Grodzisko - Dźwierzno (pow. płocki)

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Grodzisko - Dźwierzno (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn gru 28, 2015 2:44 pm

W Dźwierznie, w miejscu znajdującym się obecnie na terenie prywatnego gospodarstwa rolnego, znajdowało się grodzisko pierścieniowate z okresu wczesnośredniowiecznego, zwane „okopiec”. Zlokalizowane ono było na niewielkim wzniesieniu, w pobliżu Brzeźnicy. Wał w kształcie pierścienia o średnicy około 30 m od dawna użytkowany był pod uprawę, w związku z tym obecnie jest niewidoczny. Podobno kiedyś w wyniku orki wydobywano na powierzchnię węgle drzewne, a nawet kości ludzkie.
Badania sondażowe przeprowadzone w dniach 12-13 sierpnia 1965 roku zakończyły się wynikiem negatywnym. Stwierdzono jedynie, iż majdan grodziska został zasypany grubą warstwą niwelacyjną, pochodzącą ze zniszczonego wału, pod którą odkryto poziom pierwotny z nieregularnie rozrzuconymi otoczkami. Nie natrafiono na warstwę kulturową i zabytki ruchome. Z relacji naocznych świadków uczestniczących w zniszczeniu grodziska wynika, iż w wale znajdowała się spalona konstrukcja drewniana, a strona zewnętrzna była licowana kamieniami.
Żródło: http://www.rcin.org.pl/iae/Content/2356 ... ADAN_I.pdf
I jeszcze dygresja związana z dokładnym położeniem grodziska. Zdjęcia przedstawiają miejsce wskazane w portalu mapowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Analizując położenia innych wybranych grodzisk, portal nie myli się. Niemniej wątpliwości moje wzbudzają dwie informacje: pierwsza, że grodzisko miało znajdować się na prawym brzegu strugi Brzeźnicy i druga, mówiąca o tym, że grodzisko znajduje się w Goślicach. To nakazuje mi przejść się po obszarze znajdującym się po drugiej stronie Brzeźnicy, od strony Goślic właśnie. Moje wątpliwości potęguje znajdujące się tam bardziej wyraziste wzniesienie.
Załączniki
186. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG
186. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG (88.77 KiB) Przejrzano 3061 razy
187. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG
187. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG (94.43 KiB) Przejrzano 3061 razy
188. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG
188. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG (109.1 KiB) Przejrzano 3061 razy
190. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG
190. Dźwierzno. Grodzisko wczesnośredniowieczne.JPG (107.44 KiB) Przejrzano 3061 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Grodzisko - Dźwierzno (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 08, 2016 3:45 pm

zbyszekg9 pisze:To nakazuje mi przejść się po obszarze znajdującym się po drugiej stronie Brzeźnicy, od strony Goślic właśnie. Moje wątpliwości potęguje znajdujące się tam bardziej wyraziste wzniesienie.
Sam siebie muszę skarcić, przyznając się do błędu. Samokrytycznie stwierdzam, że głupoty piszę, odczytując jeden z bezimiennych dopływów Brzeźnicy za Brzeźnicę właśnie. W związku z tym moje dywagacje dotyczące lokalizacji grodziska stają się nieaktualne i przyjmuję tym samym punkt oznaczony przez NID (chociaż byłem po drugiej stronie strumienia i owo wzniesienie wydało mi się ciekawsze). Jednocześnie - zainspirowany nieco pomysłem UBOOT'a na pokonanie fragmentu Brzeźnicy (powodzenia Michale) - wyznaczam sobie pokutę w postaci jednorazowego przejścia i poznania całej długości tej rzeczki. Ktoś chętny?

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości