Wieże ciśnień - Wrocław

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
niusiek
Posty: 7
Rejestracja: sob kwie 16, 2022 8:25 pm

Wieże ciśnień - Wrocław

Postautor: niusiek » sob kwie 16, 2022 8:39 pm

Wieża ciśnień została zbudowana w latach 1903-1904 według projektu architekta Karela Klimma na południowym skraju miasta. W 1906 roku udostępniono zwiedzającym wieżę widokową na wysokości 42 metrów. Od 1908 roku sztab podnosił czerwoną flagę na szczycie wieży w dni, kiedy warunki atmosferyczne stwarzały bardzo dobrą widoczność. Za wjechanie windą na platformę widokową zapłacono 10 feniksom. W 1945 r. podczas oblężenia Festung Breslau pełniła funkcję wieży obserwacyjnej i straży pożarnej. Po II wojnie światowej. Do lat 90. wieża ciśnień nie była remontowana ani wykorzystywana do celów turystycznych, chociaż zbiornik był używany do połowy lat 80. XX wieku. W 1995 roku odkupił go od miasta Wrocław Stephan Helmut (za sześćset tysięcy złotych). Według projektu Wacława Bieniasza-Nicholsona wieżę przebudowano i powstał kompleks restauracyjny Wieża Ciśnień . We wrześniu 2017 roku wieżę kupił Adamietz za trzy miliony euro. Firma chce otworzyć w wieży ciśnień kompleks restauracyjny, hotel i biura administracyjne.

Wieża ciśnień to nieotynkowany budynek z cegły o wysokości 62 metrów. Zbudowany jest w stylu eklektycznym z elementami secesji w części dekoracyjnej i rzeźbiarskiej. Budynek można podzielić na trzy części: podstawę, kolumny oraz zbiornik wodny z zadaszeniem. Z ośmiokątnego rzutu kondygnacji, na której znajduje się zbiornik na wodę, biegnie osiem kolumn wsporczych o wysokości 9 m. U góry kolumny zakończone są łukami arkadowymi. Główną funkcję pełniła środkowa kolumna, a w jej wewnętrznej części o średnicy 2,5 m znajdowały się wodociągi i winda. Obecnie pełni funkcję szybu windy. Po wschodniej stronie znajduje się okrągła wieża, połączona krytym mostem z platformą widokową na poziomie dachu. Pierwotne spiralne schody w wieży zostały zastąpione przez Karla Klimma w 1906 roku na osobistą windę.

Całość stoi na betonowej płycie o grubości jednego metra, która znajduje się 3,5 metra pod poziomem gruntu. Dolna część pod zbiornikiem ma 11 metrów wysokości z jedną kondygnacją podziemną i dwiema nadziemnymi, w których znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i pomieszczenia poddasza. U dołu kolumny mają cegłę czerwoną i cegłę szczytową . Powstaje przestrzeń między wiązarami, a na obwodzie budynku powstaje czworoboczny plan . Zbiornik na wodę był stalowym nitowanym naczyniem o średnicy 17 metrów i wysokości około 18 metrów. Budynek kończy ośmioboczny dach ostrosłupowy z czworokątnym hełmem, pod którym znajduje się taras widokowy. Oprócz czerwonej cegły i dzwonów do budowy użyto żelbetu, stali konstrukcyjnej i bloczków granitowych.
Załączniki
Wroclaw_Wieza_Cisnien.jpg
Wroclaw_Wieza_Cisnien.jpg (63.76 KiB) Przejrzano 909 razy
Wieża ciśnień na szczytach budynków są powszechną cechą wielu miast. W mieście wysokie budynki często muszą rozwiązywać własne problemy z ciśnieniem wody. Ponieważ budynki są tak wysokie, często przekraczają wysokość, z jaką może sobie poradzić miejskie ciśnienie wody. :zabawa:

Wróć do „Wieże ciśnień”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości