Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn paź 05, 2020 3:54 pm

Niniejszy wpis dedykuję Tomkowi Kowalskiemu, który zmobilizował mnie, albo lepiej stwierdzić, że dał impuls do odwiedzenia Dobrosielic. W korespondencji zwrócił mi uwagę na "dworkowy" budynek oraz stojącą przed nim figurką Matki Boskiej. Zauważył też, że na temat tego miejsca z dostępnymi informacjami jakoś słabo. Tyle wystarczy, aby skutecznie mnie zachęcić do eksploracji terenu - tym bardziej, że Dobrosielice nigdy do tej pory nie znalazły się na "moich" szlakach.

Wizyta w Dobrosielicach Pierwszych, bo taką nazwę nosi wioska - w odróżnieniu od Dobrosielic Drugich, zwanych też Dobrosielicami-Zalesiem (stąd ulica Zaleska w Drobinie), w których również znajduje się pozostałość po dawnym folwarku Zalesie, ale to same drzewa - poskutkowała kilkoma zdjęciami (w załączeniu), natomiast na miejscu niczego się nie dowiedziałem, bo choć budynek jest zamieszkały, to ogólnie rzecz ujmując sytuacja ogólna nie sprzyjała jakiemukolwiek wywiadowi. Mimo wszystko udało mi się co nieco ustalić. I tak: główny budynek dawnego założenia dworskiego, posiadający skromne dekoracje stylowe, to w istocie dwór pochodzący z 2. połowy XIX wieku. To obiekt parterowy, zbudowany na planie prostokąta, otynkowany, kryty papą. Przybudówki to już lata 50. ub. wieku. Dworowi towarzyszy niewielki park w stylu krajobrazowym o powierzchni 2,7 ha, pochodzący z 2. połowy XIX wieku. Pod wyróżniającym się dębem stoi ciekawa figurka Matki Boskiej, wyróżniająca się na tle zielonej ściany parku. Ostatnim dziedzicem majątku Dobrosielice liczącego 217 ha powierzchni był J. Gorzechowski (przed nim pojawia się nazwisko Władysław Wieliczko, a jeszcze wcześniej - Złotnicki i Zakrzewski), przy czym parcelacji podlegało 192 ha. Przy okazji zastanawia pojawiające się w źródłach nazwisko J. Gorzechowski-Wieliczko - czy to ten sam ostatni właściciel wsi? Chronologia na to wskazuje, do wyjaśnienia pozostaje więc związek Władysława Wieliczki z J. Gorzechowskim. Dla kogo został wybudowany dwór - tego póki co nie udało mi się ustalić. Po wojnie we dworze mieściła się szkoła, która istniała tam do początku lat 70. XX w., po czym lokalne władze postanowiły o przeznaczeniu obiektu na mieszkania komunalne. I taki prawny stan rzeczy ma się do dziś.

To na obecną chwilę tyle. Temat uznaję za rozwojowy.
Załączniki
149. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
149. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (236.49 KiB) Przejrzano 3950 razy
150. Dobrosielice Pierwsze. Dwór i park podworski.JPG
150. Dobrosielice Pierwsze. Dwór i park podworski.JPG (295.1 KiB) Przejrzano 3950 razy
151. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
151. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (318.36 KiB) Przejrzano 3950 razy
152. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
152. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (303.61 KiB) Przejrzano 3950 razy
153. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
153. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (268.65 KiB) Przejrzano 3950 razy
154. Dobrosielice Pierwsze. Dwór.JPG
154. Dobrosielice Pierwsze. Dwór.JPG (258.38 KiB) Przejrzano 3950 razy
155. Dobrosielice Pierwsze. Dwór i park podworski.JPG
155. Dobrosielice Pierwsze. Dwór i park podworski.JPG (280.54 KiB) Przejrzano 3950 razy
156. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
156. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (259.83 KiB) Przejrzano 3950 razy
157. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG
157. Dobrosielice Pierwsze. Park podworski.JPG (287.48 KiB) Przejrzano 3950 razy
158. Dobrosielice Pierwsze. Dwór.JPG
158. Dobrosielice Pierwsze. Dwór.JPG (221.03 KiB) Przejrzano 3950 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Postautor: Thomas » wt paź 06, 2020 4:30 pm

Dziękuję Zbyszku za ten wpis!
Od siebie dodam (bo skoro temat rozwojowym uznany został) kilka bliższych zdjęć tej osobliwej figurki maryjnej.
W tylnej partii cokołu są wyryte litery M. Z. oraz data 1864 r.
Pod Madonną stoi sobie na ziemi niesztampowy święty Antoni Padewski.
DSC_0474 nr 30.JPG
DSC_0474 nr 30.JPG (208.79 KiB) Przejrzano 3878 razy
DSC_0483.JPG
DSC_0483.JPG (253.98 KiB) Przejrzano 3878 razy
DSC_0489.JPG
DSC_0489.JPG (257.39 KiB) Przejrzano 3878 razy
DSC_0477.JPG
DSC_0477.JPG (213.36 KiB) Przejrzano 3878 razy
DSC_0478.JPG
DSC_0478.JPG (214.3 KiB) Przejrzano 3878 razy
DSC_0481.JPG
DSC_0481.JPG (179.2 KiB) Przejrzano 3878 razy
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Re: Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Postautor: Przemek » sob kwie 10, 2021 6:16 am

Mogę dopisać że;
1812 -Franciszek Gorzechowski, żonaty z Franciszką z Zawadzkich ,który służy za pisarza w Mazowszu w Dobrach Wielmożnego Nałęcza Stolnika - wpis w akcie ślubu
1813 - Ekonom liczący lat 30, w Rościszewie zamieszkały
1814 – 1821 wpisy w kolejnych aktach sześć dzieci ( dane z sumariusza ) Babc (dziś Babiec) Rżały i Babc Więczanki -Parafia Łukomie –z dużym prawdopodobieństwem dalsza praca u Nałęcza
1830 Narodziny Maksymiliana
DOBROSIELICE. Działo się to w mieście Drobinie stawił się Wielmożny Franciszek Gorzechowski dzierżawca wsi Dobrosielice, tamże zamieszkały lat 45 mający, / urodzone w Dobrosielicach
Tak więc, pomiędzy 1821 a 1830 rokiem zaczyna się przygoda Gorzechowskich z Dobrosielicami. Kojarzę to ze śmiercią Antoniego Bazylego Nałęcza syna Józefa i Magdaleny Koziebrockiej, gdyż po jego śmierci w 1823 r. majątek ziemski drogą koligacji rodzinnych przeszedł w inne ręce, w związku z czym w życiu Franciszka nastąpił przełom.
Od tego momentu Gorzechowskich wywodzących się od Franciszka jak i jego samego, można znaleźć jako posessorów dzierżawnych lub właścicieli w Bańkowie Kmiecym, Bońkowie Podleśnym, Miączynie Wielkim Lipie, Cieślach, Kucharach, Nadrożu, Karsach Nieradowie, Żukówku, Raszkowie i Ciechanowie wraz z Żukowem, Zawidzu Małym , Żukowo-Wawrzonkach , Dębsku i Baronie, Myśliborzycach wraz z Rembileinem i Plebanką, Słupcy Małej i Wielkiej , Komoninie i Zygmuntowie, Gilinie i Piączynie,
Obecność Gorzechowskich na ziemi Dobrzyńskiej po kądzieli to osobny temat.
w 1498 roku część ziem Gorzechowa z którego pochodzimy uległo konfiskacie za niestawiennictwo dwu braci na wyprawę wojenną, ale tym razem po stratach osobowych przy udziale w wojnie 1920, drugiej wojnie światowej wraz z Powstaniem Warszawskim, czego nie zdążyli dopełnić Niemcy to uzupełnili Ruscy.
Jeśli chodzi o Jana Gorzechowskiego – Wieliczko, to z pośród jego czworo rodzeństwa tylko u niego zauważyłem Wieliczko przy nazwisku, Ich matka to Aleksandra z Wieliczków (On 27 lat Dziedzic z Żukowa, ona 18 lat panna z Radzikowa par. Płońsk, miejsc. Żukówko, ) Przy okazji Włodzimierz Gorzechowski- Nazir który zginął w Katyniu to brat wspomnianego Jana.
Znalazłem Władysława Wieliczko, właściciela Dobrosielic Wielkich w Gminie Drobin w roku 1937.
Nazwisko Wieliczko pojawia się również przy majątku Cieśle. Nie posiadam danych które by potwierdzały związek po za tym, że ci ludzie mogli się znać. Ktoś w końcu musiał być za swata.
Z Poważaniem dla Stowarzyszenia TRADYTOR Przemysław Gorzechowski
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Postautor: Thomas » sob kwie 10, 2021 11:41 am

Dzięki Przemysławie za Twój cenny wpis uzupełniający nasz skromny zasób wiedzy o Gorzechowskich.
Skoro Gorzechowscy od 2. ćw. XIX wieku wiążą się z majątkiem, to kto (o inicjałach M.Z.) mógł postawić w 1864 roku figurę? Myślałem o owych Złotnickich lub i Zakrzewskich wspominanych przez Zbyszka, ale czy faktycznie wtedy mieli szansę jeszcze "rządzić" na Dobrosielicach? Ciekawi mnie, co o tym myślisz, szanowny Przemysławie. Najlepsze pozdrowienia! TK
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Re: Dwór - Dobrosielice Pierwsze (pow. płocki)

Postautor: Przemek » sob kwie 10, 2021 12:49 pm

Napisałem co wiem.
Nie mogę zaręczyć obecności Gorzechowskich na majątku Dobrosielice przez cały ten czas.
Posiadanie Dobrosielic może być oparte na początku na posessorstwie dzierżawnym, co zaznaczyłem w poprzednim wpisie.
Tak więc nie wykluczam obecności tam innych rodzin w historii tej miejscowości. Przy Dobrosielicach opieram się o informacjach z Aktów Urodzin, Małżeństw i Zgonów I muszę przyznać że nie ma ich aż tak wiele. W późniejszym czasie rodzina osiedliła inne majątki, a opisywana miejscowość raczej jest na uboczu prawdopodobnie Słupcy, ale sam tego nie jestem pewien.
Drugie półwiecze XIX wieku mam lukę przy Dobrosielicach, więc nie zaprzeczam że mogli to być Złotniccy lub Zakrzewscy.
Jednak muszę powiedzieć, że gdzie Gorzechowscy w XIX wieku, tam figurki Świętych lub matki Boskiej, a wspomniany Franciszek, wziął za żonę Franciszkę Zawadzką -siostrę Dziekana Walentego Zawadzkiego, Proboszcza Czernikowskiego, który tamże połączył ich Węzłem Małżeńskim zgodnie z Kodeksem Napoleona.
Faktem jednak jest, że jak napisałem "przygoda" Gorzechowskich zaczyna się tam w okresie wskazanym przeze mnie, a kończy się na parcelacji.
Obiecuję jednak pokopać w tym temacie.
Cieszę się że są jeszcze tacy pozytywni wariaci jak ja, zajmujący się przeszłością.
Z Pozdrowieniem Przemek Gorzechowski

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Thomas i 5 gości