Cmentarz potyfusowy, Bryńsk Szlachecki, gm. Lidzbark, pow. działdowski

stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Cmentarz potyfusowy, Bryńsk Szlachecki, gm. Lidzbark, pow. działdowski

Postautor: stzstz » wt cze 08, 2021 9:17 am

Korzystając z dobrej pogody postanowiłem odbyć samotna wycieczkę rowerową z Żuromina przez las górznieński szlakiem grunwaldzkim. Jest to wspaniała trasa rowerowa, którą bardzo polecam wszystkim. Chciałem zobaczyć miejsce, skąd wypływa rzeka Brynica. Dojechałem do niedużego jeziora i po lewej ręce zauważyłem tabliczkę z napisem "Miejsce pamięci". Postanowiłem sprawdzić co znajduje się w lesie. Oto co zobaczyłem.



Jest to cmentarz potyfusowy w Bryńsku Szlacheckim.
Miejsce pochówku zmarłych na skutek epidemii tyfusu. Niewiele o nich wiadomo i trudno znaleźć informację na ich temat. Cmentarze te zwykle są w bardzo złym stanie albo nie ma po nich śladu. Szacuje się, że tylko w XIX wieku tyfus doprowadził do śmierci wielu milionów ludzi w Europie. Mogiły potyfusowe sytuowano z dala od zabudowań miejscowej ludności. W lokalnej tradycji cieszyły się złą sławą i nie były często odwiedzane. Nie posiadały nagrobków a najczęściej tylko jeden wspólny krzyż. Z czasem miejsca te zarastały i ulegały zapomnieniu. Cmentarz znajdujący się w Bryńsku Szlacheckim był wykorzystywany jako miejsce pochówku w latach 1821-1831.

Źródło: http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/

Wróć do „Ślady poepidemiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości