Strona 1 z 1

Grodzisko - Przypust (pow. aleksandrowski)

: czw lip 28, 2016 6:10 pm
autor: zbyszekg9
Niewielka wioska Przypust położona jest na wysokiej nadwiślańskiej skarpie. Wokół znajduje się wiele wzgórz sugerujących, że któreś z nich może być pozostałością średniowiecznego grodu. Historia mówi bowiem o istnieniu tu już w XI wieku grodu, który nawet prężnie się rozwijał dzięki położeniu na wiślanym szlaku. Prawda jest jednak taka, że wczesne średniowiecze grodzisko znajduje się w miejscu postawienia kościoła.

Re: Grodzisko - Przypust (pow. aleksandrowski)

: czw lip 28, 2016 9:51 pm
autor: Dziadek Jacek
który nawet prężnie się rozwijał dzięki położeniu na wiślanym szlaku
Jak sama nazwa sugeruje, gród był "bramą" - przepustem dla podróżujących Wisłą - "komorą celną". Po przeniesieniu tu pod toruńskiej Nieszawy, ta nowa miejscowość przejęła tę funkcje razem z nadaną wsią (niemogącą się podźwignąć po wojnie Łokietka z Krzyżakami podczas, której gród został spalony.) Obie miejscowości przez jakiś czas administracyjnie podlegały pod ziemię dobrzyńską i może stąd ten przeniesiony kościół. W tym miejscu była odwieczna przeprawa z Kujaw na dobrzyńską stronę Wisły. Tu też po bitwie pod Grunwaldem spławiono spod Czerwińska łodzie - "łyżwy" i zbudowano "most pontonowy", którym ponownie przeprawiły się polskie wojska.
Na skanie lidarowym widać ogrom tego grodu
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=2750470
a prawdopodobnie jakąś część zdążyła zabrać Wisła.
Historia mówi bowiem o istnieniu tu już w XI wieku grodu
Jak dobrze pamiętam został wymieniony w "falsyfikacie mogileńskim" jako gród kasztelański ze Słońskiem, Dobrzyniem, Rypinem i Steklinem.

Re: Grodzisko - Przypust (pow. aleksandrowski)

: pt lip 29, 2016 8:28 am
autor: zbyszekg9
Dziękuję Dziadku Jacku za to uzupełnienie. Może warto jeszcze dodać, że w 1274 r. Przypust uzyskał prawa miejskie. Nie wytrzymał jednak konkurencji ze strony Nieszawy, znaczenie Przypustu zaczęło maleć aż do utraty praw miejskich w 1460 r.