Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Huta - Chlewiska (pow. szydłowiecki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Huta - Chlewiska (pow. szydłowiecki)

Postautor: trobal » czw maja 13, 2010 7:23 pm

Huta powstała w latach 1890-1892. Z przerwami pracowała do roku 1940. Największą ciekawostką jest to, że była przystosowana do starej technologii opartej na węglu drzewnym, a zapotrzebowanie na jej produkty wynikało głównie z wysokiej jakości uzyskiwanej tu stali z której wykonywano precyzyjne przyrządy pomiarowe.

Trafiłem tu poza sezonem więc nie było jak wejść do środka. A warto. Bo z zewnątrz nie widać wielkiego pieca sprowadzonego z Francji ani dmuchaw z których jedna jest wyrobem Fabryki Machin hr. Andrzeja Zamoyskiego i Wspólników w Warszawie. Huta jest niemal kompletna, gotowa to ponownego startu produkcji. Poza jej wyposażeniem na miejscu organizowane są przez właściciela (od 1957 roku jest nim Muzeum Techniki w Warszawie) wystawy czasowe (np. zabytkowych samochodów).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że temat jeszcze się rozwinie. Jak nie za moją sprawą to innych zainteresowanych hutą osób.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Przemysłowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość