Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Obrazik - Historia z leśnego przysiółka

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 788
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Obrazik - Historia z leśnego przysiółka

Postautor: Majsterek » ndz wrz 09, 2018 9:45 pm

Pośród borów i lasów lidzbarskich ukrywają się wyludnione przysiółki. Można je spacerem minąć niezauważone, chyba że wcześniej zerkniemy na leciwą mapę; wtedy istnieje mała szansa że z układu drug, wieku sosen, resztek sadów odczytamy dawny charakter tych przyległych do leśnych duktów, dawniej odludnych, dziś już bezludnych enklaw. Jednym z takich miejsc jest położona blisko północnych skrajów dzisiejszego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego osada Obrazik - nazwa dość intrygująca.
lezno.jpg
lezno.jpg (290.76 KiB) Przejrzano 2339 razy
Skąd wzięła się nazwa przysiółka? Możemy wyczytać z tablicy postawionej na rozstaju dróg:
Było to upiornej zimy roku 1812, gdy zdziesiątkowana armia Napoleona wracała spod Moskwy. Wówczas to jeden z oficerów oddziału przedzierającego się przez te lasy w stronę Lidzbarka zdołał jedynie dotrzeć do rozstaju dróg i tam zmarł od ran i wyczerpania. Jego wierni żołnierze złożyli go do leśnej mogiły, zaś na stojącym obok drzewie przytwierdzili znaleziony przy zmarłym obrazek Marii Magdaleny patronki Marsylii. Gdy Francuzi odeszli, mieszkańcy Leźna umieścili w tym miejscu figurkę Matki Boskiej i tak powstała kapliczka, którą otoczyli szczególną opieką. Wkrótce powstał tu przysiółek Małego Leźna, na pamiątkę wydarzeń z 1812 roku nazwany Obrazik.
Podobno nocami słychać tu marszowy krok wspomnianego oficera.
04-DSC_0020.JPG
04-DSC_0020.JPG (221.41 KiB) Przejrzano 2339 razy
05-DSC_0022.JPG
05-DSC_0022.JPG (216.99 KiB) Przejrzano 2339 razy
Tereny o których tu mowa, leżące wcześniej na pruskim pograniczu, po nieudanym wyskoku Francuzów na Moskwę i upadku Księstwa Warszawskiego, na trwałe przepadły w niemieckich szponach, aby powrócić w granice Rzeczpospolitej dopiero po latach zaborów, ale wcale nie w 1918 a w 1920 roku. Życie z daleko od większych skupisk trwało tu jeszcze jakiś czas po II wojnie. Do dziś pozostały co prawda zabudowania dwóch gospodarstw - używane są jedynie sporadycznie przez przyjezdnych działkowiczów.
03-DSC_0018.JPG
03-DSC_0018.JPG (208.36 KiB) Przejrzano 2339 razy

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości