Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 864
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Zbrodnie Niemców w lesie Brwilno pod Płockiem

Postautor: Majsterek » ndz cze 13, 2021 8:14 pm

Kilka postów wyżej, wymieniając nazwiska pomordowanych przez Niemców w Brwilnie, wspomniałem o Eugeniuszu Dąbrowskim z Woźnik. Woźniki to miejscowość w gminie Radzanowo powiatu płockiego. Na tamtejszym cmentarzu znaleźć można grób Stanisława i Jana Barciszewskich oraz Eugeniusza Sosińskiego i właśnie Eugeniusza Dąbrowskiego. Prawdopodobnie wszyscy oni zostali zamordowani 18.01.1945 w brwileńskiej ostoi. Zwłoki ekshumowano po wojnie.

Nadmienić należy, że egzekucja której dotyczą powyższe informacje (jak i wiele innych w tym lesie) mogła, ale wcale nie musiała odbyć się w miejscu oznaczonym dziś zbiorową mogiłą.

Tutaj prośba do osób z Radzanowa lub Woźnik. Przydałoby się udokumentować to miejsce pamięci na cmentarzu jakimś zdjęciem, a najpierw sprawdzić czy jeszcze istnieje.
Na cmentarzu w Woźnikach znajduje się również grób Janiny Cywińskiej, poległej w Powstaniu Warszawskim. Może ktoś z forumowiczów weźmie aparat i przy okazji wizyty na tamtejszym cmentarzu potwierdzi te wzmianki.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1549
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn lip 19, 2021 8:20 am

Piotrku,
trasa mojego ostatniego spaceru wiodła m.in. przez Woźniki. Pamiętałem o Twoim wpisie, odwiedziłem cmentarz i skupiłem się na znalezieniu podanych przez Ciebie nazwisk. 15 minut poszukiwań i zadanie zostało wykonane. Jako że to nie jedyne interesujące znaleziska, założyłem odrębny wątek, do którego zapraszam.

Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Obrazek
Wspólny grób pomordowanych w Brwilnie na cmentarzu w Woźnikach.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 864
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn lip 19, 2021 1:58 pm

Dziękuję Zbyszku za reakcję i uzupełnienie tematu, na Ciebie zawsze można liczyć.
Pozwoliłem sobie dokleić zdjęcie do twojego wpisu, żeby lepiej zilustrować temat. Dodatkowo pokazałeś, że ofiar pochowanych w Woźnikach jest więcej niż w informacjach którymi dysponowałem, co więcej, wygląda na to że nazwiska na płycie nagrobnej powiększają wcześniej opublikowany w tym wątku spis.
Pozdrawiam

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości