Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Postautor: bobola » śr sty 16, 2013 11:27 am

Już od paru lat próbowałem ustalić jaką to odmianę herbu Nałęcz umieszczono na epitafium Felixy Radzickiej, które jest wmurowane w ścianę kruchty płockiej katedry.
Herb Nałęcz z domu Radzickiej, żony Jana Nosarzewskiego sędziego ziemskiego Ziemi Ciechanowskiej, zmarłej w 1830 r. ma klejnot, którego nigdzie nie odnalazłem, czyli heraldyce jest nieznany.
Czy tak jest naprawdę postanowiłem skonsultawać z panem Tadeuszem Gajlem autorem Herbarza Polskiego, ten zainteresował tematem wybitnego genealoga Marka Minakowskiego, co przyniosło skutek w postaci umieszczenia mojego zdjęcia epitafium w znanej na świecie Genealogii Polaków Minakowskiego. A co z klejnotem? Ja dopatrzyłem w nim niedźwiedzia a pan Minakowski diabła ale to są jedynie nieudokumentowane hipotezy. Pan Gajl napisał "O odmiany nie jest łatwo. Takich pozornych jest mnóstwo na dyplomach legitymacyjnych, tam właśnie herby są z armatami, sztandarami z poprzekręcanymi kształtami. Można przyjąć, że jak jedna na 100 jest odmianą wartą pokazania to jest sukces."
Tak legło moje przypuszczenie o istnieniu nieznanej odmiany herbu Nałęcz. Jednak faktem jest, że herb na epitafium jest jedynym znanym.
Załączniki
100_2740epitafium Radzickiej.jpg
100_2740epitafium Radzickiej.jpg (80.22 KiB) Przejrzano 2801 razy
100_2742-h.Nałęcz wł.Radzickich.jpg
100_2742-h.Nałęcz wł.Radzickich.jpg (79.72 KiB) Przejrzano 2801 razy
100_2742-tr.herby.jpg
100_2742-tr.herby.jpg (45.69 KiB) Przejrzano 2801 razy
Ostatnio zmieniony sob sty 19, 2013 1:22 pm przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Nieznana odmiana herbu Nałęcz

Postautor: Jacek&Agatka » czw sty 17, 2013 10:46 am

Głowa do góry Bobola, zapewne jeszcze niejeden herb przed Tobą do identyfikacji! a tak na marginesie, tez mi się bardziej diabeł widzi niżeli niedżwiedź. Zbyt "chudy" na niedźwiedzia, moim skromnym zdaniem. Mimo wszystko - gratuluję wnikliwości!
AGATA

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości