Mogiła - Zyck Polski (pow. płocki)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Mogiła - Zyck Polski (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 23, 2020 7:12 pm

Dwie informacje: podana przez stronę https://www.bohaterowie1939.pl/_content ... itemID=253 wzmianka o istnieniu na miejscowym cmentarzu Indywidualnej mogiły wojennej nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego we wrześniu 1939 r., oraz drogowskaz nieopodal cmentarza, wskazujący na Miejsce Pamięci Narodowej wystarczyły, abym poświęcił dłuższą chwilę na poszukiwanie owej mogiły na tym stosunkowo niewielkim cmentarzu. Mimo dwukrotnego obejścia nie udało mi się znaleźć poszukiwanego grobu. Zdziwienie - wszak oznaczenie na zewnątrz nekropolii nie może chyba wprowadzać w błąd. Pytam więc pierwszej napotkanej osoby - ta uprzejmie odpowiada mi, że nic nie wie o interesującym mnie miejscu. Za chwilę rozmawiam z grupą trzech innych osób, z których jedna wskazuje mi grób, obok którego stoję. Bez żadnej tabliczki, bez wyraźnego oznakowania. Moi rozmówcy również nie wiedzą, kto tu jest pochowany, czy żołnierz, czy też może ofiara cywilna, czy jedna osoba, czy jest ich więcej. Uzyskuję tylko informację, że to na pewno ten grób, bo kiedyś przy nim odbywały się patriotyczne uroczystości. Zamieszczam zatem zdjęcia tej skromnej mogiły zlokalizowanej tuż przy bramie cmentarnej i mam nadzieję na w przyszłości godne jej upamiętnienie, może opatrzone jakąś tablicą informacyjną.
Załączniki
ZDJ_0099.JPG
ZDJ_0099.JPG (245.4 KiB) Przejrzano 2358 razy
ZDJ_0100.JPG
ZDJ_0100.JPG (278.71 KiB) Przejrzano 2358 razy

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości