Herbarz kościelnych dobrodziejów

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Herbarz kościelnych dobrodziejów

Postautor: bobola » pt maja 09, 2014 4:07 pm

Parafialny kościół w Luszynie jest bogaty w herby ludzi, którzy nie szczędzili grosza aby wznieść świątynię, następnie dbali o nią, by w efekcie móc w krypcie złożyć swe doczesne szczątki.
Najczęściej występuje herb Trzywdar fundatora kościoła Jana Modzelewskiego podczaszego łęczyckiego, pozostałe to zapewne godła szlachty, będącej właścicielami tutejszych i okolicznych dóbr ziemskich.
Załączniki
P4020017-001tr.Trzywdar.jpg
ZWIĘCZENIE NAGROBKA HERB TRZYWDAR
P4020017-001tr.Trzywdar.jpg (77.48 KiB) Przejrzano 3741 razy
P4020014-002-tr.Ślepowron.jpg
HERB ŚLEPOWRON
P4020014-002-tr.Ślepowron.jpg (55.65 KiB) Przejrzano 3740 razy
P4020021-001-tr.Trzywdar.jpg
STALLE HERB TRZYWDAR
P4020021-001-tr.Trzywdar.jpg (91.93 KiB) Przejrzano 3740 razy
P4020028-tr.Trzywdar.jpg
PORTAL HERB TRZYWDAR
P4020028-tr.Trzywdar.jpg (61.02 KiB) Przejrzano 3740 razy
P4020020-001-tr.Prus-Wieniawa.jpg
NAGROBEK HERBY PRUS WIENIAWA
P4020020-001-tr.Prus-Wieniawa.jpg (55.51 KiB) Przejrzano 3740 razy
P4020019-tr.Grabie-Dołęga.jpg
HERBY GRABIE DOŁĘGA
P4020019-tr.Grabie-Dołęga.jpg (48.27 KiB) Przejrzano 3740 razy
P4020026-001-tr.herby.jpg
CHRZCIELNICA HERBY TRZYWDAR ŚLEPOWRON GRABIE PRUS
P4020026-001-tr.herby.jpg (67.98 KiB) Przejrzano 3740 razy
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Re: Herbarz kościelnych dobrodziejów

Postautor: Przemek » pt maja 07, 2021 7:52 pm

Wielu na tym forum nie trzeba o tym wspominać, że byli to ludzie bogobojni i robili to przede wszystkim dla wiary i strachu przed nieodpuszczeniem grzechów, jako przepustki w te lepsze zaświaty.
W jakim stopniu w hierarchii potrzeb znajdowało się miejsce dla wiary, ostatecznego spoczynku lub snobizmu dla utrzymania pozycji społecznej, nie powinno się polemizować.
Faktem jest, że w brydża razem grali dziedzice, ksiądz i aptekarz.
Przekazem jest i to, że ziemianie dbali nie tylko o kościoły, ale o szeroko rozumianą Polskość i utrzymanie tradycji i nie byli obojętni na otaczający ich świat.
Może i Tradytor powinien znaleźć swoich dobrodziejów ze względu na swoją działalność.
Zrzutka na szczytny cel, zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, ma w pewnych okolicznościach bardzo korzystne założenia. Na tym tutaj Stop, bo nie chcę dawać instrukcji darmozjadom , wyłudzaczom i złodziejom.(może inna forma np. Patronite)
Tradytor zasługuje na każdą, chociaż najmniejszą wpłatę, Dużo razy trochę coś = dużo trochę czegoś, a przekonany jestem że trochę większym coś też by nie pogardzili.
Tyle lat doświadczenia i samodzielnego utrzymywania społecznej idei.
Myślę że każdy zastrzyk finansowy pozwolił by im rozwinąć skrzydła do lotu niczym nasz Biały Orzeł.
Nawet sukcesy militarne Jan Sobieski w pewnym stopniu naprawdę zawdzięczał również swoim towarzyszom.
Czy mam rację ?
Jeśli tak, i znajduję w tym poparcie wśród Stowarzyszenia, wnoszę powyższym o przemyślenie w ramach zmian na stronie głównej po analizie i wybraniu odpowiedniej formy odnośnika z informacją o numerze konta Tradytora. Mnie osobiście na stronie tej ewidentnie brakuje umożliwienia wykonania czynności przelania dudków. Jest to równoważne z obrazą tłumów ludzi chcących w jaki kol wiek sposób uczestniczyć w przywracaniu historii i kultury regionu. Jeśli oczywiście zespół administracyjny wyraża aprobatę dla powyższego rozwiązania.
Pomyślmy o swoim odpuszczeniu grzechów, lub jak kto woli zagrajmy razem z Tradytorem w tego brydża nie tracąc całej fortuny w hazardzie.

Pozdrawiam Serdecznie.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Herbarz kościelnych dobrodziejów

Postautor: Majsterek » pt maja 07, 2021 9:19 pm

Cześć ponownie.
Tym razem muszę napisać, że coś umknęło twej uwadze ;)
Od dłuższego czasu stoi na różowym tle, jako ogłoszenie - prośba o wpłaty. Teraz na domiar złego jeszcze wyłączyłem możliwość wyłączenia tej informacji, co pewnie wcześniej zrobiłeś i już zapomniałeś.
Pozdrawiam i dziękuję za inteligentną zachętę dla innych.
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 07, 2016 9:31 pm

Re: Herbarz kościelnych dobrodziejów

Postautor: Przemek » pt maja 07, 2021 9:39 pm

Moje niedopatrzenie, ale tak jak piszesz potraktujmy to jako zachętę i przypomnienie o takiej potrzebie, jak i próbę wznowienia tematu, który być może ktoś podejmie i rozwinie.
Może byłem na etapie wgryzienia się w program i wyłączyłem przez przypadek. Ale to tylko ze ślepej miłości do Tradytora.
Nie wiem nie pamiętam.
SORY

Żeby zmyć plamę na honorze wrzucam dwa następne wpisy !

Pozdrawiam

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości