Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski - Elbląg

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski - Elbląg

Postautor: zbyszekg9 » pt kwie 10, 2020 9:00 pm

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski to kościół współczesny, jakich wiele. Dlaczego więc akurat o nim postanowiłem założyć wątek? Ze względu na architekturę, która od pierwszego rzutu okiem na budowlę skojarzyła mi się z czymś, co turystycznie wielbię ponad wszystko. Ale najpierw kilka zdań o samym kościele. Zbudowany został w miejscu zabytkowego kościoła pod tym samym wezwaniem. Najpierw w 1977 roku otrzymano zezwolenie na budowę klasztoru redemptorystów, następnie w 1984 roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła, natomiast świątynię (część przeznaczoną dla wiernych) poświęcono 18 grudnia 1988 r., mimo, że nadal trwały prace budowlane.
Projekt kościoła wykonał Adam Szymański ze Szczecina. Świątynia posiada we przestronnym i nowoczesnym wnętrzu siedem ołtarzy będących dziełem elbląskiego plastyka i malarza Zygmunta Stanisława Tadrowskiego. Posiada też 60-głosowe organy elektronowe produkcji holenderskiej. W październiku 2013 r. przy kościele ustanowiono sanktuarium pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
425. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG
425. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG (196.9 KiB) Przejrzano 3430 razy
426. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG
426. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG (252.02 KiB) Przejrzano 3430 razy
427. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG
427. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG (235.2 KiB) Przejrzano 3430 razy
428. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG
428. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG (175.6 KiB) Przejrzano 3430 razy
429. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG
429. Elbląg. Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.JPG (246.46 KiB) Przejrzano 3430 razy
W serwisie polskaniezwykla.pl można przeczytać, że to "budowla fantazyjna i podobna do kadłuba tonącego okrętu, z przenikającymi się połaciami dachu, wieżą niczym komin i gigantycznym krzyżem przypominającym maszt". Mnie natomiast przypomina zupełnie inne miejsce...
0242. Orla Perć. Żleb Kulczyńskiego. Czarny Mniszek.JPG
0242. Orla Perć. Żleb Kulczyńskiego. Czarny Mniszek.JPG (121.94 KiB) Przejrzano 3430 razy
0437. Orla Perć. Odcinek Skrajny Granat - Krzyżne.JPG
0437. Orla Perć. Odcinek Skrajny Granat - Krzyżne.JPG (122.14 KiB) Przejrzano 3430 razy
0471. Orla Perć. Odcinek Skrajny Granat - Krzyżne.JPG
0471. Orla Perć. Odcinek Skrajny Granat - Krzyżne.JPG (125.48 KiB) Przejrzano 3430 razy
0475. Orla Perć. Szlak od Żlebu Kulczyńskiego na Granaty. Kominek pod Czarnym Mniszkiem.JPG
0475. Orla Perć. Szlak od Żlebu Kulczyńskiego na Granaty. Kominek pod Czarnym Mniszkiem.JPG (117.72 KiB) Przejrzano 3430 razy
0757. Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch.JPG
0757. Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch.JPG (122.92 KiB) Przejrzano 3430 razy
0783 Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch. Drabinka nad Kozią Przełęczą.JPG
0783 Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch. Drabinka nad Kozią Przełęczą.JPG (108.07 KiB) Przejrzano 3430 razy
0873. Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch.JPG
0873. Orla Perć. Szlak Zawrat - Kozi Wierch.JPG (117.61 KiB) Przejrzano 3430 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski - Elbląg

Postautor: skowron1980 » pn kwie 13, 2020 6:39 pm

Nie spodziewałem się, że Elbląg zagości kiedykolwiek na łamach Tradytora. :D Poniżej załączam zdjęcie, które w 2008 roku zrobiłem stojąc na swoim balkonie. Teraz z balkonu mam widok na inny kościół, niemniej gdybyś Zbyszku jeszcze kiedykolwiek Elbląg odwiedził, koniecznie daj znać - pozwiedzamy razem. :ok: Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
z balkonu.JPG
z balkonu.JPG (1.65 MiB) Przejrzano 3368 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski - Elbląg

Postautor: zbyszekg9 » pn kwie 13, 2020 8:05 pm

Jak człowiek siedzi uwięziony, to sięga do archiwów fotograficznych i coś tam mu się zawsze przypomni, skojarzy - stąd wpis. Nie spodziewałem się, że jesteś elblążaninem, Marcinie. Chyba, że "teraz" jesteś, wcześniej chyba byłeś "miejscowym", prawda? Elbląg odwiedziłem dwukrotnie. Myślę, że dość dobrze odrobiłem lekcję z tego miasta, włącznie z..., a niech to będzie tematem mojego następnego wpisu, bo na pewno warto o tym napisać. Dobrze odrobić lekcję, to nie znaczy nigdy więcej nie pojawić się w tym mieście. Tym bardziej, że wiele się w nim zmieniło w ostatnim czasie na dobre. I w dalszym ciągu się zmienia. Marcinie, może kiedyś...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski - Elbląg

Postautor: skowron1980 » pn kwie 13, 2020 9:59 pm

Elblążaninem bym siebie nie nazwał, choć tak się rzeczywiście złożyło, że mieszkam tu już od kilkunastu lat (jak ten czas leci!). A pochodzę oczywiście z ziemi płockiej, gdzie nadal możliwie często bywam i związek z tym miejscem póki co staram się kultywować. A jeśli chodzi o opisany przez Ciebie kościół - też uważam, że to świetna architektura. Choć zdarzyło mi się słyszeć też przeciwne opinie.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości