Pomnik/mogiła - Żyrzyn (pow. puławski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Pomnik/mogiła - Żyrzyn (pow. puławski)

Postautor: trobal » sob gru 12, 2009 7:10 pm

Kilkanaście metrów od mogiły żołnierzy AK i WiN w Żyrzynie znajduje się od niedawna pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego z 1939 roku, partyzantom Batalionów Chłopskich i powstańcom 1863 roku. Prawdopodobnie spoczywają tu też żołnierze o których z Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie otrzymałem następujące informacje:
Kwatera wojenna.
Żyrzyn, gm. Żyrzyn, pow. Puławy,
Częściowo zachowana. Usytuowana była w północno-zachodniej części cmentarza parafialnego. Pierwotnie otoczona była drewnianym płotem. Składała się z 45 mogił, na których stały drewniane krzyże z daszkami. Po kwaterze zachowały się 3 kamienne stele. Pozostała powierzchnia zajęta przez pochówki cywilne. Pochowano tu 137 lub 187 żołnierzy niemieckich ( z 218 i 220 rezerwowych pułków piechoty)poległych 7 sierpnia 1915 r.
Źródła: APL CKKPP 1915-1918, SYG 14(S.6-6V,16-17),
Nie mam potwierdzenia tej informacji. I już się jej właściwie nie spodziewam. Dość, że nie ma już śladu po kwaterze z I wojny światowej.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt mar 29, 2011 7:43 pm przez trobal, łącznie zmieniany 1 raz.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Pomnik/mogiła w Żyrzynie

Postautor: trobal » pn gru 14, 2009 2:43 pm

Przeglądając wydaną w 1997 roku książkę Mieczysława Rybaka Żyrzyn i okolice. Zarys dziejów. znalazłem na stronie 91 następujący ustęp:
W majątku Żyrzyn, gdzie znajdowała się gorzelnia, żołnierze rosyjscy rozbili beczki ze spirytusem i raczyli się do woli. Działając pod wpływem alkoholu stawili silny opór, w wyniku którego nacierający Austriacy ponieśli duże straty w ludziach, o czym świadczyły liczne nagrobki na miejscowym cmentarzu, gdzie ich pochowano.Obecnie pozostały już tylko 3 nagrobki cementowe lejtnantów.
Autor opisując I wojnę światową korzystał z relacji mieszkańców gminy Żyrzyn. Ale czy widział te "cementowe nagrobki lejtnantów"?
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Pomnik/mogiła - Żyrzyn (pow. puławski)

Postautor: trobal » śr kwie 20, 2011 7:47 pm

Dzięki jednemu z mieszkańców Żyrzyna udało mi się dotrzeć do resztek kwatery wojennej. Znajduje się ona w części północno-wschodniej cmentarza parafialnego, a nie północno-zachodniej.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Tak przy okazji dowiedziałem się o miejscu w którym polegli żołnierze spoczywali zanim przeniesiono ich na teren cmentarza parafialnego. Po zakończeniu walk w Żyrzynie pochowano ich tymczasowo w pobliżu miejsca w którym polegli, w parku przy dawnym dworku Ignacego Wessla. Po ekshumacji w mogile podobno pozostało jedno ciało. Poległego żołnierza upamiętniono cementowym pomnikiem nagrobnym z napisem: "Nieznany żołnierz który poległ w wojnie europejskiej 1915 roku"

Obrazek

Obrazek Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości