"Jedenastka" na Kostrogaju?

Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

"Jedenastka" na Kostrogaju?

Postautor: zbibal76 » wt paź 27, 2015 10:03 pm

Witam

W różnych publikacjach dotyczących naszego lotnictwa z 39r. (np. Polskie Konstrukcje Lotnicze tom IV autorstwa Glassa i Kopańskiego) przewija się zdjęcie zdobytego przez niemców na nierozpoznanym lotnisku samolotu PZL P-11c z numerem bocznym "8" z bliżej nieokreślonej jednostki. Najczęściej jest on po kroju cyfry identyfikowany jako pochodzący z dyonu poznańskiego lub z jednej z eskadr brygady pościgowej i na tym informacje o tym egzemplarzu jedenastki się kończą. Tymczasem jakiś czas temu, wertując archiwalne numery Notatek Płockich w jednym z numerów z 1959r. natrafiłem w artykule p. Irminy Wojciechowskiej "Notatki z pierwszych dni okupacji w Płocku" na to same zdjęcie z opisem, że zostało wykonane na polowym lotnisku na Kostrogaju pod Płockiem, wtedy lotnisko LOPP, obecnie lotnisko Aeroklubu Ziemii Mazowieckiej w Płocku. Czy ktoś posiada większą wiedzę na ten temat, czy zdjęcie rzeczywiście zostało wykonane na płockim lotnisku? Kontaktowałem się z redakcją Notatek Płockich, ale oni nie są właścicielem zdjęcia. Autorka artykułu dysponowała zapewne oryginałem, ale było to w 1959 roku... . Dostępnych zdjęć wtedy nie było pewnie wiele, możliwe że do artykułu wykorzystała to co akurat było pod ręką i dopasowała opis, z drugiej strony w tym samym artykule jest inne zdjęcia z Płocka i prawdopodobne jest , że zostały uwiecznione na jednej kliszy i to z "jedenastką" rzeczywiście zostało wykonane w Płocku (załączam screeny zdjęć z artykułu). Zagadka czeka na rozwiązanie...
Załączniki
asdasd.jpg
asdasd.jpg (87.32 KiB) Przejrzano 5261 razy
aa.jpg
aa.jpg (106.15 KiB) Przejrzano 5261 razy

Wróć do „Lotnictwo wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości