Leśna mogiła - Ciućkowo (pow. płocki)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Leśna mogiła - Ciućkowo (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » wt maja 26, 2020 10:34 pm

Fragment drogi asfaltowej, prowadzącej do Ciućkowa od strony południowej, przebiegającej w terenie leśnym. Jakieś 600 metrów przed wsią stoi drogowskaz: "Miejsce pamięci: mogiła Leona Szczęsnego". Zatem idę, szukam. Wchodzę w las we wskazanym miejscu, oczekując choć w minimalnym stopniu widocznej ścieżki - przecież ktoś tę mogiłę chyba odwiedza. Szybko przekonuję się, że suche, zeszłoroczne jesienne liście zrobiły swoje, skutecznie zacierając najmniejsze choćby ślady, mogące naprowadzić mnie na właściwy kierunek. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko pobłądzić i liczyć na farta. A jako że las nieduży, a i sama mogiła niezbyt daleko umiejscowiona, owo błądzenie trwa może ze trzy minuty. Dostrzegam niemal na skraju sosnowego młodnika interesującą mnie mogiłę. Jak się okazuje, po wejściu w las przy drogowskazie należało iść w prawo skos i przejść jedynie 100 metrów.
A sama mogiła? Niestety niczego na temat śmierci Leona Szczęsnego nie znalazłem, wiec napis na nagrobku to wszystko, co mi wiadomo w temacie tej postaci. Liczę na rozwinięcie tematu.
Załączniki
170. Ciućkowo.JPG
170. Ciućkowo.JPG (306.85 KiB) Przejrzano 2552 razy
171. Ciućkowo.JPG
171. Ciućkowo.JPG (276.95 KiB) Przejrzano 2552 razy
172. Ciućkowo.JPG
172. Ciućkowo.JPG (342.48 KiB) Przejrzano 2552 razy
174. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG
174. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG (335.22 KiB) Przejrzano 2552 razy
175. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG
175. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG (311.2 KiB) Przejrzano 2552 razy
176. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG
176. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG (275.56 KiB) Przejrzano 2552 razy
177. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG
177. Ciućkowo. Mogiła Loena Szczęsnego.JPG (338.6 KiB) Przejrzano 2552 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Leśna mogiła - Ciućkowo (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt maja 26, 2020 11:41 pm

A więc rozwijam temat na twoją Zbyszku prośbę i ku pamięci spoczywającego tam, miejmy nadzieję w wiecznym pokoju człowieka, jednej z setek tysięcy ofiar przymusowej, nigdy nie wynagrodzonej pracy na rzecz Niemiec.
Rejestr IPN podaje, że we wrześniu 1944 Hitlerowcy zastrzelili w czasie kopania okopów Leona Szczęsnego, ur. 1910, z pow. płońskiego. Zwłoki zakopano w lesie

Ta indywidualna mogiła to słaby impuls, ale pomyślmy o ilości obozów pracy, o setkach kilometrów umocnień wybudowanych przez Polskich (i nie tylko) niewolników na rzecz Niemiec. O zaharowanych na śmierć podczas drążenia kompleksów takich jak "Rzeczka" czy kamieniołomów jak Mauthausen. O niewolniczych budowniczych przyszłych potęg - wielkich niemieckich koncernów elektronicznych, chemicznych, lotniczych, górniczych - dziś będących fundamentem gospodarczej przewagi Niemiec. Spróbujmy to szacunkowo przeliczyć na koszty pracy, które musieliby zwyczajnie zwrócić, doliczając odszkodowania za zabitych podczas prac, gdyby respektowali jakiekolwiek standardy prawa międzynarodowego i nie unikaliby odpowiedzialności, gdyby byli narodem ludzi uczciwych. Jak straszliwą cenę zapłacili nasi dziadkowie za przyszły dobrobyt swoich zwyrodniałych katów. Gdyby Niemcy mieli za to zapłacić, gospodarka niemiecka byłaby na tyle obciążona, i obciążenia fiskalne na tyle wysokie że to oni ganialiby za robotą do starości, musieliby pracować na kilka etatów, żeby jakoś wyżyć. I to oni musieliby gonić Europę. Niestety nam to przypadło w udziale. Niestety, nikt nie był na tyle odważny żeby wyegzekwować niemiecki dług, a dla Niemców jesteśmy znów tylko kopalnią taniej siły roboczej.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości