Akcja sabotażowa na stacji kolejowej - Koziołek

Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Akcja sabotażowa na stacji kolejowej - Koziołek

Postautor: michalziem » pn sie 16, 2010 9:09 pm

na Wikipedii pisze że
może zacytuje będzie łatwiej
"W czasie II wojny światowej Gwardia Ludowa/Armia Ludowa przeprowadziła na stacji kolejowej Koziołek jedną z większych akcji sabotażowych w tym regionie okupowanej Polski"
źródło Wikipedia.pl
nie wiem czy to coś pomoże ale napisze że linia kolejowa Sierpc-Toruń została otwarta chyba w 1937r, (na pewno w 35 jeszcze jej nie było ale w 39 była już na pewno)

wie ktoś może coś więcej?
Załączniki
Obraz 090.jpg
Koziołek 2009
Obraz 090.jpg (78.33 KiB) Przejrzano 3003 razy
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Akcja sabotażowa na stacji kolejowej - Koziołek

Postautor: Thomas » czw wrz 09, 2010 2:36 pm

Linię normalnotorową do Torunia otwarto w styczniu 1937 roku. Wcześniej istniała wąskotorówka, która biegła prawie równolegle z dzisiejszą trasą nr 10. Naprzeciw cmentarza parafialnego istniał dworzec kolejowy, którego zdjęcie mam gdzieś w archiwum.

Nie mogę zlokalizować książki, w której było dużo o akcji w Koziołku. Być może była to książka z biblioteki, muszę powęszyć. Ale żeby nie było, że się pochwaliłem tylko, wstawię inny, lakoniczny opis z książki Kajetana Dobrosielskiego - "Ziemia sierpecka 1945-47".

W końcu listopada [1944] na stacji kolejowej Koziołek grupa alowców [Armia Ludowa] pod dowództwem W[łodzimierza] Ziemieckiego [ps. "Żelazny"] doprowadziło do zderzenia dwóch pociągów. Zniszczone zostały 3 lokomotywy i ponad 20 wagonów osobowych wiozących wojsko i wagonów towarowych ze sprzętem wojskowym.

Ze zdjęciem się pochwaliłem. Takowe, owszem mam, z wykolejonym pociągiem ale w innej akcji sabotażowej, w tym wypadku z akcji "Żelaznego" pod Szczutowem, kiedy ten ze swoją grupą rozkręcił dwukrotnie tory na trasie Sierpc-Brodnica i wysypał kilka wagonów z ziemniakami.

Wróć do „II wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości