Dwór - Tchórz (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Tchórz (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn gru 28, 2015 7:08 pm

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII podaje, że Tchórz to dawna wieś książęca, znana od 1322 roku, a w XIX wieku wieś włościańska i folwark w gminie Kleniewo, w parafii Trzepowo. Liczył 7 dymów i 107 mieszkańców. Folwark miał 354 morgi i należał do dóbr Konary.
Zachowały się szczątki parku dworskiego, na terenie którego stoi obecnie budynek Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, który w październiku 2014 roku został pobłogosławiony przez bp płockiego Piotra Liberę. Zakład powstał w wyremontowanych pomieszczeniach byłej szkoły, dobudowano do niej także jedno skrzydło.
Z majątkiem w Tchórzu wiąże się pewna ciekawostka. Po przejęciu majątków na cele reformy rolnej w 1945 roku (w powiecie płockim było ich 219 o ogólnej powierzchni 44036 ha) przystąpiono do ich parcelacji. W tym celu powołano 100-osobową grupę pod kierownictwem inżyniera geodety Mateusza Kozielskiego. Podział majątków nastąpił dość szybko, bo w ciągu czterech tygodni, natomiast pierwszą pokazową i roboczą pracą grupy technicznej była parcelacja właśnie majątku Tchórz.
Celowo w tytule wątku przy dworze nie wpisałem słowa "nieistniejący". Zastanawiam się bowiem, czy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy nie stoi w miejscu dawnego dworu, może na jego fundamentach, a może, skoro wcześniej była to szkoła, a często zdarza się, że szkoły lokowano właśnie we dworach, to mamy tu do czynienia z mocno przebudowanym i rozbudowanym obiektem pamiętającym przedwojnie?
Załączniki
145. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
145. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (127.48 KiB) Przejrzano 2703 razy
146. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
146. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (128.85 KiB) Przejrzano 2703 razy
147. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
147. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (142.37 KiB) Przejrzano 2703 razy
149. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
149. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (95.03 KiB) Przejrzano 2703 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 08, 2016 9:42 pm

Pozostałości dawnego majątku nie dają mi spokoju. Ruszyłem więc ponownie w teren, aby się czegokolwiek dowiedzieć. Niestety kilkunastostopniowy mróz skutecznie wystraszył miejscowych, na tyle, że spotkałem jedną osobę, która... niczego do sprawy nie wniosła. Sam zauważyłem tylko pozostałości po dawnym murowanym ogrodzeniu, być może pochodzącym z parku dworskiego, oraz zaobserwowałem, że świeże ślady wycinki (sporo drzew musiało tu rosnąć jeszcze kilka lat temu).
Załączniki
09. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
09. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (157.17 KiB) Przejrzano 2688 razy
10. Tchórz. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.JPG
10. Tchórz. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.JPG (113.47 KiB) Przejrzano 2688 razy
11. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
11. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (189.5 KiB) Przejrzano 2688 razy
12. Tchórz. Dawny park dworski.JPG
12. Tchórz. Dawny park dworski.JPG (99.48 KiB) Przejrzano 2688 razy
Awatar użytkownika
giardeto
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 01, 2016 12:59 am

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

Postautor: giardeto » ndz lis 05, 2023 10:38 am

mieszkałem na terenie tego parku, spędziłem tu dzieciństwo ..ale wspomnienia - park miał zdecydowanie więcej drzew, dworek został rozebrany w latach 60, a szkoła wyglądała zupełnie inaczej
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » ndz lis 05, 2023 7:24 pm

Może masz jakieś zdjęcia obiektu z tamtego okresu?

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości