Strona 1 z 1

Dwór - Tchórz (pow. płocki)

: pn gru 28, 2015 7:08 pm
autor: zbyszekg9
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII podaje, że Tchórz to dawna wieś książęca, znana od 1322 roku, a w XIX wieku wieś włościańska i folwark w gminie Kleniewo, w parafii Trzepowo. Liczył 7 dymów i 107 mieszkańców. Folwark miał 354 morgi i należał do dóbr Konary.
Zachowały się szczątki parku dworskiego, na terenie którego stoi obecnie budynek Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, który w październiku 2014 roku został pobłogosławiony przez bp płockiego Piotra Liberę. Zakład powstał w wyremontowanych pomieszczeniach byłej szkoły, dobudowano do niej także jedno skrzydło.
Z majątkiem w Tchórzu wiąże się pewna ciekawostka. Po przejęciu majątków na cele reformy rolnej w 1945 roku (w powiecie płockim było ich 219 o ogólnej powierzchni 44036 ha) przystąpiono do ich parcelacji. W tym celu powołano 100-osobową grupę pod kierownictwem inżyniera geodety Mateusza Kozielskiego. Podział majątków nastąpił dość szybko, bo w ciągu czterech tygodni, natomiast pierwszą pokazową i roboczą pracą grupy technicznej była parcelacja właśnie majątku Tchórz.
Celowo w tytule wątku przy dworze nie wpisałem słowa "nieistniejący". Zastanawiam się bowiem, czy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy nie stoi w miejscu dawnego dworu, może na jego fundamentach, a może, skoro wcześniej była to szkoła, a często zdarza się, że szkoły lokowano właśnie we dworach, to mamy tu do czynienia z mocno przebudowanym i rozbudowanym obiektem pamiętającym przedwojnie?

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

: pt sty 08, 2016 9:42 pm
autor: zbyszekg9
Pozostałości dawnego majątku nie dają mi spokoju. Ruszyłem więc ponownie w teren, aby się czegokolwiek dowiedzieć. Niestety kilkunastostopniowy mróz skutecznie wystraszył miejscowych, na tyle, że spotkałem jedną osobę, która... niczego do sprawy nie wniosła. Sam zauważyłem tylko pozostałości po dawnym murowanym ogrodzeniu, być może pochodzącym z parku dworskiego, oraz zaobserwowałem, że świeże ślady wycinki (sporo drzew musiało tu rosnąć jeszcze kilka lat temu).

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

: ndz lis 05, 2023 10:38 am
autor: giardeto
mieszkałem na terenie tego parku, spędziłem tu dzieciństwo ..ale wspomnienia - park miał zdecydowanie więcej drzew, dworek został rozebrany w latach 60, a szkoła wyglądała zupełnie inaczej

Re: Dwór - Tchórz (pow. płocki)

: ndz lis 05, 2023 7:24 pm
autor: Majsterek
Może masz jakieś zdjęcia obiektu z tamtego okresu?