Most czy nie most?

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Most czy nie most?

Postautor: bobola » śr mar 26, 2014 2:38 pm

Płocczanie wiedzą, że na ul. Dobrzyńskiej nad jarem Brzeżnicy jest most, ale czy słusznie nazywamy go mostem :?:
Ja wkładam kij w mrowisko i twierdzę, że most po którym biegnie ul. Dobrzyńska jest wiaduktem :!: Jak uzasadniam to twierdzenie - mały most na małej rzeczce Brzeźnicy, kryje się pod dużym wiaduktem nad jarem. Wyraźnie to widć na zdjęciach.
Czym różni się most od wiaduktu :?: Mosty to budowle najczęściej, umożliwiające przeprawę przez rzeki i rzeczki; natomiast wiadukty pozwalają na przejście bądź przejazd nad ulicami drogami, torami kolejowymi oraz zagłębieniami w terenie takimi jak dolina, wąwóz lub jar.
W tym konkretnym przypadku wiadukt zbudowano nad ul. Parowa, nad mostem na Brzeźnicy i nad jarem Brzeźnicy :!:
Załączniki
HPIM2295-tr.Dobrzyńska.jpg
HPIM2295-tr.Dobrzyńska.jpg (77.54 KiB) Przejrzano 3819 razy
HPIM22811-tr.Dobrzyńska.jpg
HPIM22811-tr.Dobrzyńska.jpg (93.12 KiB) Przejrzano 3819 razy
HPIM2272-tr.Dobrzyńska.jpg
HPIM2272-tr.Dobrzyńska.jpg (87.82 KiB) Przejrzano 3819 razy
HPIM2269-tr.Dobrzyńska.jpg
HPIM2269-tr.Dobrzyńska.jpg (73.69 KiB) Przejrzano 3819 razy
HPIM2286-tr.Dobrzyńska.jpg
HPIM2286-tr.Dobrzyńska.jpg (74.98 KiB) Przejrzano 3819 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Most czy nie most?

Postautor: zbyszekg9 » śr mar 26, 2014 5:36 pm

Ja wkładam obok drugi kij: moim zdaniem mamy tu do czynienia z dwoma mostami (swoją drogą dość oryginalne rozwiązanie). Nowy słownik języka polskiego PWN mówi: most - budowla łącząca brzegi rzeki, jeziora itp., umożliwiająca ich przebycie; wiadukt - rodzaj mostu zbudowanego nad jakimś terenem lądowym, np. nad torami kolejowymi, nad ulicą , drogą.
Biorąc pod uwagę te definicje skupiam się tylko na dużej budowli. Najpierw, czy spełnia ona wymagania definicji mostu. Zdecydowanie tak, łączy bowiem brzegi rzeki Brzeźnicy, nic to, że brzegi są wysokie, a jar dość szeroki. A teraz druga definicja: "wiadukt". Zwracam uwagę na dwa stwierdzenia w tej definicji: "rodzaj mostu" i "teren lądowy". "Rodzaj mostu" - oznacza, że most jest wiaduktem, jeśli nie płynie pod nim rzeka, nie ma jeziora itp. "Teren lądowy" zaś oznacza dokładnie teren lądowy, a nie wodny. Tu mamy do czynienia z wodą - rzeką Brzeźnicą. Stąd uważam, że są to dwa mosty. Mam nadzieję, że w przejrzysty sposób ująłem swój tok myślenia. Generalnie ciekawy wątek.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
andrzej2110
Posty: 28
Rejestracja: śr sty 09, 2013 4:00 pm

Re: Most czy nie most?

Postautor: andrzej2110 » czw mar 27, 2014 1:15 am

A ja powiem że jest to jeden most. Dość specyficzny bo piętrowy. Malo popularna konstrukcja ale jest coś takiego. Przykładem niech będzie most Gdański w Warszawie, tam akurat na dole jest torowisko ale są i mosty z jezdnia samochodową na 2 poziomach).
Dlaczego jeden?? Bo dolna jezdnia jest oparta na tych samych fundamentach co górna. To tak jak dom piętrowy. Nawet jak ma 10 pieter to jest jeden dom a nie 10.

Wróć do „Mosty/wiadukty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości