Dębsk–historie ze strzępów wyrwane

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Dębsk–historie ze strzępów wyrwane

Postautor: Przemek » pt maja 07, 2021 10:41 pm

Dębsk ( powiat mławski )
W poszukiwaniu tematu „Dębsk”, korzystając z wyszukiwarki , znalazłem tylko ciekawy artykuł w dziale Martyrologia i Pamięć Narodowa o tytule [ Mogiła ofiar niemieckiego mordu - Bieżuń (cmentarz parafialny) ] viewtopic.php?f=143&t=7205&p=29173&hili ... bsk#p29173, wspominający ofiary z tej wsi.
Dla tego też, postanowiłem otworzyć wątek Dębska, jako miejsca, w którym również znajdował się dwór, wiem to z przekazu rodzinnego.

Dębsk jest jednym z tych miejsc, gdzie „nasi i moi” po rozpoczęciu działań II Wojny Światowej, pozostali tak długo jak tylko to było możliwe.
Znalazłem w starych dokumentach i wydawnictwach, wiele powiązań lokalnej historii z aktywnym pobytem moich przodków.
W spisach majątków ziemskich do roku 1902 pradziadek Adam , występuje przy pozycji Zawidz Mały - Poczta Sierpc, który jest miejscem jego urodzenia. W marcu tegoż roku, jest ogłoszenie o sprzedaży tej nieruchomości. Jednak w tej samym wydawnictwie, już wcześniej, bo w 1901roku, znajduje go jako aktywnego działacza z Dębska Tak więc wskazuje to na jego pobyt na tych ziemiach już wcześniej niż pokazuje to spis z 1909 roku , gdzie jest on mieszkańcem Dębska i Barona – Poczta Mława.W Zawidzu Małym figuruje już Mossakowski Józef.
Kolejnym miejscem w którym znajduję pradziadka Adama jest Płock, a jeden z jego syn dotychczas z nim przebywający -Kazimierz jest w Oflagu. Drugi syn Zygmunt z Gilina w „obozie internowania” KL. Dachau, później w KL Auschwitz, gdzie zostaje zamordowany.
Myślę, że powody dla których musieli opuścić swój dom są oczywiste dla kogoś kto chociaż by przeczytał parę stron tego forum.
W Dębsku w ogóle nie było już miejsca dla Polaków.
Dębsk wszedł w skład terenu, na którym powstawał prawie 60 –cio tysieczno hektarowy Nowy Berlin.
W wyniku tego wydarzenia, w tej okolicy po wojnie wszystko zaczęło się od nowa.
Myślę, że „praca twórcza” nowych władz w utrwalaniu „najprawdziwszej prawdy”, nie wymagała już tu aż tak olbrzymich przedsięwzięć. Dla tego też trudno jest znaleźć wspomnienie o starym Dębsku.
Wątek Nowego Berlina, niech jednak znajdzie swoje miejsce w dziale II Wojna światowa. viewtopic.php?f=23&t=7372

Czas pandemii Covidu i ograniczenia w życiu codziennym powoduje większe zainteresowanie Internetem. Może łatwiej znajdą się jeszcze tacy, którzy zechcą i mają co napisać o dworze w tej miejscowości. Może ktoś jest w posiadaniu starych zdjęć, lub innych świadectw tamtego czasu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Re: Dębsk–historie ze strzępów wyrwane

Postautor: Przemek » pn maja 10, 2021 9:11 pm

Chciałbym zaproponować pomysł rozwinięcia informacji o Dębsku.
W Dębsku znajduje się osada – stanowisko kultury wielbarskiej.
Może zainteresuje to kogoś znajdującego się bliżej obiektu ode mnie. Myślę że jest to temat na tyle ciekawy, że powinien się znaleźć swoje miejsce w dziale Peregrynacje – w pozycji ciekawe miejsca, lub w wybranej pozycji w dziale Historia.

Pozdrawiam

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości