Folwarki - Smorzewo i Kozice (pow. sierpecki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Folwarki - Smorzewo i Kozice (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » ndz sie 27, 2023 8:30 pm

Smorzewo pamiętamy z badań archeologicznych na wzgórzu Krasino. Tereny odludne, pustki, czas się tu zatrzymał albo uciekł stąd razem z wieloma mieszkańcami. Pozostały jednak ostatnie namiastki, do których utrwalania namawiam, bo nasz krajobraz będzie się zmieniał coraz szybciej. Niechcący, jadąc inną drogą wypatrzyłem w oddali krzyż któremu towarzyszy zmarnowany zarazą kasztanowiec. Podjechałem bliżej, skręciłem w kiepską polną dróżkę żeby odwiedzić świadka historii. Krzyż okazał się bardzo stary, drewniany. Na zmienioną krainę spogląda z niego zmartwiony Zbawiciel. Ktoś jednak zdaje się dogląda tego miejsca i dba o skrawek kwiatów u stóp krzyża. Przypomniałem sobie patrząc na krajobraz, na resztki zachowanych krzewów i starych drzew nieopodal, że przecież kiedyś tętniło tu życie. Na starych mapach odnajdziemy bez trudu duży folwark w Smorzewie i mniejszy w Kozicach. Krzyż znajduje się przy drodze między nimi.
1-Kozice i Smorzewo (2).jpg
1-Kozice i Smorzewo (2).jpg (110.48 KiB) Przejrzano 759 razy
2-Kozice i Smorzewo (3).jpg
2-Kozice i Smorzewo (3).jpg (134.99 KiB) Przejrzano 759 razy
3-Kozice i Smorzewo (5).jpg
3-Kozice i Smorzewo (5).jpg (135.31 KiB) Przejrzano 759 razy
4-Kozice i Smorzewo (8).jpg
4-Kozice i Smorzewo (8).jpg (163.63 KiB) Przejrzano 759 razy
Kolejna droga odbija w kierunku Lisewa, już za wspomnianym sadem i starodrzewiem. Wydaje się że gdyby pochodzić po krzakach, na pewno jeszcze znalazłyby się resztki fundamentów dawnych zabudowań folwarku Smorzewo. Tu i ówdzie trafiają się pojedyncze, duże kamienie. Po drodze do Lisewa nie miniemy już żadnych zabudowań, przemierzając dawny trakt, do miejscowości przed wojną będącej bądź co bądź siedzibą urzędu gminy. Dziś Lisewo to zapadły kąt z kilkoma mieszkańcami.
5-Kozice i Smorzewo (9).jpg
5-Kozice i Smorzewo (9).jpg (86.81 KiB) Przejrzano 759 razy
6-Kozice i Smorzewo (11).jpg
6-Kozice i Smorzewo (11).jpg (124.88 KiB) Przejrzano 759 razy
7-Kozice i Smorzewo (12).jpg
7-Kozice i Smorzewo (12).jpg (89.68 KiB) Przejrzano 759 razy
Kozice Smorzewo.jpg
Kozice Smorzewo.jpg (134.49 KiB) Przejrzano 759 razy
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Folwarki - Smorzewo i Kozice (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » śr sie 30, 2023 9:01 pm

Do fotografii obecnego stanu krzyża krótki opis z publikacji "MILCZĄCY ŚWIADKOWIE MIJAJĄCYCH LAT…" Przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo; autorzy - Thomas i Jacek&Agatka z 2011 roku

Na uboczu wsi pośród pól, na niewielkim wzniesieniu terenu stoi samotny krzyż. Jedynym jego towarzyszem jest kilkudziesięcioletni kasztanowiec. Krzyż ten jest wyjątkowy na tle innych drewnianych krzyży parafialnych dzięki specyficznym zdobieniom ramion i szczytu. Jest lekko pochylony, wkopany bezpośrednio w podłoże. Nad postacią Jezusa Ukrzyżowanego została umieszczona mała tabliczka z literami INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum - Jezus Nazarejczyk Król Żydowski). Trudno jest określić wiek obecnego krzyża, ponieważ w czasie ostatniego remontu odcięto jego fragment z rokiem lokacji krzyża. Prawdopodobnie remont ten miał miejsce w latach 70-tych minionego wieku. Jednakże najstarsi mieszkańcy Smorzewa i Kozic opowiadają zgodnie, że pierwszy drewniany krzyż postawił tutejszy dziedzic – Lucjusz Brudnicki. Był on właścicielem majątku ziemskiego liczącego 80ha w okresie międzywojennym.
AGATA

Wróć do „Folwarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości