Foto znalezione w sieci

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: Nieostatni » pn cze 04, 2012 12:11 am

Nie chciał bym dotknąć południowych sąsiadów pisząc, że to czeski błąd. Podejrzewam, iż korektor miał kłopoty językowe, bo przecież był w stanie odróżnić pomnik z kirkutu, od stłoczonych ludzi w otwartych drzwiach wagonu towarowego. Pewno to zwykła pomyłka, jakiej ostatnio byliśmy świadkami. Pozdrawiam

Nieostatni
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: Czaro » pn cze 04, 2012 11:42 am

Nie wiem czemu p. Nieostatni upiera się przy tym, że musi to być mur getta. Może faktycznie zdjęcie jest "prewar", a widoczny w tle mur nie jest tym za którego go bierzemy... Co do lokalizacji to tak na 99% nie jest to Płock...
:rower:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: Nieostatni » pn cze 04, 2012 11:47 pm

Drogi Czaro, przede wszystkim mam do Ciebie prośbę, zostańmy przy formie "per ty". Na forum po przez używanie naszych pseudonimów, przezwisk, ksyw, upraszczamy sobie nasze kontakty przez odrzucenie zbędnego balastu słów: pan, pani, tytułów, różnic wieku. Tworzymy zintegrowaną grupę pod szyldem Tradytor.
A teraz meritum:
Czaro pisze:Nie wiem czemu p. Nieostatni upiera się przy tym, że musi to być mur getta. Może faktycznie zdjęcie jest "prewar", a widoczny w tle mur nie jest tym za którego go bierzemy... Co do lokalizacji to tak na 99% nie jest to Płock...
Swoją wcześniejszą opinię wysnułem na podstawie własnej subiektywnej oceny zdjęcia, i oczywiście pod wpływem innych załączonych zdjęć, oraz ich zdawkowych opisów. Nie ulega wątpliwości w jakim okresie je wykonano - okupacja niemiecka po wkroczeniu ich wojsk we wrześniu 1939r. Zdjęcie nie jest "prewar" (przed wojną) jak piszesz, gdyż nikt w tamtym czasie nie stawiał w środku miasta, w osi ulicy granicznego muru o wysokości ok. 3m, z widocznych "rozbiórkowych cegieł", zwieńczonego górą tłuczonym szkłem (Adolf Hitler aby wymusić kapitulacje miasta, osobiście wydał rozkaz ostrzału artyleryjskiego Zamku Królewskiego działami dalekiego zasięgu, a gdy to nie odniosło skutku 25 września Luftwaffe zbombardowała stolicę nalotem dywanowym. Poniosło śmierć 10 tys. mieszkańców, 35tys. rannych, ósma część zabudowy legła w gruzach. Warszawa kapitulowała 28 września). Materiału do budowy było więc pod dostatkiem. Nie upieram się, jednak podtrzymuję tezę, iż jest to mur z okresu okupacji dzielący miasto na dwie części. W tym wypadku jest to mur wydzielonego getta. Pytanie czy nie może to być Płock, jest dalej bez odpowiedzi.

Nieostatni
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: Czaro » śr cze 06, 2012 10:43 am

Skoro mur został tak dokładnie zidentyfikowany (jako powstały z rozbiórkowych cegieł bombardowanej Warszawy) to raczej nie jest to zdjęcie wykonane w Płocku... Bo albo mur jest murem getta w Warszawie, albo jest to fotografia wykonana w Płocku (płockie getto, było gettem otwartym i zdaje się, nie posiadało takiego muru). Ja stawiam na Warszawę (chyba, że to zupełnie inne getto w innym mieście Polski).
:rower:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: Nieostatni » czw cze 07, 2012 3:27 pm

Czaro wyjaśnił, iż płockie getto nie było otoczone murem, nie pozostaje nic innego jak szukać rozwiązania tej lokalizacji po za Płockiem.
Może mniej frapujący, ale równie ciekawy problem inicjuje wyżej zamieszczony skan ScreenShot 089 Płock z wątku IV Jarmark Tumski wstawionego przez kwis-a. Oba wątki łączy szczegół: stacja trafo za murem i słup ogłoszeniowy z ul. Tumskiej w Płocku. Dla płocczan sygnał do założenia nowego wątku. Mam nadzieje, iż znajdzie się ktoś mający inne ujęcie tej "beczki" z Tumskiej, aby w całej okazałości zobaczyć być może "warszawski patent z 1902r." adaptowany w Płocku - Trafostacja vel Słup ogłoszeniowy.
Kto wie(?), wszystko jest możliwe.
Buszując w necie trafiłem jeszcze na dwa zdjęcia tego sympatycznego tworu.
ScreenShot091 ul. Wolska.jpg
ScreenShot091 ul. Wolska.jpg (76.99 KiB) Przejrzano 5985 razy
Wprawki celowniczego działka 75, lub Tygrysa w strzelaniu "ppanc - wprost", ulica Wolska. Skan źródło Wikipedia.
ScreenShot092 ul Leszno 20.jpg
ScreenShot092 ul Leszno 20.jpg (76.82 KiB) Przejrzano 5985 razy
Energetyczno - ogłoszeniowa, opalona i wypatroszona "beczka" w pozycji horyzontalnej, ulica Leszno. Skan źródło Wikipedia.
Gdyby sympatyczny twór z Tumskiej miał warszawskie korzenie, zainteresowanym podrzucam wyguglowany "rodowód": http://rubeus.wrzuta.pl/sr/f/62MHIkLpBy ... y_kioskowe Pozdrawiam

Nieostatni
Awatar użytkownika
bohun_2011
Posty: 48
Rejestracja: śr sty 30, 2013 8:44 am
Lokalizacja: blisko Włocławka

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: bohun_2011 » wt sty 06, 2015 11:34 pm

Witam, co do zdjęcia nr 2 to na stronie Yad Vashem znalazłem to samo zdjęcie i tak samo zatytułowane, ja stawiam na Warszawę obecnie ul. Nowolipki 18 gdzie znajduje się kościół św. Augustyna
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
.
Awatar użytkownika
darek1970
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 21, 2011 11:01 pm

Re: Foto znalezione w sieci

Postautor: darek1970 » pt paź 20, 2017 8:04 pm

fuchsi pisze:
ndz sty 16, 2011 10:25 pm
Dobry wieczur,
skad jest widac, ze na pierwszym zdejciu jest "SS-Mann"?
chelmy tego typu nosili tez policjanci porzadkowy? (Ordnungspolizei)
wiecej znaki na mundurze nie widze...........
dlaczego takie klamstwo?
fuchsi

ps: niedawno widzialem te zdejcie..........gdzie nie pamietam
Ordnungspolizei nosiło orły typu policyjnego z wieńcem natomiast osoba z foto to SS-man nosi charakterystycznego orła i naramienniki tej formacji

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości