Grób wojenny - Urszulewo (pow. rypiński)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Grób wojenny - Urszulewo (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » ndz lis 01, 2020 6:43 pm

Tyle razy się tędy przejeżdża, a dopiero teraz udało mi się zauważyć, że przy samej szosie Sierpc - Rypin, przy ciekawej, wiekowej figurze, znajduje się grób z końcówki niemieckiej okupacji.
Na zniszczonej tabliczce możemy przeczytać:
Tu spoczywa nieznany mężczyzna
zamordowany przez Hitlerowców
1945
1-DSC_0296.JPG
1-DSC_0296.JPG (174.58 KiB) Przejrzano 2701 razy
2-DSC_0297.JPG
2-DSC_0297.JPG (120.06 KiB) Przejrzano 2701 razy
3-DSC_0298.JPG
3-DSC_0298.JPG (173.4 KiB) Przejrzano 2701 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grób wojenny - Urszulewo (pow. rypiński)

Postautor: Majsterek » śr kwie 14, 2021 9:32 am

Garść informacji na temat pochówku uzyskałem w rozmowie z mieszkańcem Urszulewa. Okazuje się, że po ucieczce Niemców gospodarze przyległej nieruchomości odkryli na swojej działce nad jeziorem pochówek. Prawdopodobnie wrócili z wygnania i odnaleźli zwłoki mężczyzny zakopane na swoim gruncie. Nikt nie wie kto to był, nikt ze starszych go nie rozpoznał, co wskazuje że nie była to osoba z okolicy. Nie żyją świadkowie znaleziska.

Z krótkiej rozmowy z również zainteresowanym historią mieszkańcem wsi dowiedziałem się, że wielu mieszkańców Urszulewa swoje życie zakończyło w niemieckich obozach śmierci. Intencją rozmówcy jest wykonanie upamiętnienia pomordowanych mieszkańców. Godna pochwały inicjatywa wymaga wsparcia - zastanawiam się teraz jak mogę pomóc, może ktoś z forumowiczów, z okolic Szczutowa czy Urszulewa ma jakiś pomysł na formę czy lokalizację pamiątkowej tablicy czy czegoś na kształt. Zobaczymy co da się zrobić.

W publikacji ROPWiM Przewodnik po upamiętnionych miejscach (...) dowiadujemy się jeszcze jednej ciekawostki:
W 1944 r. żandarmi hitlerowscy rozstrzelali 4 mieszkańców okolicznych wsi pod zarzutem współpracy z partyzantami. Po wyzwoleniu zwłoki ekshumowano i pochowano na cmentarzu.

Mój rozmówca, zamieszkały od dawnych lat w Urszulewie nie pamięta żadnej innej mogiły, więc nasuwa się wniosek, że może chodzić właśnie o ten grób. Dziwi jednak fakt nierozpoznania zwłok podczas wtórnego pochówku no i mowa jest o ekshumacji i przeniesieniu na cmentarz. Być może nie ekshumowano wszystkich, być może pozostawiono nierozpoznane zwłoki - być może... Przydałaby się kwerenda w materiałach archiwalnych.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości