Strona 1 z 1

Grodzisko "Grzempa" - Babie Ławy (pow. lipnowski)

: pn lip 04, 2011 4:12 pm
autor: Thomas
Błądząc dziś z koleżanką po bezdrożach Boru Koziołek na granicy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, odwiedziliśmy oznakowane specjalnym drogowskazem Grodzisko "Grzempa" znajdujące się w granicach wsi Babie Ławy, w gminie Skępe. Należy dodać, że grodzisko uroczo położone.

Regiopedia pisze:

W osadzie znajduje się grodzisko "Grzępa" lub "Grzempa". Znajduje się ono w okolicy Jeziora Mielno i Bagna Patana. Grodzisko w Babich Ławach leży w odległości około 1 kilometra od zabudowań i około 750 metrów od linii kolei żelaznej. Ma ono kształt lekko zagłębionego majdanu. Znaleziono tam ułamki naczyń glinianych. Jest to grodzisko cyplowate, pierścieniowate, średniowieczne. Miało ono charakter militarny, być może wzniesione w celu ochrony północnych terenów Mazowsza przed najazdami Prusów. Obiekt został spalony w XIII wieku. Później powróciło tu osadnictwo w II połowie XIV wieku. Gród porasta sosna banksa. Został odbudowany, potem znów został opuszczony.

Re: Grodzisko "Grzempa" - Babie Ławy (pow. lipnowski)

: pn gru 09, 2013 11:01 am
autor: zbyszekg9
Czy mógłbym prosić o zaznaczenie grodziska na mapie? Wybieram się w te okolice w najbliższą sobotę i nie chciałbym tracić czasu na jego poszukiwania, tym bardziej, że dzień jest krótki, a zaplanowana trasa spaceru dość długa. Z góry dziękuję.

Re: Grodzisko "Grzempa" - Babie Ławy (pow. lipnowski)

: wt gru 10, 2013 12:13 am
autor: Thomas
Podane przez Nieostatniego grodzisko to grodzisko skępskie. Grodzisko "Grzempa" jest to inne miejsce, nieco na wschód od Skępego/
Podaję kordy do GPS 52.871617,19.396276
Będzie drogowskaz :-)

czekam na relację

Re: Grodzisko "Grzempa" - Babie Ławy (pow. lipnowski)

: wt gru 10, 2013 10:53 am
autor: zbyszekg9
Nieostatni pisze:Oczywiście teren znajduje się gestii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wszelkie "grzebanie" i badania na własną rękę dedektorem są niedopuszczalne.
Z trzech głównych haseł Tradytora: "historia", "turystyka", "eksploracja" zdecydowanie stawiam na to drugie, dlatego też to, na co zwracasz uwagę, zostawiam uprawnionym fachowcom.
Thomas pisze:Podane przez Nieostatniego grodzisko to grodzisko skępskie.
Rzeczywiście pytałem o "Grzempę", dziękuję zatem Nieostatni za wskazanie skępskiego grodziska i "zmuszenie" mnie do zmiany zaplanowanej trasy.
Thomas pisze:Podaję kordy do GPS 52.871617,19.396276
Dziękuję za pomoc.

Re: Grodzisko "Grzempa" - Babie Ławy (pow. lipnowski)

: ndz kwie 23, 2023 10:24 pm
autor: Jacek&Agatka
Dzisiejsza wizyta na grodzisku - auto zostało przy ulicy Płockiej (wlot do Skępego od strony Ligowa): 52.867761, 19.373483
Wędrówkę zaczynamy od przejścia przez tory kolejowe i dalej idziemy główną drogą, aż dojdziemy do tablicy informującej o ostoi dla zwierzyny,
naprzeciwko domu z zielonym dachem 52°52'02.2"N 19°23'58.4"E skręcamy w lewo w las - dróżka pomiędzy sosnami i idziemy nią aż do kładki nad bagniskiem. O dojściu na miejsce informuje nas tablica. Prowadzi tutaj zielony szlak pieszy, ale jest kiepsko widoczny. Nas dzisiaj wystraszyła para dzików z bardzo licznym przychówkiem :D