Dwór (nieistniejący) Brwilno (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Dwór (nieistniejący) Brwilno (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pn mar 02, 2015 4:12 pm

W zasadzie wątek kwalifikuje się do działu „identyfikacja” ale liczę na szybką reakcję znawców Brwilna. Wiadomo, że pod koniec XIX wieku miejscowy niewielki majątek zakupiła rodzina Jabłońskich – ówczesnych właścicieli Parzenia. Po pewnym czasie sprzedali Parzeń i przenieśli się do Brwilna, gdzie w zabytkowym drewnianym dworku zamieszkiwali do czasu drugiej wojny światowej. Nie wiem jak wyglądał ani gdzie znajdował się ów dwór. Znam jedynie wystawiony niedawno na sprzedaż obraz nieocenionego pejzażysty polskiej wsi Stanisława Czajkowskiego zatytułowany „Dworek w Brwilnie”. Wbrew tytułowi samego dworu na obrazie widać niestety niewiele. Jan B. Nycek w książce Gmina Stara Biała podaje informację, że dwór rozebrano zaraz po wojnie i na jego miejscu wzniesiono budynek Działu Wodnego Rzeki Wisły. Gdzie to jest? Czy rzeczywiście po dworze nie został żaden ślad?
Załączniki
Dworek-w-Brwilnie.jpg
Dworek-w-Brwilnie.jpg (75.14 KiB) Przejrzano 3104 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór (nieistniejący) Brwilno (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn mar 02, 2015 4:32 pm

Chodzi o tzw. "Nadzorcówkę" która znajduję się na skraju doliny Wiisły, jadąc drogą spod kościoła w Brwilnie do samego jej końca.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór (nieistniejący) Brwilno (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt mar 03, 2015 12:43 pm

Dzięki Majsterek! Przy najbliższej okazji (pewnie nieprędko) muszę się tam wybrać. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór (nieistniejący) Brwilno (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » ndz sie 27, 2023 2:03 pm

Dla zainteresowanych historią Brwilna, a w szczególności dla Marcina mała ciekawostka: mapa z 1950 na której prawdopodobnie możemy doszukiwać się wzmianki o Brwileńskim Dworze.
Nazywa się to:
PLAN SYTUACYJNY
działki gruntu wydzielonej z majątku państwowego Brwilno Górne lit. A a przeznaczonej pod budowę "Nadzorcówki" dla IV rewiru
PODZIAŁKA 1: 2000
Brwilno_podzial.JPG
Brwilno_podzial.JPG (200.79 KiB) Przejrzano 530 razy
Gwoli ścisłości, chodzi o wydzielenie działki o powierzchni 1.08ha, przylegającej do samej Wisły z gruntów majątku państwowego. Nadzorcówkę trzeba było zbudować dla potrzeb Dyrekcji Okręgowej Dróg Wodnych Ministerstwa Komunikacji. Budowę 4 podobnych obiektów zlecono po wojnie w Rajszewie, Smoszewie, Wyszogrodzie (1949) i Płocku. Tytuł zawiera ważną informację: "pod budowę" - znaczy to że jest jeszcze przed budową. Nie znajdują więc potwierdzenia wzmianki o tym, że nadzorcówka zajęła docelowo budynek istniejącego dworu. Odrys wykonano w Warszawie w 1950 - nie wiem kiedy dokument faktycznie powstał. Nasuwają się pytania: kiedy wybudowano nadzorcówkę? Kiedy przestał istnieć dwór?
Poniżej fragment na którym widnieją dawne zabudowania majątku i sam dwór - okazały zapewne budynek o ciekawym rzucie przyziemia. Widać również, że projektowana działka przecina zabudowania w sąsiedztwie dworu. Faktyczna data sporządzenia dokumentu (odrys 1950) byłaby pomocna w ustaleniu do kiedy istniał dwór.
Nadzorcowka.jpg
Nadzorcowka.jpg (140.57 KiB) Przejrzano 530 razy
Aby powyżej zamieszczone informacje uwiarygodnić, wstawiam fragment Mapy wsi i folwarku Brwilno, z około 1800-1825, ze zbiorów kartograficznych Archiwum Głównego Akt Dawnych:
Brwilno 1800.jpg
Brwilno 1800.jpg (164.09 KiB) Przejrzano 528 razy
Myślę że ta ostatnia mapa potwierdza w zupełności kształt i przeznaczenie budynku oraz położenie założenia w odniesieniu do otaczających obiektów geograficznych oraz widocznego na mapie kościoła w Brwilnie. Autor opracowania pięknie wyrysował zakamarki i alejki nadwiślańskiego parku przynależnego dworskiemu założeniu. Musiało to być urokliwe miejsce, zawłaszczone oczywiście przez komunistów.
Nieruchomość była ponownie dzielona, teraz są tam prywatne domy, po majątku i dworze raczej śladu nie znajdziemy. Nie wiem co obecnie dzieje się z "Nadzorcówką", czy pełni ona jeszcze jakieś funkcje związane ze zbiornikiem włocławskim, czy poszła na sprzedaż?

Może Marcin pociągnie dalej wątek, i napisze coś na temat brwileńskiego majątku i jego właścicieli. We wspomnianych zbiorach AGAD istnieją mapy ogromnego zasięgiem dziedzictwa, obejmującego tereny od Karwosiek i Dzięgielewa aż po obszary na drugim brzegu Wisły, z Sendeniem i Łąckiem włącznie.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości