Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 160
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: chong » sob kwie 25, 2009 4:11 pm

Podążając szlakiem czerwonym z Płocka w kierunku Cierszewa, w lasach brwileńskich, napotka się miejsce pamięci narodowej.
Mogiła upamiętnia miejsce egzekucji ponad 300 osób z Płocka i okolic, rozstrzelanych przez hitlerowców w styczniu 1940 roku oraz 16 i 17 stycznia 1945 roku.
Na tablicy widnieje napis: "Tu spoczywają zwłoki bohaterów poległych z rąk hitlerowskich za wiarę i ojczyznę. Nie bój się tych, którzy ciała zabijają, lecz ducha zabić nie mogą."
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1328
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » sob sie 29, 2009 10:41 am

Na tej mogile bywam bardzo często. Moja ciotka pamięta jak zimą 1945 roku niemieckie ciężarówki wjeżdżały do lasu a potem było słychać strzały. Z tym lasem wiąże się wiele ciekawych aczkolwiek smutnych i tragicznych historii, ale opisze je w przyszłości.
Mało kto wie, że w tym lesie jest jeszcze inna mogiła- zamordowanych jeńców wojennych.(2-3 osób). Szczerze powiedziawszy daty za bardo nie mogę określić, bo spotkałem się z juz kilkoma różnymi wersjami.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1328
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » ndz sie 30, 2009 8:09 pm

W tym lesie jest jeszcze kilka mogił- te dwie (mogiła i ten grób), grób zamordowanego żołnierza polskiego przez patrol niemiecki, grób kilku Ukraińców rozstrzelanych przez Rosjan (walczyli po stronie niemieckiej) oraz podobno grób dwojga dzieci zmarłych na jakąś chorobę zakaźną z XIX wieku.
Co do grobu Ukraińców i żołnierza polskiego to już mam przybliżone namiary, co do dzieci jestem w trakcie.
Opis grobu jeńców zamieszczę już jutro.
UBOOT
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1328
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » pn lis 02, 2009 7:30 pm

W Dzień Zaduszny w raz z dzieciakami i żoną, zapaliliśmy świeczki na Mogile. Miło widzieć, że grób jest zadbany. Ponadto w dniu dzisiejszym miała się odbyć msza.
Załączniki
DSCF4588.JPG
DSCF4588.JPG (158.63 KiB) Przejrzano 289 razy
DSCF4597.JPG
DSCF4597.JPG (125.71 KiB) Przejrzano 289 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1328
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: UBOOT » ndz lut 21, 2010 5:50 pm

Wspomnienia spisane w dniu 18.02.2010 roku. Rozmowa z małżeństwem mieszkającym w przy lesie od lata 1939 roku.
Gospodarz
,, Polacy mieli ciężko, mogli tylko zmielić małe ilości mąki- taki mieli limit. Myśmy pomyśleli z bratem, że musimy to obejść i kiedy wracaliśmy z młyna z mąką, to zmienialiśmy wóz i z bratem się przesiadaliśmy i odnowa jechaliśmy przez las do Młyna do Gedego. On dobrze wiedział jak to robimy, ale się nie czepiał. Tak było również wtedy. Wróciłem z młyna a brat pojechał. Kiedy był w lesie zobaczył jak jadą jakieś ciężarówki niemieckie i kogoś wiozą. Brat wjechał w boczną przecinkę i przeczekał. Potem ruszył do Młyna. Kiedy wracał zatrzymało go Gestapo i zapytali co tu robi. Brat opowiedział, że jedzie z młyna, okazał papier na mąkę. Gestapowiec zadał jedno pytanie- Widziałeś jakieś ciężarówki tu w lesie? Brat odpowiedział, że nie, nic nie widział bo jechał inną drogą. Kiedy wrócił do domu usłyszał, że było coś nie tak, bo było w lesie wiele strzałów. Brat wiedział, że jakby powiedział Gestapowcom, że widział ciężarówki to by go zabili "

Gospodyni
,, Ja czułam co zrobili Niemcy, tak bardzo się bałam o swoją rodzinę, że wrócą po nas. Byłam tam i widziałam ten zasypany dół. Kiedy bolszewicy przyszli, byłam tam jak wyciągali naszych z tego doła. Robili to stare Niemczaki z koloni gołymi rękoma. Ruskie i nasi kazali im wyjmować ciała i szukać dokumentów. Ciała leżały jeden przy drugim a było ich tak wiele. W miejscu tym panował niesamowity odór rozkładających się ciał. Pamiętam wyjęli księży, było ich trzech, w sutannach, dwóch poznała rodzina a jednego nie. Potem wszystkich, których bliscy nie poznali wkładali równo do dołu jedno ciało na drugie, tylko przekładali ciała gałęziami jałowców. Potem zasypali i postawili krzyż. Takie to były czasy mój drogi Panie".
Maksym
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 31, 2010 7:16 pm

Re: Mogiła w lasach brwileńskich

Postautor: Maksym » ndz kwie 18, 2010 10:01 pm

Część zidentyfikowanych przez rodziny pomordowanych przeniesiono z tej mogiły na parafialne cmentarze.W Rokiciu po lewej stronie drogi między kościołem a cmentarzem jest symboliczny grób z nazwiskami pomordowanych w Brwilnie. Na cmentarzu w Rokiciu w wspólnym grobie spoczywają trzej pomordowani.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1328
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła - Las Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz sty 02, 2011 9:13 pm

Pierwsze tygodnie 1940 roku przyniosły także krwawe akcje eksterminacyjne, których ofiarą padli przedstawiciele różnych grup zawodowych. W tym czasie okupant podjął akcję wyniszczenia ludzi chorych i kalek. Przykładem takiego postępowanie była głośna akcja uśmiercenia około 100 pensjonariuszy Domu Starców i Zakładu św. Józefa w Płocku. Akcję przeprowadził 13 Batalion Policji niemieckiej w dniach 6-7 stycznia 1940 roku w lesie brwileńskim.
,, We wrześniu 1940 roku, hitlerowcy załadowali na samochody ciężarowe 42 pensjonariuszy żydowskiego domu starców. Prawdopodobnie zostali oni wywiezieni do Brwilna i tam zamordowani. Kilka dni potem gestapo zażądało od Judenratu dostarczenia listy psychicznie chorych mieszkańców getta.Po otrzymaniu tego rejestru hitlerowcy wywieźli chorych do lasu i tam rozstrzelali".
żródło:
Dzieje Płocka tom 2
M Grynberg ,,żydzi w..."

Informacje te rzucają nowe światło na temat tej mogiły. Jeśli spoczywają tam również płoccy żydzi to wypadało zaproponować władzom gminy oraz Żydowską Gminą Wyznaniowe postawienie postawienie żydowskich symboli religijnych.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 645
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła - Las Brwilno

Postautor: Majsterek » pn gru 12, 2016 10:27 pm

Aby uzupełnić temat o brakujące dane o pomordowanych tutaj, należy wspomnieć o przetrzymywanych w murach płockiego więzienia. Niemcy tuż przed wkroczeniem sowietów wpadli na pomysł przenoszenia więźniów ze swoich katowni w głąb rzeszy. Tak samo stało się w Płocku. Tyle że akcja masowych transportów w bałaganie odwrotu nie mogła już dojść do skutku. Oznaczało to wyrok okrutnej śmierci dla wielu. Źródła podają liczbę 202 rozstrzelanych w lesie brwileńskim pod Płockiem przez gestapo 19 stycznia 1945. (za: Irena Nowak, Jan Nowak Z dziejów Armii Krajowej w inspektoracie płocko - sierpeckim)
Zbrodnia w kamienicy na Sienkiewicza 28, do której Niemcy zapędzili Polaków, rozstrzelali a następnie podpalili dotyczy właśnie więźniów. Trzeba przypomnieć że przetrzymywanymi w więzieniach byli głównie Ci, którzy podjęli walkę z Niemcami, organizatorzy konspiracji i osoby zaangażowane w działalność SZP, ZWZ a później AK. Jest to poniekąd odpowiedź na pytanie, dla czego w pierwszej chwili osoby te były jeszcze Niemcom potrzebne - stanowić miały źródło informacji o strukturach polskich podziemnych związków taktycznych.
Śmierć przez rozstrzelanie, a później spalenie spotkała także więźniów z Sierpca.

Reasumując, brwileńska, leśna mogiła to także pomnik poległych rozpoznanych przez rodziny i przeniesionych na inne cmentarze. Mamy tu kolejno ofiary niemieckich mordów:
  • 36 pensjonariuszy zakładu opiekuńczego sióstr pasjonistek, w tym 9 Żydów - 7 stycznia 1940*
  • 100 pensjonariuszy Domu Starców i Zakładu św. Józefa w Płocku - zbrodnia 13 Batalionu Policji niemieckiej - 6-7 stycznia 1940
  • 40* (lub 42) mieszkańców żydowskiego domu starców im Małżonków Flatau
  • nieznaną liczbę psychicznie chorych Żydów z Getta - wrzesień 1940
  • 202 rozstrzelanych walecznych Polaków, więzionych w płockim więzieniu - zbrodnia gestapo - 19 stycznia 1945
Daje to szacunkowo 400 osób.

*za: Dariusz Kaliński Bilans Krzywd

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość