Wieża Bismarcka - Diabla góra-Srokowo -Mazury

Moderator: zbyszekg9

andzia

Wieża Bismarcka - Diabla góra-Srokowo -Mazury

Postautor: andzia » sob kwie 04, 2009 10:20 am

Podróżując po Mazurach natrafiłam na tę wieżę . W czasie II wojny światowej 1941-45 na Diablej Górze znajdowało się stanowisko posterunku obserwacyjno-meldunkowego obrony przeciwlotniczej, które wchodziło w skład systemu obrony przeciwlotniczej kwatery Hitlera. z góry rozpościera się przepiękny widok na Mazurskie krajobrazy. Szkoda tylko ze obiekt niszczeje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
andzia

Re: Wieża Bismarcka - Diabla góra-Srokowo -Mazury

Postautor: andzia » sob kwie 04, 2009 11:38 am

A to ciekawe. 17 ? może Otto lubił wieże ha ha i w każdej miał uwięzioną księżniczkę ha ha. szukając tej wieży,po drodze napotkałam na miejscowego amatora tanich win który mi powiedział ze juz 50 lat w Srokowie mieszka ale wieży to on tam nie widział.dodam iż siedział on na zielonej trawce pod diablą górą,he he ,moze nie zauważył. A mówi się że rdzenna ludnośc to wie wszystko. :lol:
Awatar użytkownika
niusiek
Posty: 7
Rejestracja: sob kwie 16, 2022 8:25 pm

Re: Wieża Bismarcka - Diabla góra-Srokowo -Mazury

Postautor: niusiek » ndz sie 06, 2023 7:20 am

Wieże Bismarcka są unikalnym typem niemieckiego pomnika ku czci cesarskiego kanclerza Otto von Bismarcka (1815 - 1898).

Około 240 takich wież zostało zbudowanych głównie w Cesarstwie Niemieckim i jego koloniach. Wieże można znaleźć głównie w Europie, ale także w Afryce, Oceanii i Ameryce Południowej. Zostały zbudowane w latach 1869-1934 w różnych stylach i rozmiarach. Około czterdziestu zostało zbudowanych według projektu o nazwie "Zmierzch Bogów" autorstwa architekta Wilhelma Kreisa, z inicjatywy Niemieckiego Bractwa Studentów. Nie były to wieże strażnicze ani panoramiczne; pierwotnie miały być "kolumnami ognia" z płomieniem na szczycie.
Wieża ciśnień na szczytach budynków są powszechną cechą wielu miast. W mieście wysokie budynki często muszą rozwiązywać własne problemy z ciśnieniem wody. Ponieważ budynki są tak wysokie, często przekraczają wysokość, z jaką może sobie poradzić miejskie ciśnienie wody. :zabawa:

Wróć do „Wieże/Baszty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości