Warszawa - wieże ciśnień

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
niusiek
Posty: 7
Rejestracja: sob kwie 16, 2022 8:25 pm

Warszawa - wieże ciśnień

Postautor: niusiek » sob kwie 16, 2022 10:21 pm

Warszawskie wieże ciśnień

Warszawskie Filtry Wodne , znane również jako Filtry Lindleya (pol. „Filtry Lindleya”) to jeden z trzech warszawskich wodociągów , zlokalizowany na Ochocie pomiędzy ulicami Koszykową, Krzywickiego, Filtrową i Raszyńską. Wodociągi zostały ukończone w 1886 roku według projektu Williama Lindleya . Od 1973 roku Filtry Warszawskie znajdują się na liście zabytków.

Firma Warsaw Filters została założona przez prezydenta Warszawy, rosyjskiego generała Sokratesa Starynkiewicza (ros. – Сократ Старинкевич). Po jego zatwierdzeniu w 1881 r. rozpoczęto budowę. Projekt Williama Lindleya składał się z Stacji Pomp Rzecznych i Stacji Filtrów na lewym brzegu Wisły . Podczas budowy wykorzystano wszystkie dostępne technologie, nawet drobne detale wykonano z wysokiej jakości surowców. Podstawowymi materiałami użytymi przy budowie Filtrów były wodoodporne cegły, granit i piaskowiec. Pierwsza uzdatniona woda została przekazana mieszkańcom Warszawy 3 lipca 1886 r. z filtrów składających się z zespołu filtrów piaskowych powolnych, zbiornika wody czystej, zajezdni pomp i wieży ciśnień. Projekt był autorstwa Williama Lindleya, ale nadzorował go i unowocześniał jego syn,Williama Heerleina Lindleya .

Na początku system został podzielony na:

Górne Miasto – zasilane wodą z wieży ciśnień znajdującej się na terenie Filtrów


Dolne Miasto – zasilane wodą prosto z wolnych filtrów piaskowych (na Powiślu i Pradze )
Woda była doprowadzana z pompowni na filtry wolnoobrotowe, niektóre komory ( zbiorniki Imhoffa ) przetwarzały ścieki. Przefiltrowana woda była transportowana do zbiorników wody czystej, a następnie do pompowni, skąd wtłaczana była do wieży ciśnień, z której uruchomiono wodociągi Górnego Miasta.

Kilka lat po rozmieszczeniu filtrów konieczne było dodanie zbiorników Imhoffa przed filtrami wolnymi, ponieważ badania wykazały zanieczyszczenie wody. Aby to zrealizować, Filtry Warszawskie zostały powiększone po 1890 roku i zbudowano więcej czołgów.

Rosnące zapotrzebowanie na wodę na początku lat 30. w Warszawie skłoniło do budowy Szybkiej Stacji Filtrów Piaskowych, która uzdatnia wodę z czterech ujęć. Po zrealizowaniu stacji woda z pompowni była tłoczona do naczyń wzbiorczych , następnie do filtrów pospiesznych i filtrów wolnych.

W 1931 roku wprowadzono chlorowanie wody.

Główne budynki zostały poważnie zniszczone podczas II wojny światowej, a większość sprzętu filtrującego została skradziona przez żołnierzy niemieckich. Odbudowa po wojnie zajęła kilka lat pracy.

W latach 2008-2010 wybudowano stację ozonowania pośredniego i filtrów węglowych aktywnych. Składa się z 3 generatorów ozonu i 18 komór filtrów węglowych. Nowoczesne budynki zostały zaprojektowane tak, aby nawiązywały do ​​historycznych budynków. Nowa stacja nosi nazwę „Sokrates”, na cześć założyciela Warszawskich Filtrów

Warszawski system wodociągowy składał się ze Stacji Filtrów (Filtry Lindleya) oraz Stacji Pomp Rzecznych Centralnego Instytutu Wodociągów, z których woda była wydobywana i transportowana do Stacji Filtrów.
Załączniki
800px-Projekt_wieży_ciśnień_Zespół_Stacji_Filtrów_1887.jpg
800px-Projekt_wieży_ciśnień_Zespół_Stacji_Filtrów_1887.jpg (226.82 KiB) Przejrzano 1223 razy
Wieża ciśnień na szczytach budynków są powszechną cechą wielu miast. W mieście wysokie budynki często muszą rozwiązywać własne problemy z ciśnieniem wody. Ponieważ budynki są tak wysokie, często przekraczają wysokość, z jaką może sobie poradzić miejskie ciśnienie wody. :zabawa:

Wróć do „Wieże ciśnień”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości