Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
arkadiusz kozanecki
Stowarzyszenie
Posty: 37
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 1:58 pm

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: arkadiusz kozanecki » śr lip 13, 2016 7:53 pm

Aleksander Kazimierz Gintowt-Dziewałtowski urodzony 26 lutego 1821 roku w Wojszkanach koło Kowna. W 1872-1883 biskup sufragan płocki. zm. w 1889. Jego nazwisko pojawia się na tablicy. Podejrzewam, że herb na laku należał do niego jednak należy to sprawdzić.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Thomas » śr lip 13, 2016 7:53 pm

Pierwszy portatyl (z pieczęcią z herbem) został oprawiony 11 sierpnia 1877 roku, co potwierdza podpis Aleksandra Kazimierza Gintowta-Dziewałtowskiego, biskupa tytularnego Helenopolis, sufragana płockiego oraz administratora naszej diecezji. On to ten portatyl tego dnia poświęcił i umieścił w nim relikwie świętych męczenników Lucjusza (papieża) i Benigiusza.
Pieczęć zapewne należy do biskupa Gintowta. Oprawienie nastąpiło w 1877, lecz czym jest owa "wła(sność)" od 1587 roku? relikwie? ołtarz? tego nie do końca potrafię wyjaśnić.

Drugi portatyl jest niestety nieczytelny. Formuła jest podobna i wiemy, że konsekrował go biskup Leon Wetmański, ale nic więcej nie potrafię odczytać.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt lip 14, 2020 12:57 pm

Thomas pisze:
sob cze 04, 2016 10:21 pm
Okazuje się, że w 1910 roku projekt istniejącego do dziś i wzniesionego w latach 1911-1920 kościoła Świętej Trójcy w Sikorzu wykonał słynny JAROSŁAW WOJCIECHOWSKI
Warto nadmienić, że projekt kościoła prezentowany był w 1909r. na Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie (ekspozycja Domu Sztuki).
http://www.wystawa1909.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_P ... _1909_roku
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt lis 24, 2020 5:05 pm

Pytanko do miejscowych/parafian: Czy w kościelne znajduje się nadal tablica poświęcona pamięci poległych w wojnie z Rosją Radziecką w 1920? Mam taką informację, że były tam wymienione nazwiska poległych. Może ktoś posiada stosowną fotografię?
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pt lis 27, 2020 3:29 pm

Majsterek pisze:
wt lis 24, 2020 5:05 pm
Pytanko do miejscowych/parafian: Czy w kościelne znajduje się nadal tablica poświęcona pamięci poległych w wojnie z Rosją Radziecką w 1920? Mam taką informację, że były tam wymienione nazwiska poległych. Może ktoś posiada stosowną fotografię?
Myślałem, że w tej sprawie wypowie się Arek, który zgłębiał historię tablicy i osób, które zostały na niej upamiętnione, no ale skoro się nie odzywa pozwolę sobie wrzucić stosowną fotkę. Tablica została w tym roku poddana renowacji i zawisła w godnym miejscu wewnątrz kościoła. Wcześniej długie lata (pewnie od czasu powojennego remontu) była zdjęta i niewyeksponowana - załączone zdjęcie pochodzi z tamtego właśnie okresu, niestety nic bardziej aktualnego nie mam.
Załączniki
tablica Sikórz.jpg
tablica Sikórz.jpg (115.25 KiB) Przejrzano 3783 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: krzymen » pt lis 27, 2020 9:40 pm

Dużo poległych nie zostało ujętych w żadnej ewidencji. Dodatkowo w "Liście strat" jest wiele literówek i może być zbieżność nazwisk.
Na dziesięć nazwisk mam tylko czterech i to niezbyt pewnych :

AMBROŻY Adam – szer., 8 p.p. leg. – pl. 28.VI.1920, Korzec
DĄBKOWSKI Józef – uł., 7 p.uł. – zm. (uton.) 27.V.1920, Dzisienka
KRYSZTOFORSKI Jan to zapewne KRZYSZTOFORSKI Jan – plut., 9 p. uł. – pl. 22.V.1920, Teptiuków
RUCKI Aleksander może chodzi o RUDZKI Aleksander – szer., 34 p.p. – pl. 23.IX.1919, Halicka Rudnia

Pozdrawiam, Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Jomadr
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 01, 2023 12:54 pm

Re: Kościół św. Trójcy - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Jomadr » śr lis 01, 2023 1:23 pm

Witam.
Przeczytałam post i okazuje się, że na tablicy poległych w kościele w Sikorzu jest mój stryjeczny dziadek Dąbkowski Józef .
Od rodziców wiem, że utonął w 1920 w Dzisence. W rodzinnych pamiątkach zachowało się jego zdjęcie. Rodzice Józefa pochowani są na cmentarzu w Sikorzu ( to moi pradziadkowie) Czy macie Panowie jakieś informacje na temat Józefa? Ja niestety nie byłam w stanie znaleźć nic więcej. Jeśli możecie mi pomóc będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam Jomadr

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości