Elektrownia/elektrociepłownia Powiśle - Warszawa.

WERTTREW

Elektrownia/elektrociepłownia Powiśle - Warszawa.

Postautor: WERTTREW » śr lip 15, 2009 11:30 am

W jednym z wątków na forum pojawił się "hasłowo" teren dawnej elektrowni na Powiślu. Może zatem warto kilka słów o niej wklepać i paroma zdjęciami okrasić?
Informacje historyczne pochodzą ze strony Ryśka Mączewskiego http://www.warszawa1939.pl

Elektrownia Miejska na Powiślu:
Budowa: 1903-05.
Koncesja na budowę elektrowni została przyznana w 1902 ekspozyturze Koncernu Schuckert i S-ka, który w 1904 scedował ją na Compagne d'Electricite de Varsovie. Elektrownia została uruchomiona w listopadzie 1904.
Znaczna rozbudowa elektrowni nastąpiła w latach 1922-24: w 1923 od dworca Kowelskiego (Gdańskiego) wzdłuż Wisły zostaje doprowadzona bocznica kolejowa, powstają nowe budynki m.in. kotłowni nr II oraz komory wodnej. W 1925 zostaje rozebrany jeden z kominów (zastąpiony niewielkimi kominami na dachu kotłowni).

Kolejna rozbudowa jest prowadzona w latach 1936-39. W latach 1937-39 na placu po drugiej stronie Tamki wzniesiono nowy, duży budynek administracyjny
Okres IIWŚ - elektrownia została silnie zniszczona we wrześniu 1939.
W czasie okupacji część budynków zostaje odbudowana - powstaje też kilka nowych. Przed elektrownią oraz na jej terenie Niemcy budują schrony wartownicze oraz ukrycia przeciwlotnicze. Podczas Powstania elektrownia jest jednym z ważniejszych obiektów na terenie miasta. Podczas walk zostaje poważnie uszkodzona.
Po wojnie elektrownia została odbudowana a jej teren powiększony w kierunku północnym o obszar pomiędzy ulicą Leszczyńską a Lipową. W 1974 zlikwidowano bocznicę kolejową.
Po 1996, w związku z przedłużeniem ulicy Zajęczej i połączeniem jej z mostem Świętokrzyskim rozebrano kilka budynków, a sam teren elektrowni został rozdzielony nowym odcinkiem ulicy.
Od początku 2003 następuje stopniowa likwidacja elektrowni wraz z planowaną rozbiórką niektórych budynków na jej terenie.

Obecny właściciel terenu jego większość przeznaczył pod zabudowę mieszkalną (część zabytkowych budynków zamienia się w lofty, a obok powstają potężne apartamentowce).

Tyle suche fakty. Ja obserwuję te zniany z ostatnich lat dość wnikliwie i trochę mi w sumie przykro, gdy ten niezwykle ciekawy obiekt przemysłowy powoli "znika" z krajobrazu moich rodzinnych terenów ... .

P.S.
Obiekt wartowniczy widzoczny na zdjęciach na czas budowy "ubrano" w taki fajny kubraczek". Jest szansa, że przeżyje. Biorąc pod uwagę, ze podczas prac dokonano już pacyfikacji szczeliny p-lot z IIWŚ oraz powojennego schronu to jest się czym podniecać ... .
Załączniki
1.jpg
1.jpg (83.18 KiB) Przejrzano 3798 razy
2.jpg
2.jpg (65.07 KiB) Przejrzano 3798 razy
3.jpg
3.jpg (115.42 KiB) Przejrzano 3798 razy
4.jpg
4.jpg (89.23 KiB) Przejrzano 3798 razy
5.jpg
5.jpg (130.97 KiB) Przejrzano 3798 razy
6.jpg
6.jpg (105.54 KiB) Przejrzano 3798 razy
7.jpg
7.jpg (116.29 KiB) Przejrzano 3798 razy
8.jpg
8.jpg (198.7 KiB) Przejrzano 3798 razy
9.jpg
9.jpg (58.08 KiB) Przejrzano 3798 razy
10.jpg
10.jpg (37.04 KiB) Przejrzano 3798 razy
11.jpg
11.jpg (61.11 KiB) Przejrzano 3798 razy
12.jpg
12.jpg (65.78 KiB) Przejrzano 3798 razy
WERTTREW

Re: Elektrownia/elektrociepłownia Powiśle - Warszawa.

Postautor: WERTTREW » śr lip 15, 2009 2:19 pm

kazet-kz pisze: ...Na zdjęciu archiwalnym przy bramie wypatrzyłem też jakiś schron wartowniczy usytuowany wyżej niż brama wjazdowa. Wygląda trochę dziwnie niczym wieża kontroli lotów chociaż jest dużo niższy.
W sumie jesteś niezbyt daleko ... to była brama kolejowa. Sądzę, że nordycy lubili sobie też sprawdzać, czy coś/ktoś nie znajduje się w wagonach kursujących przez bramę. Dlatego to bocianie gniazdo, że by można było ... "żurawia zapuścić". ;)
kazet-kz pisze: Ten powojenny schron, o którym piszesz to pewnie był patom??? Masz jakieś zdjęcia tego bunkra???
Pisząc ongiś do mojej książeczki rozdział, w którym pastwiłem się nad elektrownią właśnie i szcześliwie wszedłem w posiadanie kilku jej planów sprzed lat. Był wśród nich taki, na którym były właśnie schrony powojenne, sztuk 2. Plany "mówią", że były one identyczne. Udało mi się dostać do jednego z nich (zdjęcia poniżej). Nie znam się na współczesnych schronach wydaje mi się jednak, że to klasyczny dość, przeciwlotniczy, przeciwgazowy schron, jakich wiele zbudowano przy obiektach przemysłowych. Zresztą w tej okolicy jest jeszcze przynajmniej jeden taki.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (64.77 KiB) Przejrzano 3784 razy
2.jpg
2.jpg (81.28 KiB) Przejrzano 3784 razy
3.jpg
3.jpg (64.41 KiB) Przejrzano 3784 razy
4.jpg
4.jpg (91.54 KiB) Przejrzano 3784 razy
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Elektrownia/elektrociepłownia Powiśle - Warszawa.

Postautor: Ezy.Ryder » pn lip 20, 2009 8:01 pm

Jako że z racji wykonywanego zawodu jestem trochę związany z energetyką dorzucę swoje trzy grosze.
Chodziłem do tzw. zerówki na Drewnianej czyli dokładnie naprzeciw EC Powiśle i pamiętam jak taka wielka mechaniczna łapa zabierała węgiel z wielkiej sterty i gdzieś tam wysypywała. miejsce zaiste ciekawe ale mocno zaniedbane.
Niedaleko EC powstała powstańcza pancerka "KUBUŚ", jej podwozie to amerykańska ciężarówka znaleziona w garażu elektrociepłowni, blachy również stamtąd pozyskano.
No ale do rzeczy.
Jest jedna ciekawostka.
Kiedy firma Vattenfall wykupiła Elektrociepłownie Warszawskie liczyli że pierwsze co zrobią to zlikwidują EC Powiśle i sprzedadzą plac, i tym samym już sporo kasy zarobią. Prace rozbiórkowe ruszyły, no i nagle nastąpił mały zgrzyt...
Odnalazł się dokument w którym zapisano że miasto daje w użytkowanie ten teren pod elektrociepłownię, i jeśli ktokolwiek zmieni status tego terenu to teren wraca do miasta jako własność :)
Wtedy się jazda zaczęła:) Ponoć niejeden prawnik poleciał za ten numer :)
Tak czy tak prace rozbiórkowe wstrzymano. Nie mam najnowszych informacji na czym stanęło, były różne koncepcje, muzeum energetyki, stacja uzdatniania wody czy przepompownia.
Z tego co wiem coś tam z energetyki zostać musi, wszystkiego wyburzyć nie mogą.

P.S.
ten bunkier o którym pisałem to nie to, to o czym mówię było przy tej drugiej bramie bliżej Radnej, zaraz za filarem bramy, wysokie, wąskie i szpiczaste.
Myślę że nadal tam jest

Wróć do „Podziemia i fabryki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości