Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Piła Hitlera - MG 42

Artyleria, broń, pojazdy...
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Piła Hitlera - MG 42

Postautor: Ezy.Ryder » pn lis 23, 2009 1:25 pm

Niemiecki karabin maszynowy MG 42 był jedną z najdoskonalszych konstrukcji II wojny i w nieznacznie zmodyfikowanej wersji przetrwał do dziś.
Idea karabinu maszynowego znana była niemalże od momentu pojawienia się prochu i broni palnej.
Konstruowano tzw. kartaczownice, czyli działa wielolufowe początkowo ładowane odprzodowo, mogące wystrzelić większa ilość małych pocisków jednocześnie bądź w krótkich odcinkach czasu. Była to broń używana głównie do zwalczania siły żywej i początkowo nieporęczna i trudna w obsłudze, ale dość skuteczna.
Pojawienie się naboju zespolonego stworzyło nowe możliwości w konstrukcji broni i w 1861 roku Richard Gatling zbudował wielolufowa kartaczownicę znaną z westernów uważana za pierwszy karabin maszynowy.
Gatling-Gun.jpg
Gatling-Gun.jpg (35.12 KiB) Przejrzano 4934 razy
Kolejne lata powodowały szybki rozwój broni, wykorzystanie energii gazów wylotowych do dosyłania naboi pozwoliło na skonstruowanie pierwszych karabinów maszynowych systemu Maxima które szybko zastąpiły kartaczownice.
Mimo skomplikowanej konstrukcji była to bardzo groźna i skuteczna broń.
Pierwsze karabiny maszynowe miały już to wszystko co znamy do dziś, czyli jedną lufę, zasilanie z taśmy i dość sporą szybkostrzelność, to wszystko jednak przy dość znacznych rozmiarach.
Pojawianie się karabinu maszynowego na frontach I Wojny Światowej diametralnie zmieniło oblicze wojen.
Szturm piechoty na pozycje przeciwnika mogło powstrzymać kilku żołnierzy wyposażonych w karabiny maszynowe zamieniając nacierające oddziały w stosy trupów.
Efekt był taki że jedni i drudzy siedzieli w okopach na przeciwko siebie nie bardzo mając pomysł co zrobić. Dopiero pojawienie się czołgów i samolotów pozwoliło przełamać ten impas, ale to już całkiem inna historia.

Tak czy inaczej po I Wojnie Światowej pozycja karabiny maszynowego była już ugruntowana.
Niemcy łamiąc postanowienia Traktatu Wersalskiego na początku lat 30 rozpoczęli prace nad nowym karabinem maszynowym.
Konstrukcja tego typu broni była już na tyle znana że prace szły głównie w kierunku zmniejszenia wagi oraz zwiększenia żywotności i niezawodności.
Tak powstał Maschinengewehr 34 (MG 34), karabin bardzo nowoczesny, lżejszy niż poprzednie konstrukcje i pozbawiony typowego dla pierwszych karabinów maszynowych wodnego chłodzenia.
081549016.jpg
081549016.jpg (27.73 KiB) Przejrzano 4934 razy
MG 34 mógł być zasilany zarówno za równo z magazynka jak i z taśmy, a specjalna konstrukcja spustu pozwalała na strzelanie ogniem ciągłym i pojedynczym.
Pierwsze lata wojny przyniosły pewne doświadczenia, dzięki którym powstał ulepszony model MG 42. Zmiany polegały w dużej mierze na uproszczeniu konstrukcji, gdyż MG 34 był bronią dość drogą i skomplikowaną w procesie produkcyjnym. Doświadczenia wojenne wykazały że w praktyce nie wykorzystuje się strzelania pojedynczym ogniem z ciężkiego karabinu, a zasilanie taśmą w warunkach bojowych jest najwygodniejsze.
Zatem MG 42 został pozbawiony możliwości strzelania pojedynczym ogniem oraz zasilaniem z magazynków. Przekonstruowano też zamek, wg niektórych opierano się na polskim patencie, aczkolwiek nie umiem zająć stanowiska w tej sprawie. Zastosowanie nowego zamka zwiększyło szybkostrzelność broni. Wizualnie główna różnica polegała na zastosowaniu chłodnicy lufy o przekroju kwadratowym a nie okrągłym jak w MG 34.
mg42.jpg
mg42.jpg (13.54 KiB) Przejrzano 4933 razy
Broń ta była bardzo udana i ceniona wśród żołnierzy. Nadano jej nazwę Hitler-Säge (Piła Hitlera) wg niektórych źródeł ze względu na swój odgłos, a innych ze względu na sposób przenoszenia, podobny do przenoszenia piły używanej przez drwali, ja raczej skłaniam się ku tej drugiej teorii.
Strzelanie z MG 42 odbywało się z zastosowaniem dwójnogu lub trójnogu. Montowano go również na pojazdach. Istniały wersje przeciwlotnicze MG 42
W latach 50 Niemcy wyprodukowali dla Bundeswehry karabin maszynowy MG 1 będący w zasadzie kopią MG 42. Kolejne jego modyfikacje to MG 2 i MG 3, przy czym ten ostatni nadal znajduje się na uzbrojeniu.
MG 3 od 2001 roku jest też na wyposażeniu Wojska Polskiego jako dodatkowe uzbrojenie czołgów Leopard. Cóż, historia zatoczyła koło :)

Nie jest do końca jasne co stało się z dokumentacja techniczną karabinu MG 34, jednak te zdjęcia mogą stanowić klucz do zagadki.
medicom sandtrooper.jpg
medicom sandtrooper.jpg (29.15 KiB) Przejrzano 4933 razy
MG-34_ScreenCap_01.jpg
MG-34_ScreenCap_01.jpg (25.66 KiB) Przejrzano 4933 razy
Dane techniczne MG 42 znajdziecie w wikipedii i chyba nie ma sensu ich przepisywać.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1364
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: UBOOT » pn lis 23, 2009 7:27 pm

Ezy, na filmach zamieszczonych w YouTube widać że operator co jakiś czas musi karabin przeładowywać. Czym jest to spowodowane?
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: Ezy.Ryder » wt lis 24, 2009 10:42 am

Pokaż ten filmik, powodów może być kilka.
Karabin jak jest przechodzony może się zacinać, wśród amunicji tez zdarzają się niewypały, ale myślę że nie o to chodzi.
Podczas strzelań ćwiczebnych robi się tak że do taśmy się ładuje co kótryś nabój tzw szkolny, który nie strzela. Karabin wtedy przestaje strzelać i trzeba go przeładować. robi się tak po to żeby młodzi żołnierze nie walili za długimi seriami. Po prostu trzy naboje i krótka przerwa. Tak się robi na ćwiczeniach, żywotność lufy jest jednak ograniczona. może chodzić właśnie o to, ale nie widziałem filmiku więc nie wiem, poza tym mamy tu kilku specjalistów od broni, może mają jeszcze jakiś pomysł.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1364
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: UBOOT » wt lis 24, 2009 3:41 pm

a proszę bardzo film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uSvjQP_N1ys[/youtube]

w tym to widać bardzo dokładnie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RkEJrh6SIKc[/youtube]
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: Ezy.Ryder » śr lis 25, 2009 11:46 am

Wiesz, mnie to wygląda za zwykłe zacięcia. Zważ że broń już swoje lata ma, to raz, dwa - na pierwszym filmiku nie ma nikogo do układania taśmy, to prawdopodobnie jest przyczyną zacięć.
Na drugim filmiku pierwsza taśma poszła bez zacięć, potem jak widać różnie. Zauważ że tam gdzie ktoś układał taśmę zacięć nie było.
To strzelanie raczej nie odbywa się zgodnie z instrukcją.
Tak to powinno wyglądać http://www.smhq.org/history/mg34.jpg
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1364
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: UBOOT » śr lis 25, 2009 6:50 pm

Szczerze na zacięcia to raczej nie wygląda. Jeśli nie jest to normalne, to raczej stawiał bym na niewypały w taśmie.
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: Ezy.Ryder » wt gru 01, 2009 9:53 am

Wiesz, te karabiny na filmikach mają już swoje lata więc myślę że wszystko jest możliwe.
W historii karabinów maszynowych zacięcia to raczej temat nieunikniony.
Były i takie co głównie z zacięć słynęły jak np ten:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_Chauchat
Awatar użytkownika
D_K
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 26, 2009 6:10 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Piła Hitlera - MG 42

Postautor: D_K » ndz sty 10, 2010 12:10 pm

Ekhm, z tymi latami to może być różnie. Raczej chyba chodzi o stopień zużycia i to bez względu na wiek. Bo znam egzemplarze broni z 1916 (parabelum artyrelyjskie), 1918 (Enfield), 1941-45 (SWT, Mausery i Mosiny, Nagant, PP, PPK TT-ki, P-38), 1953-55 (PPSz, PPS), któe działają bez zarzutu.
Obrazek

Wróć do „Militaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości