Fort Beniaminów

Awatar użytkownika
ryjek
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 07, 2009 12:03 pm
Kontakt:

Fort Beniaminów

Postautor: ryjek » ndz sty 24, 2010 5:57 pm

Korzystając z uprzejmości naszego znajomego ruszyliśmy wczoraj z Aurinko oddawać się naszym 2 pasjom - jazdą 4x4 oraz zwiedzaniam fortów. W przypadku Fortu Beniaminów obie te czynności udaje się świetnie połączyć, gdyż teren fortu należy do firmy Land Rover i jest torem testowym dla samochodów terenowych.
Mimo trzaskającego mrozu spędziliśmy tam prawie 2 godziny. Cały teren jest aktualnie pokryty grubą warstwą śniegu więc nie wszystko udalo się zobaczyć ale to co widzieliśmy widac na zdjęciach (link poniżej).

Mam nadzieję że uda się tam wejść na wiosnę kiedy będzie dokładnie wszystko widać.

Miłego oglądania:
http://picasaweb.google.pl/ryjek1974/Fo ... directlink


Trochę historii za Wikipedią:
Fort Beniaminów został zbudowany przez Rosjan w okresie poprzedzającym I wojnę światową. Umocnienie zostało zaprojektowane przez gen. inż. Wieliczkę. Prace budowlane podjęto w roku 1904. Przerwane w roku 1909 nigdy nie zostały ukończone.

Obiekt został zbudowany na planie nieregularnego pięcioboku z jednym, wysokim wałem ziemnym. Otacza go głęboka, sucha fosa, broniona przez trzy kaponiery, połączone z wnętrzem fortu poternami. W szyi fortu wzniesiono potężne, betonowe koszary dla załogi oraz kaponierę szyjową. Koszary łączyła z placami broni główna poterna. Ponadto na barkach fortu znajdowały się dwa tradytory z półwieżami obserwacyjnymi.

Fort w Beniaminowie był jednym z pięciu planowanych fortów, mających zamykać od wschodu trójkąt Warszawskiego Rejonu Fortecznego. Jest też jedynym, który przetrwał do naszych czasów.

W latach I wojny światowej w koszarach na zapleczu fortu (ob. Białobrzegi) internowani byli polscy oficerowie (tzw. kryzys przysięgowy). W roku 1920 fort był broniony przez wojska polskie. W 1944 roku po zajęciu obiektu przez Armię Czerwoną, Rosjanie wysadzili część obiektów fortu - wszystkie kaponiery i tradytory.
Awatar użytkownika
ryjek
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 07, 2009 12:03 pm
Kontakt:

Re: Fort Beniaminów

Postautor: ryjek » ndz sty 24, 2010 6:12 pm

Teren jest zamknięty i chroniony caly rok - teraz też ochrona była - włącznie z psem :)
Awatar użytkownika
ryjek
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 07, 2009 12:03 pm
Kontakt:

Re: Fort Beniaminów

Postautor: ryjek » ndz sty 24, 2010 10:57 pm

kazet-kz pisze:
ryjek pisze:Prace budowlane podjęto w roku 1904. Przerwane w roku 1909 nigdy nie zostały ukończone.
Coś tu w tym tekście nie jest tak. Rosjanie niczego nie budowali w latach 1904-1905. Ten okres przerwał wszystko, gdyż trwała wojna rosyjsko-japońska. Weryfikując to co napisałem spojrzałem w książkę i Jarosław Chorzępa pisze, iż prace rozpoczęto w 1901 roku, przerwano na okres wojny rosyjsko-japońskiej, następnie kontynuowano do 1909 roku, kiedy to podjęto decyzję o kasacji twierdz w Królestwie Polskim. Fort rozbrojono natomiast dopiero w 1913 roku.

A propos... jest jakaś szansa na otrzymanie zgody od właściciela na zwiedzanie fortu?

Co do historii - to dane z Wikipedii - takie miałem pod ręką w momencie pisania posta.

A co do zwiedzania... - zapytam.

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości