Kaplica św. Krzyża (kalwaria) - Obory (pow. golubsko-dobrzyński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Kaplica św. Krzyża (kalwaria) - Obory (pow. golubsko-dobrzyński)

Postautor: konwalia » śr maja 27, 2020 9:20 pm

Jest takie miejsce, które znam od zawsze. I opowiadaną z pokolenia na pokolenie jego historię. Rzecz tyczy się miejsca usytuowanego na wzgórzu zwanego od wieków grodziskiem, miejsca wzniesienia pierwszego kościoła w Oborach, miejsca od dawna już pustego, otaczanego estymą, szacunkiem przynależnym wyłącznie sacrum. Jakież było moje zdziwienie, gdy w jednej z pobożnych książeczek znalazłam ten oto rysunek.
O.PNG
"Historye Cudownych obrazów Najswiętszej Maryi Panny w Polsce" Kraków 2008
O.PNG (846.21 KiB) Przejrzano 3115 razy

Pierwszy budynek to wzniesiona nakładem Jakuba Suskiego tytułowa kapliczka pw św Krzyża stojąca w tym miejscu już od 1686 r. W przeszłości tak jak i obecnie mieszcząca figurę ukrzyżowanego Chrystusa znacznej wielkości oraz duży gwóźdź, który jak głosi pamięć pokoleń i podobno także drukowane świadectwa, miał być otarty o ten prawdziwy, chrystusowy.
Kap wnętrze.jpg
Kap wnętrze.jpg (194.26 KiB) Przejrzano 3115 razy
Tej drugiej kaplicy, widocznej na pierwszym rysunku już nie ma. Była drewniana i połączona z tą, pozostałą do dnia dzisiejszego murowaną. Karmelici wybudowali ją w 1747 r. i odprawiali tam w święta i niedziele nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jak podaje ks. Smoleński, zainspirowali się nim od toruńskich Reformatów z Podgórza. Z czasem grodzisko przemianowane zostało na Kalwarię, pod którą to nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Prowadzą na nią kamienne schody z 1846 r.
O schody.jpg
O schody.jpg (255.29 KiB) Przejrzano 3115 razy
Na zakończenie słowo od ks. Smoleńskiego " Kalwarya oborska bez zaprzeczenia cieszy się najpiękniejszem położeniem w całej ziemi dobrzyńskiej." Nie zaprzeczam. :smile1:
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości