Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Zbrodnie Niemców w lesie Brwilno pod Płockiem

Postautor: Majsterek » ndz cze 13, 2021 8:14 pm

Kilka postów wyżej, wymieniając nazwiska pomordowanych przez Niemców w Brwilnie, wspomniałem o Eugeniuszu Dąbrowskim z Woźnik. Woźniki to miejscowość w gminie Radzanowo powiatu płockiego. Na tamtejszym cmentarzu znaleźć można grób Stanisława i Jana Barciszewskich oraz Eugeniusza Sosińskiego i właśnie Eugeniusza Dąbrowskiego. Prawdopodobnie wszyscy oni zostali zamordowani 18.01.1945 w brwileńskiej ostoi. Zwłoki ekshumowano po wojnie.

Nadmienić należy, że egzekucja której dotyczą powyższe informacje (jak i wiele innych w tym lesie) mogła, ale wcale nie musiała odbyć się w miejscu oznaczonym dziś zbiorową mogiłą.

Tutaj prośba do osób z Radzanowa lub Woźnik. Przydałoby się udokumentować to miejsce pamięci na cmentarzu jakimś zdjęciem, a najpierw sprawdzić czy jeszcze istnieje.
Na cmentarzu w Woźnikach znajduje się również grób Janiny Cywińskiej, poległej w Powstaniu Warszawskim. Może ktoś z forumowiczów weźmie aparat i przy okazji wizyty na tamtejszym cmentarzu potwierdzi te wzmianki.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn lip 19, 2021 8:20 am

Piotrku,
trasa mojego ostatniego spaceru wiodła m.in. przez Woźniki. Pamiętałem o Twoim wpisie, odwiedziłem cmentarz i skupiłem się na znalezieniu podanych przez Ciebie nazwisk. 15 minut poszukiwań i zadanie zostało wykonane. Jako że to nie jedyne interesujące znaleziska, założyłem odrębny wątek, do którego zapraszam.

Cmentarz katolicki - Woźniki (pow. płocki)

Obrazek
Wspólny grób pomordowanych w Brwilnie na cmentarzu w Woźnikach.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn lip 19, 2021 1:58 pm

Dziękuję Zbyszku za reakcję i uzupełnienie tematu, na Ciebie zawsze można liczyć.
Pozwoliłem sobie dokleić zdjęcie do twojego wpisu, żeby lepiej zilustrować temat. Dodatkowo pokazałeś, że ofiar pochowanych w Woźnikach jest więcej niż w informacjach którymi dysponowałem, co więcej, wygląda na to że nazwiska na płycie nagrobnej powiększają wcześniej opublikowany w tym wątku spis.
Pozdrawiam, dla porządku zamieszczam dane poległych niewymienionych wcześniej, a wspomnianych na tablicy odfotografowanej przez Zbyszka:
  • Jan Sosiński
  • Woja Tomasz
  • Braciszewski Stanisław
  • ks. Wiśniewski Longin (1893-1945)
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn sty 29, 2024 11:20 am

Wiele nazwisk trzeba jeszcze dopisać do listy ofiar niemców w Brwileńskim Lesie. Zarząd gminy Lisewo (obecnie Gozdowo), 3 września 1949 informuje referat odbudowy Starostwa Powiatowego Sierpeckiego o grobie na cmentarzu rzymskokatolickim w Mochowie w którym spoczywają zamordowani w lasach w Brwilnie:
  • Peszynski Jerzy
  • Peszynski Kazimierz
    (być może Pęszyńscy, Peszyńscy - maszyna bez polskich znaków) synowie Aleksandra, ze wsi Dobrzenice Duże (obecnie Gmina Mochowo)
Podczas odwiedzin cmentarza w Mochowie nie natrafiłem na ten grób. Może ktoś ma informacje o jego lokalizacji, o ile się zachował.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Jacek&Agatka » pn sty 29, 2024 7:36 pm

Bardzo proszę - zdjęcie wykonane w VII 2023r.
Załączniki
DSC_0626.JPG
DSC_0626.JPG (101.19 KiB) Przejrzano 288 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Miejsce masowych mordów i mogiła zbiorowa - Brwilno (las, pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt sty 30, 2024 9:43 am

Agatka na swoim terenie, nic jej nie umknie.
Dziękuję pięknie.

Jak będę miał chwilę to przygotuję prowizoryczną mapkę ilustrującą miejscowości z których pochodzili zamordowani w Brwilnie.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości