Znaleziono 28 wyników

autor: Piotr730
pt cze 12, 2026 10:32 am
Forum: II wojna światowa
Temat: Luty 1941 - niemcy wypędzają mieszkańców Płocka
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 22017

Re: Luty 1941 - niemcy wypędzają mieszkańców Płocka

Z moich skromnych badań wynika że z Płocka zostało wysiedlone przyrodnie rodzeństwo mojej prababci Heleny Gujskiej z domu Stryjec. Było to prawdopodobnie w końcu roku 1940. Byli to Stryjcowie ,Markowscy i Stefańscy ,którzy mieszkali chyba na Powiślu ,a po wysiedleniu znaleźli się w Starachowicach. G...
autor: Piotr730
pt kwie 10, 2026 1:33 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Łęg Probostwo.Od tułaczki Napoleona do gdańskiego „Dürera”
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 1923

Łęg Probostwo.Od tułaczki Napoleona do gdańskiego „Dürera”

Najsławniejszy Korsykanin, jak wiadomo, bardzo lubił podróże. Na północnym Mazowszu był nawet dwa razy, ale tylko dlatego, że zawsze było mu „po drodze”. Musiało się to odcisnąć piętnem na świadomości miejscowego ludu, skoro pewien ciechanowski szewc Franek, ze starej rzemieślniczej familii, nadał s...
autor: Piotr730
ndz kwie 05, 2026 11:10 am
Forum: Identyfikacja
Temat: Łęg Probostwo.Stare fotografie.
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 6650

Re: Łęg Probostwo.Stare fotografie.

Być może ,ale nie używam.
autor: Piotr730
pt kwie 03, 2026 3:53 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Łęg Probostwo.Stare fotografie.
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 6650

Re: Łęg Probostwo.Stare fotografie.

Na fotografii z 1952r. w pierwszym rzędzie czwarta od lewej siedzi p.Malińska ,potem idąc w prawo za mężczyzną siedzi Celina Badurska (z domu Woźniak). Na zdjęciu z roku 1932 być może jest Samuel Ratz,ówczesny kierownik szkoły w Łęgu ,ale to tylko domniemanie.
autor: Piotr730
ndz sty 18, 2026 12:22 pm
Forum: Młyny
Temat: Młyn wodny - Cierszewo (pow. płocki)
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 9043

Re: Młyn wodny - Cierszewo (pow. płocki)

Świetna fotografia !
autor: Piotr730
wt sie 26, 2025 6:21 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7506

Re: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.

autor: Piotr730
wt sie 26, 2025 9:11 am
Forum: Identyfikacja
Temat: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7506

Re: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.

Ciekawa sprawa,bo wygląda na to że Radogost się nie myli.Przynajmniej jeśli chodzi o płk.Bahauddina Churszyłowa (Chursza).Można powiedzieć że ciekawe towarzystwo na tej fotografii miał mój dziadek,Stanisław Gujski (w pierwszym rzędzie drugi od lewej,niewysoki)
autor: Piotr730
ndz lip 27, 2025 4:54 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Grządziki Grzondziki - lokalizacja nieistniejącej wsi parafia Kurowo
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1724

Re: Grządziki Grzondziki - lokalizacja nieistniejącej wsi parafia Kurowo

Cześć.Na mapach z portalu ,,Mapster" takiej wioski nie widać.Możesz próbować w zbiorze kartograficznym Archiwum Głównego Akt Dawnych.Tam bywają dawne plany wsi,choć muszę dodać że to bywa ,,ciężka orka". Piotr
autor: Piotr730
sob cze 01, 2024 9:10 am
Forum: Inne...
Temat: Dawna katownia MO i UB - Łęg Probostwo (pow. płocki)
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 12383

Re: Dawna katownia MO i UB - Łęg Probostwo (pow. płocki)

Już kilka próbek do analizy porównawczej jest pobrane.Wszystko na dobrej drodze.
autor: Piotr730
ndz maja 05, 2024 8:26 am
Forum: Identyfikacja
Temat: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7506

Re: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.

Z tymi pepeszami ,to też mi się tak wydawało.Ale cenna uwaga.
autor: Piotr730
czw maja 02, 2024 5:44 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7506

Re: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.

Od siebie muszę jeszcze dodać ,że na kilku zdjęciach które umieściłem ,może być sierż.Wojciech Cupryś.W 1939r. w składzie 10-ej Dywizji Piechoty ,w ramach Armii Łódż,walczył pod Sieradzem.Zginął w Powstaniu Warszawskim.Na fotce 003-pierwszy z lewej,klęczy.005-w środku grupy,na pierwszym planie,siedz...
autor: Piotr730
czw maja 02, 2024 1:33 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: 30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7506

30 Pułk Strzelców Kaniowskich.

Fotografie dotyczą 30-ego Pułku Strzelców Kaniowskich (nie wiem czy wszystkie),wykonane w okresie międzywojennym.Na pierwszym zdjęciu żołnierz po prawej podpisał się jako Sabek -W-wa 1929.O tym po lewej wiadomo tyle ,że zdjęcie robiono w Łodzi.Publikuję te materiały w nadziei że może znajdzie się kt...
autor: Piotr730
śr maja 01, 2024 5:56 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Łęg Probostwo.Stare fotografie.
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 6650

Łęg Probostwo.Stare fotografie.

Łęg Probostwo.Może ktoś z Państwa rozpozna niektóre osoby na fotografiach.Pierwsze zdjęcie-rok 1932,w środku ks.Salwowski.Drugie to zdjęcie szkolne VII -ej klasy z roku 1952. Piotr.
autor: Piotr730
śr kwie 03, 2024 12:12 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Francuski ślad w Łętowie
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 4121

Re: Francuski ślad w Łętowie

Mapa przedstawia rozlokowanie sił Grande Armee ,korpusy i kierunki marszu w czerwcu 1812r.
autor: Piotr730
wt kwie 02, 2024 3:15 pm
Forum: Osady
Temat: Mokre Niemieckie - (pow. płocki)
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 12796

Re: Mokre Niemieckie - (pow. płocki)

Tak naprawdę to nie wiadomo gdzie była ta wioska.Chyba że coś przegapiłem.
autor: Piotr730
czw mar 28, 2024 6:48 pm
Forum: Dwory
Temat: Dwór (nieistniejący) i park - Gozdowo (pow. sierpecki)
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 22806

Re: Dwór (nieistniejący) i park - Gozdowo (pow. sierpecki)

Tak wynika z fotografii.
autor: Piotr730
wt mar 26, 2024 6:43 pm
Forum: Dwory
Temat: Dwór (nieistniejący) i park - Gozdowo (pow. sierpecki)
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 22806

Re: Dwór (nieistniejący) i park - Gozdowo (pow. sierpecki)

Ten KLUB ROLNIKA to musiał być ,,klimatyczny"
autor: Piotr730
śr lut 28, 2024 3:07 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: zwierzęce odchody
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 4878

Re: zwierzęce odchody

Pewnie pies pożarł sznurek !
autor: Piotr730
wt lut 27, 2024 7:41 pm
Forum: Identyfikacja
Temat: Francuski ślad w Łętowie
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 4121

Francuski ślad w Łętowie

,,O roku ów,kto ciebie widział..." Na pewno ów rok ,1812,widział Richard Marcel,oficer Wielkiej Armii cesarza Francuzów .Na trzy tygodnie przed moskiewską wyprawą,los rzucił go i jego oddział na kwaterunek do wsi Łętowo w ówczesnej ziemi wyszogrodzkiej.A służba,jak to służba,często w nocy się nie śp...
autor: Piotr730
wt lut 20, 2024 1:43 pm
Forum: Młyny
Temat: Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3919

Re: Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Cześć.Pewnie mało kto o tym wie,ale młyn wodny to był jeszcze w Łętowie.Raczej był starszy od tych wcześniej wymienionych,bo śladu po nim nie ma.Ale na szczęście są jeszcze dokumenty,a nawet mapa.Wiem że działał przez cały 18-ty wiek.

Wyszukiwanie zaawansowane