Moje domowe archiwalia

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » ndz mar 13, 2011 3:37 pm

Ówczesne tarcze były haftowane, a więc ich kultowość polega też na elegancji, której my wcale nie docenialiśmy. Żałuję, że moja tarcza gdzieś się zapodziała i nie mogę jej pokazać.
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: ahalinka » ndz mar 13, 2011 7:51 pm

Sentyment do tego - co w czasach dorastania - zawsze pozostaje :)
Naszymi spostrzeżeniami nieco zakłóciliśmy Twój rodzinny pamiętnik ale liczę, że jeszcze wrócisz do wspomnień rodziców i Twoich :)
W rodzinnych dokumentach tyle miejsc do opisania - ul. Wólczańska i nie tylko...
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » pn mar 14, 2011 1:08 pm

Gdy ostatnio przeglądałem stare papiery natrafiłem na małą kartkę z napisanym listem, wzruszyłem się czytając to co tam jest napisane.
List napisała do mnie starsza pani, która nazywa mnie prawnuczkiem i podpisuje się jako Prababunia. Ja wówczas miałem dwa lata, nie pamiętam tej pani, nie znam jej nazwiska. To co zapamiętałem z późniejszych opowiadań to tylko tyle, że w ciężkich okupacyjnych czasach, losy mojej rodziny i tej pani zetknęły się na czas jakiś i to wówczas zostałem "zaadoptowany" przez Prababunię.
Ponieważ skan rękopiśmiennego listu może okazać się trudny do odczytania, przytaczam jego treść, zachowując jego pisownię.

Kochany, malutki mój Prawnusiu!
Dziękuję Ci za śliczny liścik, który pisałeś siam, w zastępstwie zajętej gospodarstwem Twej dobrej Mamusi. Fotografiję Twoją oglądam i podziwiam żeś przez dwa latka taki duży urósł,- co to będzie wkrótce,- gdy z Jędrusia,- na Pana Andrzeja wyrośniesz!
Czy otrzymałeś z poczty 2 zeszyciki z mlowankami? po drugiej stronie możesz już sobie te same ze wzoru przerysować. Z Twoich rysunków podobał mi się lot samolotu bujającego w obłokach. Co za fantastyczne i karkołomne spirale mu wytyczyłeś! Może z czasem, przebrnąwszy przez te nudne szkoły wyrośniesz na wielkiego wynalazcę inżyniera w aeronautyce,- a stuletnia Prababunia z Tobą jako Pilotem, poszybuje w - stratosferę!
Poproś Mamusi Twej,- ślicznej i dobrej,- by Ci wytłómaczyła czego nie rozumiesz z mego listu, bo Prababcie czasem mówią niezrozumiale.
Całuję Cię Dziecinko drogie w główkę i rączki i serdecznie błogosławię. Rośnij na pociechę swym zacnym Rodzicom!- Kochająca Cię
Prababunia
23/V 44r. Kielce.-
Załączniki
skanuj0019-tr.list.jpg
skanuj0019-tr.list.jpg (79.6 KiB) Przejrzano 10810 razy
skanuj0020-tr.list.jpg
skanuj0020-tr.list.jpg (62.54 KiB) Przejrzano 10810 razy
Ostatnio zmieniony pt mar 25, 2011 9:35 am przez bobola, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: Thomas » pn mar 14, 2011 3:04 pm

niesamowite!
Awatar użytkownika
Z_A
Posty: 274
Rejestracja: pt lut 04, 2011 10:58 pm

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: Z_A » sob mar 19, 2011 2:21 pm

Też jestem pod wielkim wrażeniem pamiątek i ich treści...

ahalinka teraz gotuje obiad ale mówi mi: "napisz - Pisz Andrzeju" :smile1:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » ndz mar 20, 2011 6:56 pm

Dopingowany przez łodziaków szukam tematu do opisania, nową opowiastkę mam już w głowie. Przy przglądaniu zdjęć znalazłem, jedno nawiązujące do opisanego w liście. Jest to fotografia, o której mogę twierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że patrząc na to zdjęcie Prababunia podziwiała, iż tak urosłem przez dwa lata. Na zdjęciu jestem pomiędzy mamą i siostrą.
Załączniki
foto050-tr.do listu.jpg
foto050-tr.do listu.jpg (55.44 KiB) Przejrzano 10782 razy
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: prząśniczka » ndz mar 20, 2011 9:09 pm

A może jakaś historia związana z tym zdjęciem albo z okresu kiedy było zrobione. I poproszę więcej fotek może w nawiązaniu do art deco.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » pn mar 21, 2011 4:21 pm

Począwszy od moich pierwszych urodzin, w każdy dzień następnych urodzin byłem prowadzony do fotografa aby uwiecznił mnie na zdjęciu, tutaj mam dwa lata. Miałem jeszcze jedno zdjęcie z tego dnia - sam stoję na krześle w towrzystwie pluszowego misia, ale nie mogę go odnaleźć, prawdopodobnie zaopiekowała się nim moja córka :mruga:
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: prząśniczka » pn mar 21, 2011 7:34 pm

Jeśli arichwalia bez zdjęć, to chciałam opowiedzieć o pięknym zwyczaju jaki panował w moim rodzinnym domu. Otóż na każde urodziny mojego brata czy moje mój tata podarowywał prezent również mojej mamie. Gdy byłam dzieckiem nie bardzo podobał mi się ten zwyczaj, ale teraz uważam go za piękny dowód miłości i chyba podziękowania za urodzenie dzieci. I tak tylko nie wiem, skąd wziął się u mojego taty taki pomysł, czy podpatrzył?
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: ahalinka » pn mar 21, 2011 7:48 pm

W Waszych przypadkach to również wyrazy dobrego wychowania rodziców i tradycja panująca w domach :smile1:
To są wzory godne naśladowania...
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » czw mar 24, 2011 2:55 pm

prząśniczka pisze: I poproszę więcej fotek może w nawiązaniu do art deco.
Skoro jest zapotrzebowanie na art deco, to może ta fotografia z 1930 r. będzie satysfakcjonująca.
Pani na zdjęciu jest od stóp do głów ubrana wg ówczesnej mody (art deco), moda męska nie była aż tak wyrazista. Pani trzyma laskę, ale to nie tylko laska i to niech pozostanie do rozszyfrowania.
Pozostaje jeszcze wyjaśnić, że para uśmiechająca się do siebie i paląca papierosy, to moi rodzice gdy jeszcze nie byli małżeństwem.
Załączniki
Foto001-tr.retro.jpg
Foto001-tr.retro.jpg (76.06 KiB) Przejrzano 10749 razy
Ostatnio zmieniony pt mar 25, 2011 9:38 am przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: ahalinka » pt mar 25, 2011 12:19 am

Piękna para i klimatyczne zdjęcie. Podobny do obojga :)
Czy to laska z ukrytą szpadą(ostrzem)?
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » pt mar 25, 2011 4:14 pm

Ta solidna laska nie skrywa narzędzia mordu :nie: to jest parasol :!:
W 1962 r. podobny parasol przywiozła mi mama z pobytu w Walii. Laska była bambusowa a pokrowiec przy zdejmowaniu składał się teleskopowo.
Awatar użytkownika
Z_A
Posty: 274
Rejestracja: pt lut 04, 2011 10:58 pm

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: Z_A » pn sie 29, 2011 5:56 pm

Andrzeju, postanowiliśmy z Halinką pobudzić ponownie wspomnienia i pozwalamy sobie na zamieszczenie fotek(czasem odbiegających latami) związanych z Tobą i Twoją rodziną :smile1:
Przepraszamy za śmiałość...
Załączniki
Z kol. Z.O. z KSRP - ok. 1903r.jpeg
Szkoła Przemysłowa przy ul. Pańskiej(obecnie ul. Żeromskiego).
Z kol. Z.O. z KSRP - ok. 1903r.jpeg (38.4 KiB) Przejrzano 10720 razy
Z kol. Z.O. z KSRP.jpeg
Przed "Gdynią".
Z kol. Z.O. z KSRP.jpeg (35.69 KiB) Przejrzano 10720 razy
Z kol. Z.F. z KSRP.jpeg
Przed "Przedwiośniem".
Z kol. Z.F. z KSRP.jpeg (46.3 KiB) Przejrzano 10720 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » pn sie 29, 2011 7:04 pm

Dziękuję za "środki dopingujące", bo ostatnio ciężko mi idzie pisanie.
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: prząśniczka » pn sie 29, 2011 8:21 pm

A dla mnie jednym z moich domowych archiwaliów jest żyrandol, który od zawsze wisiał w domu u moich rodziców. Patrząc na niego byłam pewna, że pochodzi ze zbiorów rodzinnych pamiątek i dopiero gdy pewnego zimowego popołudnia zobaczyłam podobny w domu u mojego kolegi ze studiów dowiedziałam sie, że ów żyrandol pochodzi z lat 60 ubiegłego stulecia i zakupiony został w jednym z łódzkich sklepów, podobnie jak ten u rodziców. Nie zminiło to jednak faktu, że bardzo moja " rodzinna pamiątka" przypadła mi do gustu i teraz zdobi moje małe mieszkanko. :D
Załączniki
P8290382.JPG
P8290382.JPG (72.51 KiB) Przejrzano 10714 razy
P8290385.JPG
P8290385.JPG (68.79 KiB) Przejrzano 10714 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » wt sie 30, 2011 3:24 pm

Mogę uściślić, że żyrandol został nabyty w listopadzie 1970 r.w Łodzi w sklepie z lampami u zbiegu Al. Kościuszki i ul. Żwirki. Ceny nie pamiętam ale była dość wysoka. :)
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: prząśniczka » wt sie 30, 2011 7:45 pm

Historii tych znalezionych w mieszkaniu babci mojego męża uchwytów do szklanek, nie znam, ale są na tyle urocze i niepowtarzalne, że postanowiłam zaprezentować je w dziale " domowe archiwalia".
Załączniki
P8290386.JPG
P8290386.JPG (68.38 KiB) Przejrzano 10702 razy
P8290388.JPG
P8290388.JPG (65.43 KiB) Przejrzano 10702 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: bobola » pt maja 04, 2012 10:49 am

Dzisiaj od samego rana radiowe wiadomości zdominowane są informacjami o rozpoczynających się maturach. To przyczyniło się do wspólnego, mojego z żoną, wspominania tego czasu, gdy my wspólnie zdawaliśmy maturę. Działo się to 50 lat, lub tylko pół wieku temu (jak ten czas leci).
Wspólna matura poprzedzona była, wspónym uczęszczaniem do tej samej szkoły - Technikum Włókienniczego Nr1 w Łodzi i do tej samej klasy - Dziewiarskiej A. Wspólnie też bawiliśmy się na studniówce i przygotowywali do matury, ja humanista, ona ścisły umysł. Maturalne egzaminy zdaliśmy bez problemów i na tym skończyło się nasze wspólne kształcenie, bo ja poszedłem na uniwerek a ona na polibudę. Jednak pozostała namiastka wspólnego uczenia się, bo na randki umawialiśmy się miejskiej bibliotece.
Bycie razem tak się nam spodobało, że trwa ono do dzisiaj i umożliwia nam wspólne wspominanie dawnych dobrych czasów.
Nie mam pod ręką stosownych archiwaliów ale jak znajdę to zilustruję niniejszą prozę.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Moje domowe archiwalia

Postautor: Gdańszczanka » pt maja 04, 2012 5:13 pm

A te zdjęcia powyżej zatytułowane "przed Gdynią" itp, to chodzi o kina ?
Generalanie Gdynia pasuje tu do tematu Art Deco bo jest perłą modernizmu w Polsce.
Dwie główne ulice miasta i port to zabudowa modernistyczna.
Załączniki
Opolanka.jpg
Klasyczny przykład modernizmu z lat 1936-37
Opolanka.jpg (2.67 KiB) Przejrzano 10687 razy
Gdańszczanka z Gdyni

Wróć do „Pamiętniki, Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości