Kurica czyli polski orzełek

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Kurica czyli polski orzełek

Postautor: UBOOT » pn lip 26, 2010 10:24 pm

Kurica.jpg
Kurica.jpg (18.84 KiB) Przejrzano 5557 razy
Całkiem przypadkiem natchnąłem się historię polskiego orła wojskowego wz. 1943. Orzełek używany na polskich mundurach 1AWP, a potem 1 Dywizja Piechoty im. T.Kościuszki. Najciekawsza jest geneza orła Wspomnienia gen. Zygmunt Berlinga:
Wasilewska walczyła jak lwica z orzełkiem z 1939r. Odnosiłem wrażenie, że i ona postanowiła o czymś zadecydować. Obie z Broniewską wygrzebały gdzieś, chyba z fotografii starego grobowca, wzór orła piastowskiego i on miał ozdobić czapki 1.DP.

Ten stary grobowiec to grób Władysława I Hermana a sam orzełek nigdy nie był piastowski jak to chciała Wasilewska, było to pomysł Zygmunta Vogla,który w 1825 r. zaprojektował wedle własnej artystycznej wizji nowe ozdoby piastowskiego grobowca.
Herman.jpg
Herman.jpg (36.57 KiB) Przejrzano 5557 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kurica czyli polski orzełek

Postautor: bobola » wt lip 27, 2010 12:04 pm

Kurica to rusycyzm i wydaje mi się, że ma pejoratywny wydźwięk w odniesieniu do orzełka noszonego na czapkach przez polskich żołnierzy, ale nadal wzbudza emocje niektórych płocczan a potwierdzeniem tego niech będzie ta anegdota.
W rozmowie z jednym ze znanych płockich plastyków zapytałem, dlaczego ilustrując opowieść o Krzywoustym nie skorzystał z okazji by promować płockiego orła z królewskiego sarkofagu, ale całkiem bez związku namalował orła z czasów Batorego? Odpowiedział mi - wie pan, ta kurica przyniesiona przez berlingowców, to nie wszystkim mogłoby się spodobać. Na moją wątpliwość co wspólnego z Krzywoustym ma orzeł z herbem Batorego, zbagatelizował sprawę stwierdzeniem "a kto się na tym pozna".
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Kurica czyli polski orzełek

Postautor: adiutant » wt lip 27, 2010 2:22 pm

Rosjanie nacjonaliści (czytaj: imperialiści) zwykli mawiać: kurica nie ptica, polsza nie zagranica. Ot i całe sedno określenia opisywanego orzełka z sarkofagu Krzywoustego i Hermana w Katedrze. Polscy żołnierze z armii Berlinga znali to "przysłowie" domyślali się dlaczego został wybrany taki wzór a nie inny i też niepochlebnie wypowiadali się o nim jako o kuricy, ale cóż mogli począć, był to problem nie do pokonania, jak wiele spraw na tym świecie :jackas:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kurica czyli polski orzełek

Postautor: UBOOT » wt lip 27, 2010 5:20 pm

Ja od kilku dni czytam o Kuricy i z tego wynika że wzór orła z grobowca wzięto jako model orła piastowskiego. Okres piastowski odpowiadał bardziej ówczesnej władzy niż okres Jagiełły ( nie drażniła tak kwestia ziem polskich na wschodzie). Broniewska całkiem przypadkiem znalazła to zdjęcie (powyżej). A nazwa Kurica powstała dlatego, że najzwyczajniej orzełek ten wygląda jak rozjechana kura :) . Według mnie należy pamiętać, że wielu Polaków walczyło z tym orzełkiem na głowie z dumą i nie dlatego że byli w 1AWP lub 1DP tylko dlatego, że mogli walczyć o Polskę. I większość z tych żołnierzy ,,średnio" znała się na polityce i mało wiedziało co się w koło nich dzieje.
Mi osobiście Kurica kojarzy się Jankiem Kosem lub Klossem ;) , lub z sprzętem wojskowym którego dumnie zdobiła.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kurica czyli polski orzełek

Postautor: UBOOT » czw sie 12, 2010 9:07 pm

Co do historii samego orzełka, odnalazła go Janina Broniewska, pierwsza żona Władysława Broniewskiego.

edit: dzisiejsza fotka orła wraz z grobowcem.
Załączniki
DSCF6462.jpg
DSCF6462.jpg (143.51 KiB) Przejrzano 5479 razy

Wróć do „II wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość