Dwór (nieistniejący) - Włóki (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór (nieistniejący) - Włóki (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » wt lip 08, 2014 3:41 pm

We Włókach znajduje się park dworski, pochodzący z poł. XIX wieku. Jest on wpisany do rejestru zabytków. Jest on dość zarośnięty, choć kilka wąskich ścieżek daje się zauważyć. Właściwie to wiem o nim tyle, że jest. O samym dworze nie znalazłem nigdzie ani słowa. Być może kupa kamieni, którą zlokalizowałem w parku, stanowi jego pozostałość?
Załączniki
015. Włóki. Dawny park dworski.JPG
015. Włóki. Dawny park dworski.JPG (154.4 KiB) Przejrzano 2361 razy
017. Włóki. Dawny park dworski.JPG
017. Włóki. Dawny park dworski.JPG (154.65 KiB) Przejrzano 2361 razy
018. Włóki. Dawny park dworski.JPG
018. Włóki. Dawny park dworski.JPG (153.22 KiB) Przejrzano 2361 razy
019. Włóki. Dawny park dworski.JPG
019. Włóki. Dawny park dworski.JPG (169.4 KiB) Przejrzano 2361 razy
020. Włóki. Dawny park dworski.JPG
020. Włóki. Dawny park dworski.JPG (162.3 KiB) Przejrzano 2361 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór (nieistniejący) - Włóki (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt lis 30, 2021 4:35 pm

Zdjęcie nieistniejącego dworu we Włókach można znaleźć w publikacji Mieczysława Józwiaka pt. „O historii zapisanej w Bulkowie”. Był to dwór drewniany, wybudowany na początku XX wieku w stylu willi szwajcarskiej. Ponieważ w tym samym stylu wzniesiono dwory w pobliskich majątkach: Bulkowo i Worowice można tu mówić o ciekawym lokalnym trendzie - typowym dla miejscowości uzdrowiskowych, a rzadko spotykanym na mazowieckiej prowincji. Za sprawą efektownej piętrowej wieży dwór we Włókach prezentował się zdecydowanie najbardziej okazale spośród trzech wymienionych ziemiańskich siedzib. Tym większa szkoda, że jako jedyny nie zachował się. Budynek przypomina mi odrobinę myśliwski pałacyk Potockich w Julinie. Zgodnie z informacjami zawartymi w przywołanej publikacji, Włóki na przestrzeni XIX i XX w stanowiły własność rodzin: Popkowskich, Zawidzkich (tu w 1866 roku urodził się fizykochemik Jan Wiktor Zawidzki) i Radwanów. Sam dwór po wojnie przeznaczono na szkołę, w 1986 roku został częściowo spalony, a w końcu lat dziewięćdziesiątych całkowicie rozebrany.

Książka Mieczysława Józwiaka zawierająca wiele interesujących faktów z terenu gm. Bulkowo dostępna jest w całości pod adresem:
http://www.bulkowo.naszabiblioteka.com/ ... w-bulkowie
Polecam.
Załączniki
dwór.jpg
dwór.jpg (138.54 KiB) Przejrzano 1121 razy

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości