Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Muzeum Diecezjalne - Płock

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: tete » pn cze 08, 2009 1:36 pm

Zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przez architekta Stefana Szyllera. Zbiory muzealne zapoczątkowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny: ks. Tomasza Kowalewskiego (pierwszego dyrektora Muzeum), ks. Józefa Mrozowskiego (obrazy) i prof. Franciszka Tarczyńskiego (archeologia).
W latach 1929-30 muzeum rozbudowano. Po II wojnie światowej budynek wyremontował ks. Lech Grabowski (dyrektor w latach 1959-93). W 1970 r. prof. Klemens Jędrzejewski ofiarował do muzeum 21 dzieł sztuki, głównie obrazów. W 1992 r. ks. Ksawery Ziemiecki przekazał starodruki i obrazy. Od 1998 r. zasoby muzealne ubogaca pani Wiesława Kwiatkowska, autorka obrazów Madonny z poezji polskiej oraz Anioły w poezji.
Zbiory muzealne powiększają się o przywożone z kościołów i diecezji płockiej zabytki, które przestały służyć kultowi religijnemu, a posiadają wartość historyczną lub artystyczną. Jesteśmy wdzięczni za dzieła sztuki i dary przekazywane dla muzeum przez Artystów i naszych Przyjaciół.
W muzeum, na powierzchni ok. 450 m2, zgromadzono wiele różnorodnych dzieł sztuki. Do najcenniejszych eksponatów należą: rękopisy i dokumenty, zbiór mazowieckiej rzeźby średniowiecznej, złotnictwo, kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych oraz zbiory malarstwa.
Muzeum Diecezjalne w Płocku do dzisiaj zachowało charakter i klimat dziewiętnastowiecznj skarbnicy pamiątek przeszłości. Obok dzieł znanych można tu odkryć interesujące eksponaty z takich dziedzin jak: ceramika, numizmatyka, medalierstwo, militaria, sfragistyka, filatelistyka ...
Źródło: www.muzeumdiecezjalneplock.pl
Od niedawna dostępny też jest dla zwiedzających drugi budynek muzeum mieszczący się w Zamku Książąt Mazowieckich. Wejście na przeciwko katedry.

Dyplom lokacyjny miasta Płocka
Obrazek

Tłumaczenie dyplomu lokacyjnego wg A J Nowowiejskiego. Monografia historyczna, Płock 1930 s. 90-91
W imię Pańskie. Amen.
Wszystko, co się dzieje w czasie, razem z czasem ginie, jeżeli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione. Wobec tego, My Piotr z łaski bożej biskup, wraz z całą kapituła kościoła płockiego teraźniejszym i przyszłym pokoleniom wiadomem chcemy uczynić:

Ponieważ jaśnie oświecony pan Konrad z bożej łaski księże mazowiecki, nasza osobę i cały stan duchowny otacza miłością, iż kościół mazowiecki, zostający pod jego i naszemi rządami, cieszy się nie tylko temi przywilejami i swobodami, jakiemi go łaskawa szczodrobliwość przodków księcia obdarzyła, lecz nadto jest zaszczycany i wynoszony wielkiemi bardzo i obfitemi łaskami z własnej księcia dobroci płynącemi, więc i my pragniemy wywdzięczyć się mu wedle możności, w tem przekonaniu, że okazywana dobroć wymaga, aby kościół ulegał i przychylał się do życzeń tego, czyjej opieki i łaski wielu dowodów doznał, a bezwatpienia i w przyszłości obficie dozna, zwłaszcza w tych rzeczach, które odnoszą się do chluby tegoż kościoła i chwały bożej. Do życzenia, jakiego odnośnie założenia Nowego Miasta nie zaniechał przedstawić, natychmiast jednozgodnie postanowiliśmy w należny sposób się przychylić; zgadzamy się mianowicie z wolą wyżej wymienionego księcia Konrada, który za wspólną zgodą i przyzwoleniem synów swoich, mianowicie B(olesława), księcia mazowieckiego, i dwu młodszych, t.j. Ziemowita i Ziemomysła, ofiarował plac między kosciołem Wisława i kościołem bł. Dominika w celu założenia na nim miasta, które na zawsze posiadać będą wedle ustaw starodawnego prawa i dziedzictwie płoccy mieszczanie oraz ich potomkowie, z następujacymi przywilejami, o których my zaswiadczamy.
"Wszyscy naogół mieszczanie mają wolność w ciągu lat pięciu otwierać handel i piwiarnie; po upływie tego czasu mają płacić 15 grzywien od miasta, t.j. po jednej grzywnie srebra z każdego sklepu. Wyjątek stanowią 12 sklepów kościelnych, które Kościół katedralny mieć będzie w spokojnem posiadaniu. Opłata należna księciu ze sklepów nie może być w przyszłości ani powiększana, ani zmniejszana.. Ktokolwiek przyjdzie na rynek nowy - czy będzie ze stanu rycerskiego czy duchownego, wolny czy poddany, - każdy ma prawo swoja własność sprzedać, powinien jednak być uległym rozporządzeniom księcia i sołtysa miasta. Opłat dowozowych w mieście nie będzie; nie będą w samem mieście wyrabiane sukna ma korzyść księcia. Jeńca, jeżeli jaki będzie schwytany niedaleko od miasta, nie będą obywatele odprowadzać do ostrogu w Liskowie lub Sestkowie. Miasto nie może za Wisłą ściagać opłat przewozowych. Granice miasta są te: Od cmentarza znajdującego sie przy drodze do Czerwińska az do studzien, jednej przy kościele Wisława, a drugiej żydowskiej, i do ogrodu przylegającego do drogi publicznej, idącej około domu dominikańskiego. Wszyscy mieszkańcy miasta, bądź Niemcy, bądź Polacy, podlegać będą sołtysowi, jedynie ważniejsze sprawy mają być kierowane do księcia; do takich należą walka na miecze, pobicie na ulicy lub nawet w domu. Za zwykłe sprawy między mieszczanami żadnych opłat książe nie pobiera, lecz z opłat za sprawy ważniejsze do księcia należą dwie trzecie, trzecia dla sołtysa. Jeżeli kto będzie skazany na jakąś karę pieniężną, to wszyscy, bez względu na to czy są prostymi mieszczanami czy też należą do stanu rycerskiego, jednakowym prawom podlegają. Nie będzie innych opłat w mieście oprócz opłat od sklepu i od krowy podworowej jak dotychczas płacono; innych opłat nie będzie. Łodzie, które przypływają, nie będą brane na użytek księcia, zanim sól z łodzi nie będzie wyładowana; żadna łódź pleniuska nie należy do księcia, tylko łodzie korabami zwane, lecz i te nie mogą być zabierane dopóki sól wyładowana nie będzie.
"Moneta nie będzie narzucana. Nikt z obywateli płockich nie będzie zobowiązany do opłat za prawo przechodzenia, lecz mieszczanie, przejeżdżając przez wody i przechodząc przez ziemie należące do księcia Konrada jak również i do księcia Bolesława, korzystać będą z tych praw, z jakich korzysta rycerstwo mazowieckie.
"Chcąc w sprawie fundacji i założenia miasta przeciąć wszelką okazje sporów, które mógłby wszcząć kiedyś jakiś nasz następca, oświadczamy niniejszym dokumentem, że wszystko stało się za wspólną rada i zgodą, dobrowolnie i po odpowiednim namyśle. Pieczęcie nasza i kapituły naszej nadają temu dokumentowi powagę na wieczne czasy.

Dan roku pańskiego 1237"
Reszta fotek:
Zdjęcia:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Muzeum Djecezjalne w Płocku

Postautor: trobal » pn cze 08, 2009 3:01 pm

Czy ta informacja o "rasie germańskiej" znajduje się za szkiełkiem? Z ciekawości zainteresowałem się tym w czym specjalizował się Himmler, czyli pomiarami czaszek. Pamiętam, że specjalnie dla niego wysyłano z frontu zakonserwowane głowy oficerów politycznych Armii Czerwonej gdy byli pochodzenia żydowskiego. Takie miał hobby. Inną sprawą są przedstawione tu dane z pomiarów czaszek pochodzące chyba jeszcze z czasów przednazistowskich. Ciekawe, że określono procentowy udział społecznościach nie germańskich osobników o cechach germańskich.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Muzeum Djecezjalne w Płocku

Postautor: tete » pn cze 08, 2009 3:11 pm

trobal pisze:Czy ta informacja o "rasie germańskiej" znajduje się za szkiełkiem? .
Jak najbardziej. Cytowałem z oficjalnej kartki za oficjalnym muzealnym szkiełkiem. :)
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne w Płocku

Postautor: bobola » czw sty 07, 2010 1:09 pm

Większa pieczęć pod dokumentem przedstawia widok kościoła, można przyjąć za prawdopodobne, że jest to katedra płocka wybudowana sto lat wcześniej przez biskupa Aleksandra z Malonne.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Zamek / Opactwo pobenedyktyńskie - Płock

Postautor: kwis » śr lut 16, 2011 11:33 pm

eksponat z Muzeum Diecezjalnego
= Portret z Całunu Turyńskiego, autor Zofia Dąbrowska, glina wypalana 2006

= Pieta Narodu Polskiego, autor Andrzej Milewski, olej płótno 2001
Załączniki
d DSC08665.JPG
d DSC08665.JPG (47.5 KiB) Przejrzano 5536 razy
d1DSC08663.JPG
d1DSC08663.JPG (76 KiB) Przejrzano 5536 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: bobola » sob lut 19, 2011 12:57 pm

Kilka obrazów z dawnego budynku muzealnego (lamusa).
Załączniki
100_5418-tr.md.jpg
X. TOMASZ KOWALEWSKI ZAŁOŻYCIEL MUZEUM
100_5418-tr.md.jpg (56.36 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5417-tr.md.jpg
FRANCISZEK TARCZYŃSKI STAROŻYTNIK PŁOCKI
100_5417-tr.md.jpg (53.06 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5425-tr.md.jpg
ŚW. ZYGMUNT PATRON PŁOCKA
100_5425-tr.md.jpg (55.23 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5431-tr.md.jpg
MARCIN LASOCKI FUNDATOR KOŚCIOŁA W ZAKRZEWIE
100_5431-tr.md.jpg (53.34 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5455-tr.md.jpg
"AVE MARIA"
100_5455-tr.md.jpg (44.76 KiB) Przejrzano 5515 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Zabytki militarne w Muzeum Diecezjalnym w Plocku

Postautor: bobola » sob lut 19, 2011 2:27 pm

Wśrod wielu zabytków muzeum może pochwalić sę także militariami.
Załączniki
100_5468-tr.md.jpg
100_5468-tr.md.jpg (75.62 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5466-tr.md.jpg
100_5466-tr.md.jpg (53.14 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5445-tr.md.jpg
100_5445-tr.md.jpg (66.96 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5439-tr.md.jpg
100_5439-tr.md.jpg (64.66 KiB) Przejrzano 5515 razy
100_5435-tr.md.jpg
100_5435-tr.md.jpg (65.47 KiB) Przejrzano 5515 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: bobola » sob lut 19, 2011 5:46 pm

Datowana na 1550 r. rzeźba św. Anny Samotrzeciej z Dzierzgowa, pomimo zniszczeń zachowała ślady dawnego piękna świadczącego, że wyszła spod ręki wybitnego snycerza.
Załączniki
100_5423-tr.md.jpg
100_5423-tr.md.jpg (76.21 KiB) Przejrzano 5508 razy
100_5421-tr.md.jpg
100_5421-tr.md.jpg (85.29 KiB) Przejrzano 5508 razy
100_5422-tr.md.jpg
100_5422-tr.md.jpg (78.21 KiB) Przejrzano 5508 razy
Ostatnio zmieniony wt maja 17, 2011 10:42 am przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: bobola » wt lut 22, 2011 4:35 pm

Pokazaliśmy już sporo zdjęć eksponatów, czas na obejrzenie zewnętrznych widoków obu budynków muzeum: małej eklektycznej budowli z 1903 r. i dużego, znacznie dawniej wybudowanego opactwa benedyktyńskiego, obecnie gruntownie wyremontowanego.
Pierwsze 6 zdjęć autorstwa semu.
Załączniki
PICT0220-semu-tr.md.jpg
PICT0220-semu-tr.md.jpg (92.6 KiB) Przejrzano 5488 razy
PICT0204-semu-tr.md.jpg
PICT0204-semu-tr.md.jpg (80.14 KiB) Przejrzano 5488 razy
PICT0212-semu-tr.md.jpg
PICT0212-semu-tr.md.jpg (111.97 KiB) Przejrzano 5488 razy
PICT0214-semu-tr.md.jpg
PICT0214-semu-tr.md.jpg (62.74 KiB) Przejrzano 5488 razy
PICT0213-semu-tr.md.jpg
PICT0213-semu-tr.md.jpg (95.33 KiB) Przejrzano 5488 razy
PICT0236-semu-tr.md.jpg
PICT0236-semu-tr.md.jpg (85.79 KiB) Przejrzano 5488 razy
HPIM2496-tr.md.jpg
HPIM2496-tr.md.jpg (73.27 KiB) Przejrzano 5488 razy
HPIM6146-tr.md.jpg
HPIM6146-tr.md.jpg (70.33 KiB) Przejrzano 5488 razy
HPIM6149-tr.md.jpg
WIDOK Z BRAMY OPACTWA NA STARY BUDYNEK
HPIM6149-tr.md.jpg (49.39 KiB) Przejrzano 5488 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: bobola » czw maja 12, 2011 11:32 am

Portrety biskupow płockich: Tadeusza Pawła Marii Zakrzewskiego (1946 - 1961) i jego następcy Bogdana Mariana Wincentego Sikorskiego (1964 - 1984).
Załączniki
100_6699-1-bp.Zakrzewski.jpg
100_6699-1-bp.Zakrzewski.jpg (38.04 KiB) Przejrzano 5466 razy
100_6703-tr.bp.Sikorski.jpg
100_6703-tr.bp.Sikorski.jpg (70.01 KiB) Przejrzano 5466 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Muzeum Diecezjalne - Płock

Postautor: bobola » ndz paź 13, 2013 11:26 am

Muzeum Diecezjalne wzbogaciło się o obrazy darowane przez artystę malarza Feliksa Tuszyńskiego, rodowitego płocczanina obecnie mieszkającego w Australii. Wernisaż wystawy odbył się 11 października br. przy licznym udziale publiczności.
Załączniki
PA110067-tr.Płock.jpg
PA110067-tr.Płock.jpg (58.15 KiB) Przejrzano 5422 razy
PA110069-tr.Płock.jpg
PA110069-tr.Płock.jpg (60.95 KiB) Przejrzano 5422 razy
PA110071-tr.Płock.jpg
PA110071-tr.Płock.jpg (58.13 KiB) Przejrzano 5422 razy
PA110074-tr.Płock.jpg
PA110074-tr.Płock.jpg (53.71 KiB) Przejrzano 5422 razy
PA110075-tr.Płock.jpg
PA110075-tr.Płock.jpg (54.55 KiB) Przejrzano 5422 razy

Wróć do „Skanseny, Muzea”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość