Moje (Dziadka Jacka) wędrówki po Ziemi Dobrzyńskiej

Awatar użytkownika
lucja
Posty: 2
Rejestracja: sob lip 23, 2016 6:12 pm

Re: Moje (Dziadka Jacka) wędrówki po Ziemi Dobrzyńskiej

Postautor: lucja » pt cze 09, 2023 1:22 pm

A Wojnowo? Na płd. od Ruże nad rzeczką Ruziec. Też ma starą historię, jeśli Słownik geograficzny się nie myli, a położenie ciekawe. Na wsch. od dawnych zabudowań dworu, na wsch. od drogi do Ruże jest bardzo wyniosłe miejsce z zaznaczonym stanowiskiem archeologicznym (w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania zaznaczone na mapce).
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Moje (Dziadka Jacka) wędrówki po Ziemi Dobrzyńskiej

Postautor: Dziadek Jacek » ndz cze 11, 2023 2:04 pm

Witam
Dopisałem Wojnowo do "listy" Dziadka Jacka. Dziękuje za wskazanie. Przyznaje się ,że nie spodziewałem się po Wojnowie takie daty. Historia Ziemi Dobrzyńskiej znowu mnie zaskoczyła. Na końcu "moich wędrówek" napisałem, że mogłem wiele przeoczyć. Zapewne są miejscowości i miejsca przez nikogo nigdy nie wymienione pisemnie a istniejące przed tymi wymienianymi i znanymi. Dużo czasu poświęciłem (bezskutecznie) odnalezieniu pozostałości po gródku w Zbójnie. Rozglądałem się po okolicy ale nie zwróciłem uwagi na Wojnowo. Dziś nie mogę wejść w geoportalowskie skany Lidaru (coś zmienili?) i nie jestem wstanie przyjrzeć się wskazanemu przez Ciebie miejscu. Nie wiem gdzie w Wojnowie szukać zabudowania dworu. Jeśli możesz to podaj współrzędne - będę miał łatwiej.
Pozdrawiam D.J.
Awatar użytkownika
lucja
Posty: 2
Rejestracja: sob lip 23, 2016 6:12 pm

Re: Moje (Dziadka Jacka) wędrówki po Ziemi Dobrzyńskiej

Postautor: lucja » ndz cze 11, 2023 5:30 pm

To tylko sugestia z tym Wojnowem, nie pewnik, trzeba sprawdzić dopiero w jakiś sposób. Ja tylko zauważyłam, że po Ruże jest w relacji z podróży przeskok i potem powrót w okolice Ruże, ale już za Wojnowem.
Zabudowania dworskie to jak sądzę obecne nr 2 i 3, czyli w zach. części wsi, w kierunku rzeki, układ dróg był nieco inny kiedyś. Teraz jak od głównej drogi odchodzi droga na Ruże, to po zach, stronie, w kierunku rzeki są 2 połączone jakby gospodarstwa rolne, a droga do nich od tej drogi na Ruże jest w innym nieco miejscu niż kiedyś, nieco bardziej na płn. Układ dróg zmienił się szerzej, kiedyś ta na Ruże była główna. Sprawdziłam skorowidz 100-etk i 25-ek WIG i na 2 mapach było dokładnie zaznaczone.
Obejrzałam też https://zbojno.e-mapa.net/, czyli portal mapowy geodezyjny gminy Zbójno. Tam można włączyć w "pozostałe usługi" mapę topograficzną (poziomice zaznaczone). Można też włączyć ustalenia Studium (w geoportal.gov.pl jest w tym serwisie także). A można też Studium na stronie gminy i tam te archeologie zaznaczone.

Przy okazji - bardzo gratuluję tej relacji z podróży, mam wrażenie, że niczego lepszego w życiu nie czytałam, aż tak :smile1:

Pozdrawiam
Lucja

http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... d3vOBci0AA
https://polona.pl/item-view/2f6fbae4-9e ... o2UwDem3T0
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Moje (Dziadka Jacka) wędrówki po Ziemi Dobrzyńskiej

Postautor: Dziadek Jacek » ndz cze 11, 2023 7:30 pm

Z sugestii powstał cała cała lista. Nie można niczego wykluczyć a do tej pory bardzo łatwo się skreślało czyjeś wskazania. Na mapce zaznaczyłem czerwoną strzałką zabudowania (podwójne) to chyba o te Ci chodziło? Na zachód w stronę rzeki w kółku widoczne są niewielkie wzgórki. Zapewne jeden z nich jest Twoim wskazaniem. W porównaniu z wypasionym Rużem (u góry) są bardzo zorane ale to niczego nie wyklucza.
Bardzo mi się podoba pagórek w pobliżu skrzyżowania w meandrze tego rowka. Pasuje na kopiec po wieży rycerskiej Nicolausa z Wojnowa, kontrolującej skrzyżowanie i mostek na tym cieku. Topograficznie przypomina mi Rusinowo, którego też nie oglądałem.
Załączniki
Wojnowo m.png
Wojnowo m.png (552.17 KiB) Przejrzano 668 razy

Wróć do „Relacje z podróży”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości