Zamek Książ - Wałbrzych

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Zamek Książ

Postautor: Ezy.Ryder » pn mar 23, 2009 4:44 pm

Z tym romansowaniem Księżnej Daisy to bym się tak nie rozpędzał. Owszem taka była plotka, jakkolwiek jest duża szansa że rozpuścił ją jej małżonek, któremu się w końcu znudziła. Pamiętaj że Daisy przyzwyczajona do angielskiego stylu życia nie mogła znieść surowych i w jej mniemaniu barbarzyńskich obyczajów dworu pruskiego. Szczególnie przeszkadzał jej wyjątkowo niski poziom higieny, pruskie zamki wówczas nie miały jeszcze łazienek. Jako że znalazła się sama wśród obcych ludzi i w obcym świecie którego nie była w stanie polubić ani który nie akceptował jej taka jaka była, postanowiła uczynić ten świat lepszym na tyle na ile było to możliwe. Oczywiście przez to po popadała w coraz większy konflikt ze swoim najbliższym otoczeniem. Prowadziła działalność dziś nazywaną charytatywną, co złościło jej męża, a pomoc jaka niosła rannym żołnierzom przeciwnika podczas I wojny było niemalże skandalem obyczajowym. W końcu jej mąż postanowił się pozbyć krnąbrnej żony, która narażała na szwank jego dobre imię, a że trza było znaleźć jakiś powód...
Z tego co pamiętam masz w domu jej pamiętniki więc jeśli trochę poczytałeś to wiesz że obyczaje jakie panowały wówczas na pruskim dworze raczej wykluczały jakikolwiek romans. Chyba że chodziło o romans na poziomie korespondencyjnym :)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zamek Książ - Wałbrzych

Postautor: bobola » pn sty 24, 2011 2:21 pm

Pierwszy raz na zamku byłem w 1959 r. ze szkolnym obozem wędrownym po Sudetach. Co zapamiętałem? Wielką i głęboką dziurę w ziemi na dziedzińcu przed zamkiem i wielką bryłę zamku, nic więcej nie było do zwiedzania. Póżniej bywałem na zamku, ale to były czasy, gdy wewnątrz interesująca była tylko sala Maksymiliana, zewnątrz już były dostępne ogrody a o podziemiach mówiło się, że są.
Ponieważ na "dolnej półce" biblioteki znalazłem broszurkę "Zamek Książ" wydaną 1970 r. dołączam skany kilku znalezionych w niej obrazków oraz cegiełki na odbudowę zamku (ciekawe czy serwer pozwoli im pozostać?).
Załączniki
skanuj0001-tr.Książ.jpg
skanuj0001-tr.Książ.jpg (62.59 KiB) Przejrzano 2473 razy
skanuj0002-tr.Książ.jpg
skanuj0002-tr.Książ.jpg (69.29 KiB) Przejrzano 2473 razy
skanuj0008-tr.Książ.jpg
skanuj0008-tr.Książ.jpg (72.64 KiB) Przejrzano 2473 razy
skanuj0006-tr.Książ.jpg
skanuj0006-tr.Książ.jpg (52.6 KiB) Przejrzano 2473 razy
skanuj0007-tr.Książ.jpg
skanuj0007-tr.Książ.jpg (99.47 KiB) Przejrzano 2473 razy
skanuj0001-tr.Książ-c.jpg
skanuj0001-tr.Książ-c.jpg (69.14 KiB) Przejrzano 2473 razy

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości