29.11.1939 - niemiecka zbrodnia - Proboszczewice (pow. płocki) oraz Płock

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

29.11.1939 - niemiecka zbrodnia - Proboszczewice (pow. płocki) oraz Płock

Postautor: Majsterek » pn maja 24, 2021 10:27 pm

W temacie zbierającym nierozpoznane zbrodnie niemieckie w okolicach Sierpca, Płocka pisałem kiedyś o wspomnieniu które utkwiło w pamięci mojej rodziny:
Proboszczewice. Z dwóch źródeł "osobowych" uboga w szczegóły informacja o egzekucji, na którą spędzono jako widownię wiernych po niedzielnej mszy świętej, w celu zastraszenia oczywiście. Później skojarzyłem, że historia ta utrwaliła się w pamięci również rodzinnej. Nie pamiętam jednak szczegółów. Jeden z braci dziadka miał uczestniczyć jako świadek w tym niemieckim widowisku, przez przypadek akurat w tę niedzielę będąc w tamtejszym kościele. Skazańców było prawdopodobnie kilku, a miejscem zbrodni któraś z rozlicznych tamtejszych żwirowni, prawdopodobnie ta po drodze na Gozdowo. Ponawiam więc pytanie, może ktoś z forumowiczów coś kojarzy z rozmów ze swoimi rodzicami, dziadkami? Pisane źródła milczą.
Jak się złożyło, zupełnie przypadkiem, przeglądając archiwalne numery Notatek Płockich, a konkretnie nr 30 z roku 1964, natknąłem się na krótki artykuł w zasadzie potwierdzający zasłyszany przekaz, z ciekawymi jednak, rozbieżnościami. Zdziwiony byłem faktem, że autor bezbłędnie podał wsie z których spędzono ludność na ten pokaz niemieckiej hańby. Naprawdę, rzadko zdarza się żeby zagadka która od lat nie dawała się potwierdzić, nagle, w tak łatwy i kompletny sposób dała się rozwiązać. Warto czytać stare gazety. Zaskakującym w moim przypadku (co zauważą na pewno forumowicze z dłuższym stażem) jest fakt, że ciągle w moich poszukiwaniach trafiam na przypadki bezprzykładnego, haniebnego działania niemieckich kolonistów. Gdzie nie spojrzeć wychodzi ten opisywany przez wielu "dobrosąsiedzki stosunek", no i oczywiście "korzyści z sąsiedztwa" i "wzajemnego ubogacania przez członków innej kultury". Niech te moje wpisy będą kontr punktem dla wielu bardziej oficjalnych opracowań, sygnowanych przez poważne instytucje, bezrefleksyjnie gloryfikujących niemiecki kolonializm. Zastrzegam równocześnie, że Ci z pośród Niemców, którzy odważyli się na czynny sprzeciw wobec swych ziomków owładniętych żądzą przestrzeni życiowej, zasługują na najwyższy szacunek. Poniżej artykuł:
probki.jpg
probki.jpg (241 KiB) Przejrzano 2003 razy
Nasuwa się szereg pytań:
Czy miejsce egzekucji jest w jakikolwiek sposób upamiętnione? - z tego co wiem: nie.
Czy na cmentarzu znajdziemy gdzieś grób zamordowanej? - coś kojarzę, ale nie mam pewności. Być może ktoś z Proboszczewic wie więcej.
Gdzie pochowano Bronisława Popielarskiego - gdzie są masowe groby ofiar niemieckich katów z płockiego więzienia. Kilka wskazówek w innym wątku.
Czy Niemcy z Proboszczewic i okolic, zaangażowani po stronie hitlerowców, zorganizowani byli w jakimś związku na kształt selbstschutz`u szalejącego na pomorzu, ziemi dobrzyńskiej na co wskazuje sporo relacji z Gozdowa, Proboszczewic i okolic? Co do przywołanego Kruszczewa (w tekście artykułu nazwa została przekręcona) było tam przed wojną sporo Niemców, tak jak w Proboszczewicach. W obu przypadkach pozostały po nich resztki zdewastowanych cmentarzy.

Ciągle liczę, że wśród czytelników trafi się w końcu ktoś, kto przełamie ciszę w tym i podobnych tematach, i może coś dorzuci na temat takich np. Proboszczewic.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: 29.11.1939 - niemiecka zbrodnia - Proboszczewice (pow. płocki) oraz Płock

Postautor: Majsterek » pt lut 11, 2022 11:30 pm

Rejestr miejsc i faktów zbrodni (...) Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, podaje na temat wymienionych wcześniej morderstw:
Proboszczewice
29.11.1939

Członkowie Schutzpolitzei rozstrzelali za posiadanie broni Władysławę Popielarską, l.40 z Ogorzelic. Zwłoki Pochowano na miejscowym cmentarzu.
Płock
30.11.1939

Funkcjonariusze policji rozstrzelali na ulicy Kolegialnej 19 Polaka Bronisława Popielarskiego, aresztowanego przez żandarmerię w miejscowości Proboszczewice

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości