Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zamek - Olsztyn.

Moderator: zbyszekg9

WERTTREW

Zamek - Olsztyn.

Postautor: WERTTREW » śr wrz 23, 2009 12:29 pm

Doprecyzowując chodzi o ten warmiński Olsztyn i zamek, który w połowie XIV wieku został zbudowany przez zakon krzyżacki. Na budowę wybrano tereny leżące nad kanałem łączącym jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mury zamku połączono z murami miejskimi, tworząc silną fortyfikację chroniącą Olsztyn. Podczas wojen polsko-krzyżackich zamek odegrał ważną rolę, choć po klęsce pod Grunwaldem poddał się siłom polskim nie podejmując walki. Przez następne lata zamek często przechodził z rąk do rąk i w tym kontekście warto wspomnieć, że w pewnym momencie przed krzyżakami obroną Olsztyna kierował Mikołaj Kopernik, piastujący w latach 1516-1521 funkcję administratora komornictwa olsztyńskiego.
Praktycznie od 1921 zamek w Olsztynie pełni głównie funkcje muzealne.

Tyle, jeżeli chodzi o graść ogólnych informacji. Do tego dodam jeszcze drugą garść ... tym razem ze zdjęciami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości