Drodzy użytkownicy

Po wznowieniu działalności forum mogły wystąpić problemy z zarejestrowaniem nowych użytkowników. Naprawiono usterkę, a do niektórych użytkowników, którzy nie otrzymali wiadomości e-mail z linkiem do potwierdzenia rejestracji, zostało wysłane przypomnienie. Aby dokończyć rejestrację i aktywować konto, należy kliknąć w link zawarty w treści wiadomości.

Przepraszamy za niedogodności i pozdrawiamy,

Administracja forum

Katowice - wieża ciśnień

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
niusiek
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 16, 2022 8:25 pm

Katowice - wieża ciśnień

Postautor: niusiek » sob kwie 16, 2022 9:55 pm

Wieża ciśnień Giszowiec
wieża ciśnień zlokalizowana u zbiegu ulic Górniczego Stan i Pszczyńskiej w powiecie giszowieckim w Katowicach na południu Polski
Wieża ciśnień Giszowiec została zbudowana w 1909 roku, w tym momencie wieża ciśnień była najwyższym punktem w regionie. Zaprojektowali go architekci Jerzy i Emil Zillmannowie z Charlottenburg w Niemczech, którzy stworzyli budynki w Giszowcu i Nikiszowcu
Wieża zbudowana jest w stylu historycznym z elementami neomanieryzmu. Wieża ma około 33 metry wysokości, składa się z dwóch części: cylindrycznej podstawy, zwężającej się do balkonu oraz ośmioboku Tambour (konstrukcja okrągła) ze zbiornikiem na wodę o pojemności 150 m 3 . Na szczycie wieży ośmioboczny dach pokryty dachówką. Na górze znajduje się taras z latarnią. Obecnie wieża ciśnień przestała pełnić funkcję wodociągową z powodu zmian w przepompowniach wody i przez wiele lat pozostawała zamknięta. W efekcie wieża ciśnień popadła w ruinę. W latach 90. firma telekomunikacyjna umieściła na wieży anteny komórkowe i wyremontowała obiekt. Obok wieży znajdują się zabytkowe rezydencje wybudowane w latach 30. XX wieku dla urzędników amerykańsko-niemieckiej firmy Silesian-American Corporation.

Wieża została wpisana do rejestru zabytków 29 października 1990 r. (nr rej.: A/1417/90).
Załączniki
220px-Wieża_ciśnień_w_Katowicach_Giszowcu-6.jpg
220px-Wieża_ciśnień_w_Katowicach_Giszowcu-6.jpg (31.88 KiB) Przejrzano 106 razy
Wieża ciśnień na szczytach budynków są powszechną cechą wielu miast. W mieście wysokie budynki często muszą rozwiązywać własne problemy z ciśnieniem wody. Ponieważ budynki są tak wysokie, często przekraczają wysokość, z jaką może sobie poradzić miejskie ciśnienie wody. :zabawa:

Wróć do „Wieże ciśnień”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość