Strona 1 z 1

Dwór (nieistniejący) Bądkowo Jeziorne (pow. płocki)

: śr maja 06, 2015 10:28 am
autor: skowron1980
Nieistniejący już dziś drewniany dwór stał w Bądkowie Jeziornym do lat 60-tych ubiegłego wieku. Był to parterowy budynek z naczółkowym pokrytym blachą dachem i gankiem na osi. Do dziś nie zachowały się żadne zabudowania związane z kompleksem dworskim. Jedynie niewielki staw i stojąca niemal w szczerym polu jesionowa aleja świadczą o istnieniu ziemiańskiej siedziby w tym miejscu. Po drugiej stronie szosy stoi malownicza kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Skępskiej, jednak jej istnienie wiązać należy raczej z sąsiednim majątkiem w Winnicy. Wieś przed wojną stanowiła własność Różyckich. W roku 1920 ówczesny właściciel Stefan Różycki w obliczu nawały bolszewickiej jako jeden z nielicznych ziemian w okolicy nie opuścił swojego domu. Zapłacił za to najwyższą cenę - uprowadzony przez bolszewicki oddział rozstrzelany został w Wieczfni Kościelnej 21 sierpnia 1920 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Bądkowie.

Re: Dwór (nieistniejący) Bądkowo Jeziorne (pow. płocki)

: śr maja 06, 2015 11:13 am
autor: bobola
Wszystko na temat dworu jest OK, ale brakuje informacji o kapliczce ?

Re: Dwór (nieistniejący) Bądkowo Jeziorne (pow. płocki)

: czw maja 07, 2015 10:34 am
autor: skowron1980
Co mogę dodać? Kapliczka z 1836 r. (data na chorągiewce). Z racji lokalizacji zwykło się ją wiązać z dworem w Bądkowie Jeziornym, ale tak jak napisałem możliwe, że wskazywała wjazd do majątku Winnica. Trudno to dziś jednoznacznie stwierdzić - tym bardziej, że właściciele Bądkowa Jeziornego posiadali też pewna część gruntów na terenie Winnicy. Archiwalna mapa lokalizuje kapliczkę po przeciwnej stronie drogi na Winnicę w stosunku do stanu obecnego – nie wiem, czy to przekłamanie kartograficzne, czy zmienił się układ komunikacyjny. Na mapie widać nieopodal jeszcze drugą przydrożną kapliczkę, dziś nie ma po niej śladu – prawdopodobnie zlikwidowana podczas regulacji drogi wojewódzkiej.

Re: Dwór (nieistniejący) Bądkowo Jeziorne (pow. płocki)

: sob maja 14, 2022 10:40 am
autor: skowron1980
W opracowaniu ks. Czesława Lissowskiego "Powstanie styczniowe w Ziemi Dobrzyńskiej" pojawia się informacja o potyczce jaka rozegrała się tu 4 czerwca 1863 roku. Warto nadmienić, że pochodzący z rodziny właścicieli Bądkowa Jeziornego i sąsiedniej Winnicy Teofil Ciołkowski, jest często wzmiankowany jako powstaniec czynnie uczestniczący zarówno w przygotowaniach do zrywu, jak i partyzanckich walkach. Nie ma wątpliwości, że miejscowy dwór wspierał powstańców i zapewne nie przypadkiem do wsi trafili dwaj wspomniani w relacji Lissowskiego jeźdźcy.