieni jeszcze były. Jak byliśmy tydzień temu, zagadnięte starsze panie, rozwiązały naszą zagadkę. Przy okazji poznałem koleżanki mojego taty które ostatni raz widziały go po wojnie. Bardzo ciekawy za to wydaje się kamień młyński z wyrytymi literami hebrajskimi (tak mi się wydaje), który leży przy drzewie.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt maja 07, 2010 7:46 am

hebrajskie litery? :O to się zaczyna robić ciekawie...!
Ostatnio zmieniony śr lip 07, 2010 9:37 am przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: trobal » pt maja 07, 2010 8:11 am

UBOOT pisze:Bardzo ciekawy za to wydaje się kamień młyński z wyrytymi literami hebrajskimi (tak mi się wydaje), który leży przy drzewie.
Dopiero zwróciłem uwagę na ten szczegół. To jest górna część macewy przerobiona na tarczę szlifierską. Kiedyś dość powszechne zastosowanie żydowskich stel nagrobny. Większy ich zbiór pokazywałem w temacie kockiego kirkutu. Tu jedno z tych zdjęć.

Obrazek

Na górze koła znajduje się symbol często umieszczany na macewach potomków Lewiego: ręka trzymająca dzban.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt maja 07, 2010 8:17 am

wow, super, super, super.
za pół godziny - jadę tam :D
dzięki koledzy.
oczywiście zaraz wrzucę zdjęcia i to co udało mi się ustalić, bo zaczyna mi się w głowie układać pewna historia :)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt maja 07, 2010 6:43 pm

Zorganizuję wyprawę do Słupi celem wybadania sprawy i zajęcia się kamieniem. Dobrze byłoby go tez rozszyfrować...

Spójrzcie:
4s.JPG
4s.JPG (160.8 KiB) Przejrzano 8362 razy
i tu:
4.JPG
4.JPG (228.12 KiB) Przejrzano 8362 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » pt maja 07, 2010 9:36 pm

Powyższe znaki zauważyłem już na jesieni. Zastanawiałem się nad nimi, ale jakoś umknęło to w pamięci. Będąc teraz w Słupi przyjrzałem się kamieniowi bliżej i dostrzegłem, że to napis w języku hebrajski, moje przypuszczenia potwierdził Kazet. Tomek musisz się spieszyć bo kamień został przesunięty (walnięty pod drzewo) i z tego co mi mówiła starsza pani opiekująca się kościołem ktoś się pojawił i chciał się nim ,,zająć".
Zamieszczam jeszcze jedno (dokładniejsze) zdjęcie ,, ręki na kamieniu"
Pozdrawiam i do zobaczenia za tydzień (urlop). :summertime:
Załączniki
DSCF5756.JPG
DSCF5756.JPG (160.54 KiB) Przejrzano 8480 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr maja 12, 2010 9:16 pm

UBOOT pisze:Tomek musisz się spieszyć bo kamień został przesunięty (walnięty pod drzewo) i z tego co mi mówiła starsza pani opiekująca się kościołem ktoś się pojawił i chciał się nim ,,zająć".
Jeśli dziś nie trafię do Słupi, zrobię to na pewno w poniedziałek tak jak pisałem powyżej. Szkoda by było stracić tak cenny zabytek... :)
Dzięki, pozdrawiam.

-----------------------------------

No to muszę napisać, skoro już nieco zaangażowałem się w sprawę.
Byłem, macewa była. Sfotografowałem. Zdjęcie wstawiam.
Już piszę co udało ustalić mi się i towarzyszącemu mi znajomemu w rozmowie z proboszczem.
Otóż.
Jakieś 10 lat temu poprzedni (2 razy poprzedni) proboszcz, ks. Marek Czajkowski prosił wszytskich parafian o przywiezienie luźnych kamieni jakie mają na stanie do ogrodu, gdzie dziś znajduje się nowy parking, które posłużą właśnie do planowanego już kawał czasu temu parkingu. Jeden z mieszkańców przywiózł owy kamień, który proboszcz szybko "wyłuskał" wśród reszty kamieni i odłożył na bok. Idea parkingu, została jednak przesunięta, jak widzimy na załączonych obrazkach o 10 lat. Kamień jednak leżał przez ten cały czas i "czekał".
Podczas budowy prakingu, proboszcz nie wiedział co zrobić z macewą. Po rozmowie z nim łatwo zauważyć u niego mocne zacięcie historyczne, co się chwali i zapewnienie, że - jakby okazało się tu był cmentarz - macewa musi pozostać w Słupi i on zorganizuje jej godziwe miejsce. Jak się jednak okazuje, macewa pochodzić może z 3 cmentarzy - w Sierpcu, Bielsku, bądź Płocku.
Kamień stał się nieco kłopotliwy dla proboszcza, który nie wiedział co zrobić z takim oryginalnym "fantem".
W finale, macewa została przekazana nam i powędrowała do Sierpca. Po wstępnym badaniu, i próbie rozszyfrowania tekstu na macewie zostanie komisyjnie postanowione - co z macewą się zrobi. Nie jest dobrym pomysłem zaniesienie jej na cmentarz żydowski, ale dobrą rzeczą nie jest jej również trzymanie na "wieczne nigdy" w jednej z piwnic.
Planowo ma zostać umieszczona w tworzonym (finał około 2012 roku) Muzeum Miasta Sierpca, które powstanie w pobliżu Starego Rynku w Sierpcu.
Dzięki Tradytorczykom uratowany został unikalny na skalę powiatu sierpeckiego zabytek. Miejmy nadzieję, że odpowiednie osoby zajmą się nim należycie.
Dzięki wam! Gdyby nie wy, pewnie nie trafilibyśmy na ten zabytek i pewnie albo zostałby przekazany w nieodpowiednie ręce, albo zostałby na wieki w przykościelnej ziemi.

PS. Więcej na ten temat napiszę do lokalnego czasopisma. Jakiś historyczny artykulik. Jak będzie - dam znać! :)

Foto (jeszcze ze Słupi) po oczyszczeniu macewy.
Załączniki
Niezwykłe odkrycie w Słupi.JPG
Niezwykłe odkrycie w Słupi.JPG (278.1 KiB) Przejrzano 8462 razy
Ostatnio zmieniony śr lip 07, 2010 9:41 am przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » czw maja 13, 2010 7:06 pm

Thomas pisze: Dzięki Tradytorczykom uratowany został unikalny na skalę powiatu sierpeckiego zabytek. Miejmy nadzieję, że odpowiednie osoby zajmą się nim należycie.
Dzięki wam! Gdyby nie wy, pewnie nie trafilibyśmy na ten zabytek i pewnie albo zostałby przekazany w nieodpowiednie ręce, albo zostałby na wieki w przykościelnej ziemi.
Tomek odwdzięczysz się przy papierologii grobowca z Brwilna :) . Tak naprawdę to ten kamień odkryła moja córeczka Marysia- Tradytorka juniorka ;)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » czw maja 13, 2010 10:20 pm

Zastanawiam się co z tym drugim ,podłużnym kamieniem z otworem o który była oparta macewa. Jak byliśmy ostatnio to już go nie było. (foto nr 1 w pierwszym poście). Wydaje mi się, że też nie był to naturalny kamień.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pt maja 14, 2010 9:04 am

W otoczeniu parkingu pozostał jedynie jeden duży kamień. Nie wiem czy to ten o którym mówisz. Reszta, jak powiedział proboszcz - poszła do piachu :)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Macewy przy kościele św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » pt maja 14, 2010 11:16 pm

Wydaje mi się, że ten kamień służył jako jakieś mocowanie. Wraz z macewą służył jako ,,pomnik" w tym miejscu.
Załączniki
DSCF5754.JPG
DSCF5754.JPG (145.27 KiB) Przejrzano 8401 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kościół św. Jakuba w Słupi (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » pn paź 13, 2014 8:05 pm

W poszukiwaniu informacji o Słupi natrafiłem na wątek dotyczący macewy. W związku ciekaw jestem, czy zgodnie z tym, co napisał Thomas
Thomas pisze:Planowo ma zostać umieszczona w tworzonym (finał około 2012 roku) Muzeum Miasta Sierpca, które powstanie w pobliżu Starego Rynku w Sierpcu.
znajduje się ona w "bezpiecznym" miejscu? I czy Muzeum Miasta Sierpca w ogóle powstało?
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Macewy przy kościele św. Jakuba - Słupia (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » pt paź 17, 2014 11:42 am

Dziękuję Zbyszku, że wracasz do tego ważnego tematu.
Niestety Muzeum nie powstało i nie sądzę by w najbliższych latach coś się w tej kwestii ruszyło. Macewa jest zabezpieczona. Podczas prac drogowych w Sierpcu w ostatnich latach znaleziono sporo macew, umieszczonych w krawężnikach i służących w utwardzaniu ulic. Więc macewa ze Słupi nie jest jedyna. Trzeba czekać na rozwój wydarzeń i wtedy zdecydujemy co z nią zrobimy i jaki będzie jej dalszy los.

Pozdrawiam! :-)

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości